Domů     Petr I. Veliký si na svůj dvůr zval české muzikanty
Petr I. Veliký si na svůj dvůr zval české muzikanty

„Vypije půl galonu (2 litry vodky),“ říká se o carovi Petrovi I. Velikém. Ačkoli poddaným zakazuje pít ve všední dny a dovoluje to jenom o svátcích, není mu to nic platné. V Rusku na počátku 18. století teče vodka proudem. Sám car ostatně v abstinenci rozhodně nejde příkladem.

Petr I. Veliký (1672–1725) se stává carem v roce 1682, ovšem skutečně vládnout začíná až ve svých 17 letech v roce 1689. Do té doby se v moskevském sídle, čili v Kremlu, příliš neobjevuje.

Mnohem raději si užívá bujarých večírků ve společnosti svých přátel. S trůnem ale zdědí i zemi, jejíž situace není zrovna záviděníhodná. Rusko je tehdy velmi zaostalé.

Kněží neoplývají žádným velkým vzděláním a brání se jakýmkoli novotám, zato úřednický aparát je více než přebujelý. Šlechta si zakládá na svých výsadách a má téměř absolutní moc.

Reformovat zaostalé Rusko je velký oříšek. Petr I. Veliký ho rozlouskne jak nejlépe umí.
Reformovat zaostalé Rusko je velký oříšek. Petr I. Veliký ho rozlouskne jak nejlépe umí.

Car si proto vezme do hlavy, že přiblíží Rusko západnímu světu. Svými reformami se snaží změnit situaci. Ruší bojarské dumy (nejvyšší vládní sněm složený ze zástupců bojarů – šlechticů), které dosud šlechtě zajišťovaly její výsadní postavení.

Zavádí ministerstva a senát. Rozdělí svoji zemi na dvanáct gubernií a ty ještě na menší provincie. Podporuje manufakturní výrobu, zakládá vysoké školy, zavádí pravidelnou armádu, to všechno s cílem zmírnit zaostalost své říše.

Léčení v Karlových Varech si ruský car Petr I. Veliký užívá, na jeho návštěvu odkazuje i pomník.
Léčení v Karlových Varech si ruský car Petr I. Veliký užívá, na jeho návštěvu odkazuje i pomník.

Podporuje ženskou emancipaci

Nový panovník touží také proměnit Rusko v moderní civilizovanou zemi. K tomu patří i výchova jejích obyvatel. Snaží se je proto naučit různá pravidla slušnosti, například nešťourat se v nose, nemluvit, když mají plná ústa, případně také neplivat na zem.

Mezi neslušné praktiky tehdy patřilo dokonce také líbání na ústa. Za nevhodné se označovalo i pití z lahve místo ze sklenice. Nepřijatelným pokleskem bylo nepřijít do kostela na bohoslužbu.

„K mravům tohoto prostředí neodmyslitelně patřila hluboká zbožnost,“ popisuje historik Milan Švankmajer (1928–2003) situaci na carském dvoře v 17. století, kde ortodoxní víra patřila mezi naprostý základ.

Zajímavé ale je, že výrazně posiluje postavení žen. Odsuzuje jejich zavírání v domácnostech a domnívá se, že by měly s muži trávit víc času. Vystupuje i proti rodiči domluveným sňatkům.

„Budoucí manželé se mají seznámit minimálně šest týdnů před plánovaným sňatkem. Žena i muž mohou domluveného partnera odmítnout,“ říká v roce 1702.

Při svých cestách se Petr I. Veliký zastavil i v českých lázních Teplice. Připomíná ho tam busta.
Při svých cestách se Petr I. Veliký zastavil i v českých lázních Teplice. Připomíná ho tam busta.

První operu složil našinec

Když Petr I. veliký navštíví Čechy, pobývá také dvakrát v letech 1711 a 1712 v Karlových Varech na léčení. Právě zde ho nadchnou čeští muzikanti. Sám má dobrý hudební sluch, dokonce hraje na dudy a má v oblibě dechové nástroje. Také rád zpívá především basy.

Dobrou hru na nástroje i zpěv proto umí ocenit. „Staňte se hosty na mém dvoře,“ zve české muzikanty k sobě do Ruska a ti se nenechají dvakrát pobízet. Odejde jich tam hodně.

Ostatně, první operu, jejímž základem se stala slova ruské carevny Kateřiny II. (1729–1796), skládá na carském dvoře český hudební skladatel, dirigent a klavírista Arnošt Vančura (1750–1802). Dostane se i do kroužku carevniných oblíbenců.

Tří symfonie českého skladatele Arnošta Vančury. U nás je spíše zapomenutý, v Rusku si ho oblíbila carevna Kateřina II. Veliká.
Tří symfonie českého skladatele Arnošta Vančury. U nás je spíše zapomenutý, v Rusku si ho oblíbila carevna Kateřina II. Veliká.

Vítězí lahodná polévka s knedlíčky

Kuchyně carského dvora jsou obrovské, denně se tu připravuje jídlo až pro 3000 lidí. Skutečnou lahůdkou určenou pro carskou tabuli a jídelny vysoké ruské aristokracie je žampionová polévka. Její příprava je poměrně náročná.

Žampiony se očistí a pokrájí na plátky a uvaří v mléce. Umelou se. Připraví se bešamel (omáčka vzniklá rozředěním jíšky mlékem), do kterého se přidají umleté houby, dále vaječný žloutek prošlehaný se šlehačkou a vše se zalije hovězím a kuřecím vývarem.

Dále se připraví knedlíčky. Vařené kuřecí maso se umele, promíchá s máslem, těstem připravovaným jako na palačinky a přidá se bílek rozšlehaný ve šlehačce. Vše se promíchá a nechá v chladu ztuhnout.

Z hmoty se potom lžící tvoří knedlíčky a vhazují se do vroucí vody, kde se vaří 2-3 minuty. Potom se knedlíčky vkládají do hotové polévky. Mezi oblíbená jídla patřily také sladké omelety, předkrmem se stal kaviár.

Foto: wikipedia.org
Předchozí článek
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml