Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze

Ostrava-město |

Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Mateřinka Špálova před pěti lety změnila pohled na své fungování. Zajeté koleje vyměnila takřka od základu. Tehdy si někteří zaměstnanci neuměli představit, že nápad paní ředitelky s proměnou mateřinky na ekologickou, může fungovat. Enviromentální převrat se povedl a navíc to všechny včetně dětí baví. “Je pravdou, že spoustu věcí jsme především v hlavě, museli změnit. Ten pohled na to, jestli si děti budou samy dávat jídlo, aby se snížily odpady, to znamená, aby se méně vracelo, bylo v té době pro některé zaměstnance nepředstavitelné. Po pěti letech musíme říct, že ta změna je obrovská nejen v tom, že děti opravdu v tom, co si dají samy na talíř nebo tácek na svačinku sní a my tím pádem snížíme úplně na minimum zbytky a má to také přidanou hodnotu v tom, že děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Na začátku se děti učí jak si na talíř naložit  tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti. “Pro nás je velmi důležitá spolupráce s rodiči a možná i to, že ty návyky, které se děti u nás naučí, přenesly částečně i do rodiny,” vysvětlila ředitelka J. Karnovská. “S dětmi se učíme co zdravého máme jíst, kolik toho potřebujeme na talíř. Děti to hodně baví, rádi si krájí, mažou, všechno dělají samy, hodně je to baví,” řekla s úsměvem Denisa Polachová, učitelka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V kuchyni se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů. “Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem. Jídelníčky jsou nakombinované tak, abychom během týdne vystřídali různé druhy příloh, jako rýže, brambory, chléb a masa také střídáme. Zařazujeme také bezmasý den, to je bezmasá i polévka,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.  “Když v září nastoupí nové děti, tak je to pro ně trošku těžší, protože nejsou na určité věci zvyklé, třeba na luštěniny. My mícháme luštěniny se zeleninou a děti to zpočátku nejedí, ale když vidí ty ostatní, tak to začnou jíst a já toho musím více vařit, protože si přidávají, to je fajn. Nejhorší jsou začátky, vždycky v září si na jídlo děti zvykají. Sladká jídla nechtějí, já jsem jim pekla buchtičky s krémem a to opravdu nešlo,” říká s úsměvem sympatická Lenka Vytisková, vedoucí kuchařka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Zdravý životní styl není jen o jídle, ale také o ekologickém pohledu na svět. Mateřinka Špálova proto děti inspiruje ke vztahu k prostředí, ve kterém žijí, vodě a odpadům. Ty jsou také tématem letošního roku. Kluci a holčičky například zjišťují kam putují zbytky z talíře a kolik jich ve školičce  vyprodukují. “Každý den budeme s dětmi chodit do kuchyně a budeme poměřovat míru odpadků. S dětmi si stanovíme, po jakou dobu odpady budeme měřit, a pak je vyhodnotíme,” řekla Anna Žemlová, koordinátorka projektu “Eko škola”, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. “Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečně zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění je MŠ Špálova. 

Nahlásit chybu


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

Včera 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

18. dubna 2024 11:58 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

EKO MAGAZÍN: MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze
Vydáno 18. listopadu 2019 11:30, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Mateřinka Špálova před pěti lety změnila pohled na své fungování. Zajeté koleje vyměnila takřka od základu. Tehdy si někteří zaměstnanci neuměli představit, že nápad paní ředitelky s proměnou mateřinky na ekologickou, může fungovat. Enviromentální převrat se povedl a navíc to všechny včetně dětí baví. “Je pravdou, že spoustu věcí jsme především v hlavě, museli změnit. Ten pohled na to, jestli si děti budou samy dávat jídlo, aby se snížily odpady, to znamená, aby se méně vracelo, bylo v té době pro některé zaměstnance nepředstavitelné. Po pěti letech musíme říct, že ta změna je obrovská nejen v tom, že děti opravdu v tom, co si dají samy na talíř nebo tácek na svačinku sní a my tím pádem snížíme úplně na minimum zbytky a má to také přidanou hodnotu v tom, že děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Na začátku se děti učí jak si na talíř naložit  tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti. “Pro nás je velmi důležitá spolupráce s rodiči a možná i to, že ty návyky, které se děti u nás naučí, přenesly částečně i do rodiny,” vysvětlila ředitelka J. Karnovská. “S dětmi se učíme co zdravého máme jíst, kolik toho potřebujeme na talíř. Děti to hodně baví, rádi si krájí, mažou, všechno dělají samy, hodně je to baví,” řekla s úsměvem Denisa Polachová, učitelka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V kuchyni se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů. “Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem. Jídelníčky jsou nakombinované tak, abychom během týdne vystřídali různé druhy příloh, jako rýže, brambory, chléb a masa také střídáme. Zařazujeme také bezmasý den, to je bezmasá i polévka,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.  “Když v září nastoupí nové děti, tak je to pro ně trošku těžší, protože nejsou na určité věci zvyklé, třeba na luštěniny. My mícháme luštěniny se zeleninou a děti to zpočátku nejedí, ale když vidí ty ostatní, tak to začnou jíst a já toho musím více vařit, protože si přidávají, to je fajn. Nejhorší jsou začátky, vždycky v září si na jídlo děti zvykají. Sladká jídla nechtějí, já jsem jim pekla buchtičky s krémem a to opravdu nešlo,” říká s úsměvem sympatická Lenka Vytisková, vedoucí kuchařka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Zdravý životní styl není jen o jídle, ale také o ekologickém pohledu na svět. Mateřinka Špálova proto děti inspiruje ke vztahu k prostředí, ve kterém žijí, vodě a odpadům. Ty jsou také tématem letošního roku. Kluci a holčičky například zjišťují kam putují zbytky z talíře a kolik jich ve školičce  vyprodukují. “Každý den budeme s dětmi chodit do kuchyně a budeme poměřovat míru odpadků. S dětmi si stanovíme, po jakou dobu odpady budeme měřit, a pak je vyhodnotíme,” řekla Anna Žemlová, koordinátorka projektu “Eko škola”, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. “Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečně zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění je MŠ Špálova. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000018175/eko-magazin-ms-kraj-ma-jedinou-stribrnou-skutecne-zdravou-materinku-sidli-v-ostrave-privoze