Hospodaření děčínského zámku prověří žalobci, exředitelka chyby odmítá

  12:58
Zpráva o hospodaření na děčínském zámku za bývalé ředitelky Ivety Krupičkové podle radnice odkrývá množství pochybení a vyvolává podezření, že nešlo jen o nedbalost. Odvolaná ředitelka to odmítá. Vedení Děčína přesto podalo podnět okresnímu státnímu zastupitelství k prošetření hospodaření.

Děčínský primátor Jaroslav Hrouda spolu s Miroslavou Poskočilovou, od 1. července novou ředitelkou zámku, prezentovali audit, který shledává v hospodaření za exředitelky Ivety Krupičkové množství pochybení. (26. listopadu 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Po prostudování zprávy jsme dospěli k závěru, že pochybení bylo zjištěno ve všech kontrolovaných oblastech a že nelze vyloučit, že intenzita pochybení byla taková, že mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty některého z majetkových trestných činů,“ uvedla Barbora Hudková z právního oddělení města.

Podle ní okolnosti nasvědčují tomu, že mohl být spáchán trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku z nedbalosti.

„Proto jsme doporučili, aby zpráva o hospodaření byla postoupena orgánům činným v trestním řízení,“ dodala Hudková. Nechtěla přitom spekulovat o výši případné škody.

Podání podnětu doporučilo právní oddělení magistrátu na základě zprávy, kterou vypracovala auditorka z Jablonce nad Nisou, jež je soudní znalkyní.

Dokument se týká hospodaření za loňský rok a prvních šest měsíců letošního roku, tedy doby, kdy zámek vedla v pololetí odvolaná ředitelka Iveta Krupičková.

Ona sama zatím celou zprávu o hospodaření zámku nemá, pochybení však odmítá.

„Mám čisté svědomí a nikdy jsem nejednala proti zájmům zámku. Vždy jsem respektovala všechny pokyny zřizovatele, tedy města. Kromě toho na zámku probíhaly pravidelně kontroly, jak zřizovatele, tak poskytovatelů různých dotací, jež jsme čerpali,“ hájí se Krupičková.

„Pokud byly nějaké nedostatky, vždy jsem je v předepsaném termínu odstranila. Všechny dotace byly vždy proplaceny a domnívám se, že je to významný důkaz, že vše bylo v pořádku. Viděla jsem část zprávy, k většině věcí jsem se vyjádřila a podle mého názoru a konzultací šlo spíš o drobnosti,“ dodává Krupičková.

Auditorka, která prostudovala  tisíce dokumentů od organizování a přebírání hotových prací přes vedení smluv a objednávání majetku až po personální politiku a inventarizaci majetku, to vidí jinak.

Podle ní veškerá činnost na zámku probíhala velmi neformálně a bez předem daných pravidel.

Nešlo jen o pochybení z nedbalosti, míní primátor Hrouda

„Velká část pochybení byla způsobena absolutní nefundovaností, ale u některých vidím cíl. Byl například obrovský rozdíl v odměňování některých pracovníků na stejné pozici, někomu tak muselo být straněno,“ vyjmenoval v úterý primátor Jaroslav Hrouda (ANO),

„Nebyl nikdy veden docházkový systém a bylo uzavřeno mnoho dohod o provedení práce s lidmi, kteří tu službu ani neposkytovali. Zámek pronajímal své prostory, měl s tím náklady, ale tržbu ze vstupného měl pronajímatel. I to napovídá, že nešlo jen o pochybení z nedbalosti,“ dodal Hrouda, který Krupičkovou nečekaně odvolal z funkce k 30. červnu na základě prvních výsledků hospodaření.

Podle zprávy se pochybení našlo v každém kontrolovaném dokumentu. A auditorka zmiňuje i nehospodárnost.

Zámek například koupil kávomlýnek za 50 tisíc korun, avšak jeho běžná cena je o 30 tisíc korun nižší, nebo dlouhodobě pronajímal restauraci s drahým vybavením stejnému zájemci vždy na měsíc, přičemž delší než měsíční pronájem musí schválit rada města.

Ředitelka odevzdala vymazaný počítač, řekl náměstek primátora

Při předání funkce prý navíc řada dokladů chyběla. „Paní ředitelka odevzdala zcela vymazaný počítač. To nás utvrdilo v tom, že se děje něco zvláštního,“ přiblížil náměstek primátora Jiří Anděl (ANO).

Navíc 29. září někdo napadl serverovnu zámku a za plného chodu vytahal z počítačů harddisky. Veškerá data se však po čtyřech dnech podařilo městu získat zpět. I tuto záležitost prověřuje policie.

Vedení města již podle primátora udělalo řadu kroků, aby se podobná situace nemohla opakovat, a to ani v dalších příspěvkových organizacích. Uskutečnila se také školení jejich zaměstnanců.

„Překvapilo mě, že přes kontroly mohlo k něčemu takovému vůbec dojít. A musíme zajistit, aby nejen zde fungovalo vše, jak má. Je to vizitka města,“ poukázal Anděl na to, že podobná kontrola čeká například i centrum sociálních služeb, zoo, divadlo nebo akvapark.