Branky, body, vteřiny

V Levi ovládl slalom Nor Kristoffersen, Berndt nebodoval

Pouhých devět setin vteřiny rozhodlo o vítězství Henrika Kristoffersena před Clémentem Noëlem ve slalomu Světového poháru v Levi. Norský lyžař v hustém sněžení ve druhém kole předstihl Francouze, který měl nejrychlejší čas v kole prvním. Český slalomář Ondřej Berndt nepostoupil do druhého kola a skončil sedmačtyřicátý ze sedmdesáti devíti startujících.

Henrik Kristoffersen
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Martti Kainulainen

Pětadvacetiletý Kristoffersen po první jízdě ztrácel na Noëla 68 setin, ale s těžkými podmínkami se vyrovnal lépe a dojel si pro 16. pohárový triumf ve slalomech. V této disciplíně vybojoval v sezoně 2015/16 malý křišťálový glóbus, když tehdy prolomil nadvládu Rakušana Marcela Hirschera, jenž v září kariéru na vrcholu ukončil.

"Po prvním kole jsem si pomyslel, že sedm desetin na Noëla je trochu moc. Oproti loňsku jsem se ale ve slalomu zlepšil, hodně jsme na tom pracovali. Nebyla to perfektní jízda, ale jdeme správným směrem," řekl Kristoffersen.

Po odchodu velkého rivala Hirschera, proti němuž se v poslední době jen zřídka prosazoval, trochu změnil přístup. "V letech 2015, 16 a 17 jsme byli hodně rychlí, Marcel a já. Myslím, že už jsme se pak dostali trochu za hranu. Musel jsem trochu ubrat: o něco méně rychlosti a víc se soustředit na techniku. Udělat krok zpět, abych mohl jít o tři kroky vpřed," popsal novou taktiku Kristoffersen, kterého vedle Noëla na stupně vítězů doprovodil i třetí Švýcar Daniel Yule.

Slalomu v Levi vládl Kristoffersen

Berndt nenavázal na sobotní senzační výsledek Martiny Dubovské, která se poprvé prosadila do elitní desítky a skončila devátá. Jednatřicetiletý lyžař z Jablonce byl sedmačtyřicátý s odstupem na vítěze 1. kola Noëla 3,16 vteřiny.

Na body nedosáhl ani Noëlův slavnější krajan Alexis Pinturault, jenž před měsícem vyhrál zahajovací obří slalom v Söldenu. Kristoffersen je proto novým lídrem Světového poháru. Ten bude pokračovat za týden sjezdem a super-G v kanadském Lake Louise.

Slalom mužů v Levi:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:48,55 (55,23+53,32), 2. Noël (Fr.) -0,09 (54,55+54,09), 3. Yule -0,18 (55,49+53,24), 4. Zenhäusern (oba Švýc.) -0,27 (55,21+53,61), 5. Myhrer -0,34 (55,55+53,34), 6. Jakobsen (oba Švéd.) -0,53 (56,38+52,70), 7. Hirschbühl (Rak.) -0,74 (55,33+53,96), 8. Strasser (Něm.) -0,89 (56,60+52,84), 9. Solevaag (Nor.) -0,92 (56,09+53,38), 10. Mölgg (It.) -0,98 (55,46+54,07), ...v 1. kole 47. Berndt (ČR) 57,71.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 113, 2. Pinturault (Fr.) 100, 3. Noël a Faivre (Fr.) oba 80, 5. Kranjec (Slovin.) 70, 6. Yule 60.