Trhali jste stránky z občanky? zajímalo studenty při besedě o Listopadu

  16:38
Bývalí studenti ostrovského gymnázia, kteří v jeho lavicích zažili listopadové události roku 1989, o nich přišli vyprávět současným gymnazistům. Setkáním na škole vyvrcholil týdenní Festival svobody.

Režisér a spisovatel, fotograf, tiskový mluvčí, učitel a ředitel. Zdánlivě nesourodé profese spojuje fakt, že všichni byli nějakým způsobem zapojeni do listopadových událostí roku 1989 na ostrovském gymnáziu. Ať už z pozice středoškoláků, vysokoškoláků či tehdejšího i současného ředitele školy.

Dalibor Stach, Ondřej Kalmán, Jan Kopál, Michal Štěpánek i ředitel gymnázia Jaroslav Šafránek se postarali o finále Festivalu svobody, kterým škola žila celý týden před 30. výročím Sametové revoluce.

„Měli jsme tady řadu přednášek, školu navštívil i Michael Kocáb,“ přiblížil nabitý týden učitel Ivan Machek, který měl Festival svobody na starosti. 

Jakýsi abiturientský večírek považuje za zlatý hřeb celého týdne. „Byly to pohnuté dny,“ shodli se účastníci setkání se současnými studenty. 

Ondřej Kalmán který je dnes profesionálním fotografem, byl v té době už na vysoké škole v Praze. Jako absolvent gymnázia si vzal školu takříkajíc pod patronát. 

„22. listopadu jsem přivezl z Prahy letáky a předal jsem na škole poselství vysokoškoláků. Bylo to v učebně, která tehdy ještě byla vybavena okénky pro promítačky. Celou dobu, co jsem ke studentům mluvil, jsem si všímal, že mě z vedlejšího kabinetu někdo po očku sleduje,“ vzpomněl na dny, kdy vlastně ještě nikdo pořádně neviděl, jestli sametová revoluce neskončí jako neúspěšný pokus o obnovu demokracie.

Dalibor Stach s Michalem Štěpánkem byli v centru dění přímo na gymnáziu. Oba stáli u zrodu stávkového výboru na škole.

„Já vlastně tak trochu omylem, protože moji spolužáci byli v té době na školním zájezdu v Lipsku, zatímco já zůstal v Ostrově,“ řekl Michal Štěpánek, který se po absolvování vysoké školy na gymnázium vrátil jako učitel matematiky a fyziky. 

Vnitřní svobodu člověka nelze zlomit

V pohnutých dnech se vydal i na demonstraci do Karlových Varů. „A musím přiznat, že když jsem tam viděl policejní auta, měl jsem trochu strach,“ připomněl si dny, které přišly po událostech v Praze, tehdejší student třetího ročníku ostrovského gymnázia.

„Žijete v úžasné době. Ale i kdyby kolem vás byla sebevětší totalita, uvědomte si, že máte svou vnitřní svobodu. Tu vám nikdo nemůže vzít. Tu nelze zlomit,“ vzkázal současným gymnazistům, kterých se do učebny dokázala vměstnat téměř stovka, režisér a spisovatel Dalibor Stach.

„Prý si tenkrát lidé na protest režimu trhali stránky z občanského průkazu. Dělali jste to taky?“ zněl jeden z mála dotazů z řad studentů školy. 

„Tuším, že se na protest proti XVII. sjezdu KSČ trhala stránka číslo 17. Ale já měl tehdy občanku tak krátce, že mi to bylo líto,“ vtipně odpověděl na dotaz zvídavého studenta mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.