Panorama

Hertl skóroval a byl hvězdou utkání. Trefili se i Chlapík s Kubalíkem, Francouz zářil v brance

Gól a cenu pro nejlepšího hráče utkání si připsal Tomáš Hertl, který pomohl San Jose k vítězství 2:1 po nájezdech nad Nashvillem. Druhou hvězdou byl v sobotním programu zvolen Pavel Francouz, jenž se blýskl 39 zákroky a dovedl Colorado ke skalpu Columbusu (4:2). Filip Chlapík přispěl premiérovým zásahem v sezoně k výhře Ottawy nad Carolinou 4:1 a síť rozvlnil i Dominik Kubalík z Chicaga, ale porážku 2:3 po nájezdech v Pittsburghu neodvrátil.

Tomáš Hertl oslavuje se spoluhráči ze San Jose vítězství v utkání NHL
zdroj: AP autor: Jeff Chiu

David Rittich mohl být prvním brankářem, který v této sezoně vychytal deset výher. Český brankář však s Calgary podlehl St. Louis 2:3 v prodloužení. Jakub Vrána asistoval u dvou branek Washingtonu při vítězství 5:2 nad Vegas.

San Jose - Nashville 2:1 po samostatných nájezdech

Hertl, jenž je nejproduktivnějším hráčem San Jose (7+11), vyrovnal ve 46. minutě z dorážky. Odchovanec pražské Slavie mohl ještě v základní hrací době rozhodnout - po přihrávce Radima Šimka od zadního mantinelu se ocitl sám před brankou, ale těsně minul.

Utkání měl možnost ukončit i ve třetí sérii penaltového rozstřelu, jenže neuspěl. Nájezdy rozhodl až v sedmém kole Timo Meier, který se v rozstřelu prosadil jako jediný.

"Byl to náš nejlepší výkon v sezoně, navíc proti opravdu dobrému týmu. Každý další zápas musíme hrát stejně, celých šedesát minut bylo skvělých. Zasloužili jsme si dva body," prohlásil Hertl, který v posledních třech duelech nasbíral šest bodů (3+3).

Český forvard byl s pěti pokusy nejpilnějším střelcem a jeho výkon vyzdvihl i trenér San Jose Peter DeBoer. "Hrál excelentně," podotkl.

Colorado - Columbus 4:2

Francouz je při zranění Philippa Grubauera dočasnou jedničkou a oba góly pustil v úvodní třetině, po které Columbus vedl 2:1.

Poprvé českého gólmana překonal v přesilové hře Emil Bemström, k němuž se odrazila zblokovaná střela a puk poslal do odkryté "klece". Ve druhém případě nestihl Francouz zkrotit lapačkou ránu Zacha Werenského z levého kruhu, ale od té chvíle kryl všech 23 střel. Jeho výkon předčil pouze Cale Makar, který dvěma trefami otočil na 3:2. Pojistku přidal v 58. minutě Nazem Kadri.

"Nezasloužili jsme si, abychom prohrávali. Spoluhráčům musím krýt záda a připadal jsem si, že jsem jejich dlužníkem. Ve druhé třetině hráli kluci skvěle, dali dva góly a ve třetí pokračovali. Závěr jsme měli silný," konstatoval Francouz,

Ottawa - Carolina 4:1

Chlapík otevřel skóre v polovině úvodní třetiny a v 17. minutě zvýšili během pouhých čtyř sekund Vladislav Naměstnikov a Jean-Gabriel Pageau na 3:0. Stalo se teprve podesáté v historii NHL, že by jeden tým skóroval dvakrát v rozmezí čtyř sekund a méně.

Carolina, jejíž brankář Petr Mrázek zůstal na střídačce, v polovině utkání snížila zásluhou Andreje Svečnikova. Ottawu ale v závěru uklidnil čtvrtým gólem Brady Tkachuk. Útočník poražených Martin Nečas, který v předchozích čtyřech měřeních sil bodoval (1+3), vyšel tentokrát naprázdno.

"Ukazujeme, že můžeme porážet nejlepší týmy v NHL. To nám dodává sebevědomí. Každý je zde hladový, každý chce vyhrávat, každý chce hrát. Je to teď zábava," uvedl Chlapík, jenž byl před dvěma týdny povolán z farmy do hlavního týmu. Od té doby vyhrála Ottawa ve čtyřech z pěti zápasů a odlepila se z posledního místa NHL.

Pittsburgh - Chicago 3:2 po samostatných nájezdech

Kubalík odpověděl nejlepším možným způsobem na kritiku trenéra Jeremyho Collitona, který o českém hráči řekl, že trochu polevil. Plzeňský rodák si připsal čtvrtý zásah v sezoně, když z přečíslení tří na jednoho otevřel po přihrávce Brandona Saada skóre.

"Myslím si, že jsem zareagoval nejlépe, jak jsem mohl. Snažil jsem se vytáhnout a jsem opravdu rád, že jsem dal gól. Ještě šťastnější bych ale byl, kdybychom vyhráli," uznal Kubalík.

Kubalíka si k sobě trenéři zavolali na pohovor. "Měli jsme krátkou poradu. Na videu mi ukazovali, co jsem předtím dělal a od čeho jsem v posledních zápasech upustil. Rozumím tomu. Samozřejmě chcete vždy hrát správně a chcete plnit, co po vás trenéři chtějí. Snažil jsem se proto, abych byl na zápas připravený. Byl jsem nadšený, že opět můžu hrát," přiznal Kubalík.

"Zareagoval skvěle. Podal výkon, na kterém může stavět," podotkl kouč Colliton.

Chicago po gólu plzeňského rodáka vzápětí zvýšilo, ale Pittsburgh vyrovnal a obrat dokonal v nájezdech i bez Sidneyho Crosbyho, jenž z utkání odstoupil kvůli zranění.

Calgary - St. Louis 2:3 v prodloužení

Calgary smazalo v závěrečných deseti minutách dvougólové manko, ale David Perron rozhodl v přesilové hře o vítězství obhájce Stanleyova poháru. Rittich, který si připsal 25 zákroků, nemohl ani za první dva góly. Úvodní padl z dorážky, druhý střelou bez přípravy z mezikruží.

"Hráli jsme dobře, ale udělali jsme několik zbytečných chyb. To se stává. Musíme je odstranit, protože jsme kvůli nim ztratili několik zápasů a pořád je opakujeme. Musíme hrát chytřeji," prohlásil Rittich, který si připsal 25 zákroků.

Washington - Vegas 5:2

Washington dobře začal a po šesti minutách vedl 2:0. U obou branek asistoval Vrána - už po 52 sekundách udeřil z úniku Jevgenij Kuzněcov a další přihrávku českého útočníka zužitkoval střelou z mezikruží Tom Wilson.

Vegas v dalším průběhu dvakrát snížilo na rozdíl jediného gólu, ale v závěru zpečetil Nicklas Bäckström dvěma trefami šestou výhru domácích za sebou.

NHL:

Toronto - Philadelphia 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 31. Dermott, 44. W. Nylander - 9. P. Myers, 19. Lindblom, rozhodující sam. nájezd Couturier. Střely na branku: 40:32. Diváci: 19.279. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Elliott (oba Philadelphia), 3. Andersen (Toronto).

Montreal - Los Angeles 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
Branky: 11. a 17. S. Weber, 11. Thompson - 23. Kopitar, 54. Lizotte. Střely na branku: 37:33. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. S. Weber, 2. Price (oba Montreal), 3. Quick (Los Angeles).

Ottawa - Carolina 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Branky: 10. Chlapík, 17. Naměstnikov, 17. Pageau, 56. B. Tkachuk - 31. Svečnikov. Střely na branku: 39:30. Diváci: 12.276. Hvězdy zápasu: 1. A. Nilsson, 2. Pageau, 3. Chlapík (všichni Ottawa).

Pittsburgh - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 37. Guentzel, 51. Rust, rozhodující sam. nájezd McCann - 28. Kubalík, 29. P. Kane. Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.653. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. P. Kane (Chicago).

Washington - Vegas 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky: 52. a 60. Bäckström, 1. Kuzněcov (Vrána), 6. T. Wilson (Vrána), 36. Siegenthaler - 9. Pacioretty, 38. R. Smith. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Siegenthaler, 3. Bäckström (všichni Washington).

Arizona - Minnesota 3:4 (2:0, 1:3, 0:1)
Branky: 9. Grabner, 13. Chychrun, 29. Hinostroza - 24. Koivu, 34. Fiala, 40. Dumba, 45. Hartman. Střely na branku: 35:24. Diváci: 14.428. Hvězdy zápasu: 1. Hartman (Minnesota), 2. Hinostroza (Arizona), 3. Spurgeon (Minnesota).

Colorado - Columbus 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)
Branky: 31. a 37. Makar, 16. Girard, 58. Kadri - 5. Bemström, 20. Werenski. Střely na branku: 36:41. Pavel Francouz odchytal za Colorado celé utkání, inkasoval dvě branky z 41 střel a úspěšnost zásahů měl 95,12 procenta. Diváci: 18.070. Hvězdy utkání: 1. Makar, 2. Francouz, 3. Kadri (všichni Colorado).

Calgary - St. Louis 2:3 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
Branky: 51. M. Tkachuk, 57. Hamonic - 4. Barbašev, 34. R. O'Reilly, 63. Perron. Střely na branku: 29:28. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. R. O'Reilly (St. Louis), 2. M. Tkachuk (Calgary), 3. Pietrangelo (St. Louis).

San Jose - Nashville 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 46. Hertl, rozhodující sam. nájezd Meier - 35. F. Forsberg. Střely na branku: 32:25. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Vlasic, 3. M. Jones (všichni San Jose).