Téměř letní počasí přilákalo na letošní Vyking trail a kros ve Svratce rekordní počet startujících. I když převládají hobíci nechybělo několik známých běžců.

Tentokrát bylo celý den slunečno. Podobné počasí by měli rádi i pořadatelé partnerského závodu Vykingu – silničního Sršského maratonu, půlmaratonu, čtvrt maratonu, pětky a maratonských štafet, který má společný start všech závodů v Srchu, obci v sousedství Pardubic, v 10 hodin v sobotu 16. listopadu. Ředitel tohoto podniku Lubomír Jirásko si dal na Vykingu krosovou desítku.

V devět hodin vyrazili ve Svratce na 43 kilometrů se součtem stoupání přes 1400 metrů maratonci. Začalo se tříkilometrovým výběhem k zámečku Karlštejn, pak seběh a zdolání Zkamenělého zámku. Dále proběhnutí kolem skalních monumentů jako Milovské Perničky či Čtyři palice, seběh z nich byl opět o nohy. Maratonce pak mimo jiné čekali další vrcholy jako Buchtův kopec, Štarkov, Bohdalec, Drátenická a Lisovská skála a nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět Skal. Závěrečných cca šest kilometrů kilometrů bylo společných s půlkou a celkem pohodových. „Bylo to fakt hodně náročné, navíc dost popadaných stromů a všude hodně lidí, kteří nebyli vždy ohleduplní k závodníkům. Ale i když to bylo super náročné byl to super zážitek,“ řekla po závodě jedna z účastnic.

Pro mě byl překvapivým vítězem maratonu veterán nad 45 let Aleš Palko z Rosic u Brna, který zde mimo jiné před třema roky, už jako nad 45 let, vyhrál za 3:47. Nejlépe to zde dal před čtyřmi roky Jirka Čípa za 3:24, při druhém prvenství před dvěma roky zapsal 3:37. Letos to Aleš Palko zvládl za 3:34:25 hodiny. Druhý byl favorizovanější mladík Libor Eremka z Humpolce, letos třeba až po prohrané koncovce druhý v Zimním Blaníku, který však před tím opakovaně vyhrál. .„Utekl mi v závěru z kopce,“ řekl k rozhodujícímu momentu závodu, šlo asi o seběh z Devíti skal, Eremka, který dal 3:34:44. Celkově třetí byl další super veterán David Vedra z Brna za 3:50:18. Loňský absolutní vítěz Vojtěch Krakovič byl celkově čtvrtý a druhým mladíkem za 3:52:39.

Nejlepší ženou byla Karlina Palková také z Rosic, takže obě prvenství nejspíše zůstala v rodině, v traťáku 4:25:55 před nejlepší veteránkou na této trati Ivetou Zoulíkovou z Chrasti u Chrudimi 4:46:16 a Janou Klineckou z Hlinska – 5:05:39. Letos nestartovala vítězka posledních tří ročníků Tereza Procházková z Ořechova, která zde vloni zaběhla svůj nejlepší čas – – 4:40:04

Ještě překvapivější byly výsledky v závodě mužů na půlmaratonu, kde se ze Čtyř palic běželo nejkratší cestou na Devět skal a pak společně s maratonci do cíle. Součet stoupání je přes pět set metrů a start byl v deset hodin.

Hlavním favoritem byl běžecký bombarďák ze Skutče a vedoucí závodník letošního krosového poháru Mizuna, který však na téměř každém závodě bloudí, Jaromír Hradecký z nedaleké Skutče. A Jaromír nezklamal, i když zde běžel doslova po x té. „Já jsem si snad čtyřikrát zaběhl,“ vyprávěl v cíli a byl nakonec rád za třetí místo v třicátnicích za 1:41:10. Absolutně nejlepším půlmaratoncem byl nejlepší mladík Marek Páral za 1:29:48. Celkově druhý byl vítěz třicátníků, druhý byl i na nedávné půlce v rámci Saar Challenge, Lukáš Maier z KRB Chrudim. Předseda tohoto oddílu, který byl před rokem druhým maratoncem, zapsal 1:35:31. Následoval Tomáš Matras za 1:38:05, vloni tuto kategorii vyhrál. Jeho manželka Kateřina Matrasová byla nejlepší ženou půlmaratonu za 1:46:36. Následovala Alena Bojanovská za 1:51:51, Marta Kropáčková za 1:53:27, Zdeňka Komárková z Olešnice za 1:57:29 a Pavla Šimůnková z Iscarexu za 2:05:18. Nutno zdůraznit, že toto byly ženy nad 30 let. Nejlepší a jediná mladá v cíli Pavla Vrbková dala 2:07:07.

Kvalitně byli obsazeni i veteráni nad let. Vyhrál Jirka Brychta – 1:40:35 před Ladislavem Semrádem – 1:45:52 a Vaškem Ožanou – 1:45:57.

Krosové tratě měly tradiční délku deseti a pěti kilometrů a byly vytyčeny v kopci přiléhajícím k centru závodu. Mezi centrem a kopcem teče řeka Svratka, přes níž jsou v závěru vedeny všechny tratě. Kdo se nechce řádně namočit musí si zaběhnout přes most. Někteří běžci se však na koupel v řece doslova těšili.

Desítku vyhrál mladý veterán Vojtěch Pešek za 39:43. Následoval vítěz nad 45 let Roman Sedláček z Lanškrouna – 44:44. „Závod byl fakt hustý a úžasně jsem si ho užil,“ řekl borec který před čtrnácti dny byl celkově třetí v maratonu v Benešově u Semil a před týden si dal půlmaraton v Kunvaldu.

Nejlepší běžec do 30 let Vojtěch Svoboda dal 50:35. V ženách zvítězila Péťa Dvořáková z Čáslavi, bývalá svěřenkyně Jarmily Kratochvílové má ve své sbírce úspěchu i nějakou tu medaili z domácích atletických mistrovství. Nejlepší ženou do 30 let byla Adélka Semrádová za 54:53.

Pro vítězství na pětce si přijel Petr Nechvíl z Chocně – 26:06, uspěla i jeho příbuzná Kateřina Nechvílová z Heřmanova Městce – 36:24 – druhá v ženách, před poličským atletem Tomášem Večeřem – 26:51. Nejlepší ženou byla vítězka do 15 let Vendula Kropáčková za 33:53. Vítězkou žen byla Kristýna Serafinová za 34:20.

V cíli čekala na každého účastnická medaile ve tvaru originální formičky na cukroví ve tvaru Vykinga. Připraveny byla teplá polévka, dva druhy, a klobása a nápoj dle výběru.

A tím vytrvalecké aktivity v širším regionu východních Čech zdaleka nekončí. Týden po silničním Srchu se v sobotu 23. listopadu uskuteční v Hamře na Jezeře Čertovskej winter trail na 33 a 16 km, který vloni vyhrál jeden z našich nejlepších vytrvalců Vít Pavlišta.