Konec 1. světové války, vytyčení hranic nových středoevropských států a spory mezi nimi. Sto let stará krvavá historie ožívá díky zaprášeným fotografiím a filmům, původní vojenské technice a výstroji, záplavě dokumentů. Vznikající československá armáda se tehdy tvrdě postavila kvůli okupaci Těšínska polskými vojáky, tažení na Slovensku zase vyhnalo maďarské oddíly zpět za mocnostmi vytyčenou hranici.

„Nechybí osudy konkrétních vojáků. Šlo o legionáře i ty, kteří ještě nedávno nosili uniformu Rakousko-Uherska. Teď museli společně bránit novou vlast,“ upozornila mluvčí muzea Šárka Motalová.

Nechybí řada rarit, třeba rakouské uniformy, které v době provizoria ozdobily červenobíle trikolóry. Fotografie zachycují vojáky nové republiky v bojích, na cvičišti, ve chvílích odpočinku i při loučení s padlými druhy.

„Tažení na Slovensku si vyžádalo více než tisícovku mrtvých Čechoslováků, 1960 vojáků se pohřešovalo. Při střetech s Poláky v oblasti Těšínska zemřelo 53 československých vojáků,“ upozornila Motalová. I přes bleskové vytlačení nepřítele v lednu 1919 z Těšínska připadlo sporných 1270 kilometrů čtverečních ČSR definitivně až o rok později.

Video
Video se připravuje ...

Unikátní výstava v Technickém muzeu v Brně o válce Československa se svými sousedy o státní hranice TV Blesk Zdeněk Matyáš

Příběh rodáka z Dědic

Jedním z mnoha vojáků nového státu byl i Karel Janouš (1897-1975), rodák z Dědic na Vyškovsku. Za 1.světové války sloužil u dělostřelectva, na italské frontě byl těžce zraněn po výbuchu granátu. Při slovenském tažení v roce 1919 se účastnil bojů v řadách Čs. dělostřeleckého pluku č.5. Později už v civilu pracoval jako referent na radnici ve Slavkově u Brna.

Lekce Polsku

Spor o Těšínsko, které připadlo rozhodnutím vítězných mocností Československu, gradoval od listopadu 1918, kdy území obsadilo Polsko. Bleskové týdenní tažení podplukovníka Šnejdárka v lednu 1919 a dobytí Karviné a Bohumína zvrátilo situaci ve prospěch ČSR. Mocnosti sjednaly 30.1.1919 mezi oběma rozkmotřenými sousedy příměří.

Kde a kdy

Technické muzeum v Brně, V těžkých dobách: Boje o hranice 1918–1919, do 30. března 2020, úterý až pátek 9 až 17 hodin, sobota a neděle 10 až 18 hodin

Vstupné: základní 130 Kč, zlevněné 70 Kč, rodinné 320 (2 dospělí + 1 až 3 děti od 6 až 15let)

Fotogalerie
16 fotografií