Tereza Janošíková pátá ve sprintu Světového poháru

29.10.2019 Petr Klimpl

Sprintem v Číně skončil letošní Světový pohár v orientačním běhu. Výborně si v něm vedla Tereza Janošíková, která obsadila pátou příčku.

Úterní finálový sprint se běžel v historické “vesnici” Songtang, kde se ve spletitých uličkách mísila moderní i tradiční architektura, v otevřenějších částech prostoru pak bylo mnoho jezírek a vodních ploch. Tratě byly orientačně velmi zajímavé, dělaly se menší, ale i velké chyby.

Jasná vítězka celkového pořadí SP Tove Alexandersson vyrobila v úvodu velkou chybu (minuta na postupu na trojku), skončilan na osmém místě, tím otevřela cestu k vítězství svým soupeřkám. Ale že bude první domácí Shuangyan Hao, to asi nečekal nikdo. 31-letá domácí závodnice není v OB nováčkem (na MS 2009 v Maďarsku byla ve sprintu desátá), ale její vítězství je určitě velkým překvapením. Druhé místo se ztrátou 10 sekund za vítěznou Číňankou vybojovala Simona Aebersold (SUI), dalších šest sekund zpět byla třetí Švédka Sara Hagstrom. Za čtvrtou Julií Jakob (SUI) skončila na pátém místě výborně běžící Tereza Janošíková, která dlouho bojovala mezičasy o stupně vítězů, nakonec na vítězku ztratila půl minuty a dosáhla svého druhého nejlepšího výsledku v SP, za ní byla šestá Sarina Jenzer (SUI). Velmi dobře běžely další dvě české závodnice, obě skončily ve druhé desítce - 15. Denisa Kosová (+1:23) a 19. Vendula Horčičková (+1:31). Také v mužích došlo k několika překvapivým výsledkům.

19 Vendula Horčičková Czech Republic 14:49 +1:31

Vítězství sprintového specialisty Belgičana Yannicka Michielse nepřekvapilo, ale druhá příčka Maxima Rauturiera (FRA) se ztrátou dvou sekund překvapením byla, ještě větším šokem však byla třetí příčka domácího Li ZhuoYe (+0:05), který vedl po celou trať, až chyba na sběrku ho připravila o stupeň nejvyšší. Na dalších místech na velké bedně ještě skončili Gaute Hallan Steiwer (NOR, +0:13), Matthias Kyburz (SUI, +0:25), Jonas Egger (SUI, +0:26). Hluboko v poli poražených skončili favorité, třeba Gustav Bergman byl až 53. Vojta Král udělal řadu chybiček, které ho vyřadily z boje o pozice nejvyšší, nakonec obsadil 19. příčku se ztrátou 49 sekund. Miloš Nykodým byl 35. (+1:13), Marek Minář obsadil 60. místo (+2:14).

1 Yannick Michiels           Belgium           15:18
2 Maxime Rauturier  France  15:20 +0:02
3 Li ZhuoYe  China  15:23 +0:05
4 Gaute Hallan Steiwer  Norway  15:31 +0:13
5 Matthias Kyburz  Switzerland  15:43 +0:25
6 Jonas Egger  Switzerland  15:44 +0:26
7 Florian Howald  Switzerland  15:45 +0:27
7 Kasper Fosser  Norway  15:45 +0:27