Falešní exekutoři tlačí na podnikatele, představují se jmény skutečných

  10:28
Desítky lidí v celé republice se snaží oklamat falešní exekutoři. Své oběti kontaktují telefonicky a mámí z nich peníze za domnělé dluhy vůči neexistujícím firmám. Podle svědectví jedné z jejich obětí dokážou být velmi přesvědčiví.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jindřich MynaříkMAFRA

„Dobrý den, tady exekutor Homola, dostal jsem na vás upozornění, že nemáte zaplacenou fakturu,“ ozvalo se. Eva Gibiecová, majitelka menší firmy zabývající se rámováním, strnula.

Nebyla si vědoma žádných nezaplacených pohledávek, ale mužský hlas v telefonu zněl přesvědčivě.

„Tvrdil, že mi několikrát posílali upomínky mailem a já nereagovala,“ zmiňuje žena z Frýdecko-Místecka.

Exekutor byl falešný, to ale v tu chvíli ještě nevěděla. Pochybnosti však rostly s dalšími nesrovnalostmi. „Bylo mi řečeno, že dlužím třináct tisíc za prezentaci webových stránek. To bych v životě neodsouhlasila,“ vysvětluje Gibiecová.

Falešný exekutor ji postavil před rozhodnutí. Buď zaplatí požadované peníze do večera, nebo musí počítat s exekutorským zásahem včetně různých penále.

„Zpanikařila jsem, a kdyby šlo o menší částku, tak možná i zaplatím,“ podotýká.

Na e-mail jí po chvíli opravdu dorazila faktura.

„Nebyla tam dobrá čeština, jako by někdo použil Google překladač. Na zástupce firem na ni uvedené jsem se snažila dovolat, ale marně. To vše pro mě bylo varováním,“ doplnila.

Dotyčná zavolala svému známému exekutorovi, který jí potvrdil, že jde o podvod.

Vydávají se za existující exekutory

O nové fintě exekutorská komora ví. Podle její mluvčí není Eva Gibiecová jedinou obětí falešných exekutorů. „Obdrželi jsme desítky podnětů. Předali jsme je policii a požádali o zablokování účtů, na které měli lidé posílat peníze,“ zmínila Lenka Desatová.

Komora na svých webových stránkách na podvody už několik dní upozorňuje. Podle Desatové se podvodníci vydávají nejen za Jaroslava Homolu, ale i za Ivanu Kozákovou z exekutorského úřadu v Třebíči.

„Adresátům je vyhrožováno provedením smyšlené exekuce a nutností hradit nesmyslné náklady exekuce, pokud neuhradí konkrétní částku na uvedené bankovní účty. Tyto údajné exekuce mají být vedeny často ve prospěch neexistujících společností,“ zmínila mluvčí.

Komora: S dlužníky tímto způsobem nekomunikujeme

Soudní exekutor Jaroslav Homola, za kterého se podvodník v telefonu vydával, vykonává praxi v Brně. Redakce MF DNES tamní úřad kontaktovala, ale kvůli časové vytíženosti nebyl k zastižení.

Exekutorka Ivana Kozáková uvedla, že se s podobným případem setkala ve své praxi poprvé. „Zatím nemám pocit, že by mé jméno počínání podvodníků nějak poškodilo. Začalo se to hned řešit, což je dobře,“ reagovala. 

Exekutorská komora upozornila, že s dlužníky nekomunikuje způsobem, který zvolili podvodníci. A přidala pár rad, jak se v takové situaci zachovat. ¨

„Setkáte-li se s podobným případem, můžete svou situaci ověřit pořízením výpisu z Centrální evidence exekucí, případně se lze obrátit na konkrétního soudního exekutora,“ dodala mluvčí.

Případy by se podle vyjádření zástupců komory měla zabývat policie. Ta na dotaz redakce do uzávěrky neodpověděla. 

V Moravskoslezském kraji už jednoho falešného exekutora letos vyšetřovatelé zadrželi. Pětatřicetiletý pachatel se přes SMS domáhal zaplacení dlužné částky z vymyšleného řízení. Podvodník postupně vylákal dva a půl milionu z muže, který žádný dluh neměl.

„Obával se, že by mohl při exekuci přijít o majetek nebo by mu byl zablokován jeho bankovní účet,“ řekl v polovině února novojičínský policejní mluvčí Petr Směták.

Autor: