Demokracie v Česku je nemocná a nevzkvétá. Musí se kultivovat, žádá Minář

Demokracie v Česku je podle organizátora nynějších demonstrací Mikuláše Mináře nemocná a nevzkvétá. Pokud by vrcholní politici respektovali její pravidla, k protestům by nebyl důvod. Minář to dnes uvedl v sídle Senátu na konferenci věnované třicetiletému vývoji po pádu komunistického režimu v někdejším Československu.

"Snažíme se, aby ta demokracie byla normální, aby tady platily určité normy. My neděláme revoluci, my děláme antirevoluci, protože se nesnažíme měnit systém, ale bránit systém před těmi, kteří porušují základní pravidla toho systému," uvedl Mikuláš Minář. Zmínil v této souvislosti respekt k ústavě, nezávislé justici a veřejnoprávním médiím.

"Pokud by vrcholní politici respektovali ta pravidla, tak nikdo neprotestuje," podotkl organizátor protestů, které jsou namířeny proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. "Demokracie je dneska nemocná, není bezúdržbová. Je to zahrada, která vyžaduje naši péči, a pokud se o ni nepečuje, zaroste plevelem a křovím. Myslím, že je na čase pustit se do pořádné kultivace," uvedl Minář.

Spolu s dalšími aktéry debaty se Minář v zásadě shodoval na tom, že Česko je po 30 letech bohatou a svobodnou zemí, jak uvedl například někdejší studentský aktivista z roku 1989 Pavel Lagner. "Země vzkvétá, ale jen v něčem a pro někoho," uvedl Minář s poukazem na to, že část obyvatel patří mezi ohrožené chudobou. Podle zakladatele pražských hudebních festivalů Davida Gaydečky je ale třeba neplést si svobodu se zůstatkem na bankovním účtu, i když míra osobního očekávání řady lidí nebyla v polistopadovém vývoji naplněna.

"Svoboda se nesmí protrpět. Možná v tomto okamžiku trochu trpíme, ale musíme svobodu bránit a musíme svobodu žít," uvedl místopředseda Senátu Jan Horník.

„(…) Mám motto: svoboda se nesmí protrpět. Možná v tomto okamžiku trochu trpíme, proto musíme svobodu bránit a zejména musíme svobodu žít,“ uvedl při zahájení místopředseda Senátu @HornikJan . Konferenci sledujte online ? https://t.co/rwZwLRtlXe. #30letsvobody pic.twitter.com/sedooFSvAF

— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) November 15, 2019

Někdejší disident, bývalý český premiér a expředseda Senátu Petr Pithart poukázal na vizi německého filozofa Ralfa Dahrendorfa, podle něhož lze politický systém změnit za šest měsíců, ekonomickou transformaci provést za šest let, ale k vytvoření občanské společnosti jako kotvišti ústavní demokracie je třeba 60 let. "Jsme v půli se svou poutí, nezoufejme," řekl Pithart.

Rok 1989 byl podle Pitharta rokem zázraků. "Nikdo netušil, že se ten zvenčí mohutný blok (socialistického zřízení) zhroutí tak rychle a tak snadno," uvedl. V Česku tomu podle Pitharta na podzim roku 1989 pomohly jak symboly československých a českých dějin, tak příklad obyvatel socialistické části Německa, kterým bylo po umožněno odejít na Západ.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce Mikuláš Minář Senát ČR Andrej Babiš Petr Pithart Milion chvilek pro demokracii Jan Horník (STAN)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy