Buly - debata expertů

Tande oblékl správnou kombinézu a vyhrál i druhý závod SP. V Ruce Češi nebodovali

Nor Daniel Andre Tande vlétl do Světového poháru skoků na lyžích ve výtečné formě. Ve finské Ruce dokázal navázat na výhru ze zahajovacího závodu ve Wisle v Polsku, přestože figuroval po prvním kole až na sedmém místě. Do závodu postoupil z čekého týmu jen Roman Koudelka, který ale neskočil dobře a skončil až 37. Reprezentace tak stále čeká na první bodované umístění.

Tande se raduje ze skoku v druhém kole, jenž mu přinesl výhru
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Heikki Saukkomaa

Pětadvacetiletý Tande ve vyrovnaném závodě ztrácel po úvodním skoku na první místo sedm bodů. V druhém kole předvedl 142 metrů a už jen sledoval, jak se jeho soupeři marně snaží ho předstihnout. Nakonec zopakoval týden staré vítězství z Wisly a napodobil Rakušana Andrease Koflera, jenž vyhrál v roce 2011 jako dosud poslední skokan úvodní dva závody SP v sezoně.

Na stupně vítězů měli původně Tandeho doprovodit krajan Marius Lindvik a Slovinec Peter Prevc, ale krátce po závodě byli diskvalifikováni kvůli nevyhovující kombinéze. Na stejné porušení pravidel doplatili už v prvním kole dobře postavení Norové Johan André Forfang a Robert Johansson.

Na druhé místo se tak posunul původně čtvrtý Philipp Aschenwald z Rakouska, třetí skončil Slovinec Anže Lanišek. Jeho reprezentační kolega Timi Zajc, jenž po prvním kole vedl, se propadl na devátou pozici.

Koudelka se z páteční kvalifikace dostal do závodu z českého kvarteta jako jediný, ale soutěžní skok se mu nepovedl. Skočil 116 metrů a za postupovou třicítkou zůstal o 12 bodů. Vojtěch Štursa ani dvojice Filip Sakala a Viktor Polášek, která prošla minulý víkend do úvodního závodu sezony ve Wisle, neuspěli v kvalifikaci.

V neděli se v Ruce koná další závod.

SP ve skocích na lyžích v Ruce (Finsko):

1. Tande (Nor.) 282,5 b. (131+142 m), 2. Aschenwald (Rak.) 273,3 (129+143), 3. Lanišek (Slovin.) 272,4 (136,5+135), 4. Kraft 271,4 (131+138), 5. Huber (oba Rak.) 270,3 (134,5+133,5), 6. R. Kobajaši (Jap.) 267,3 (134+133), 7. Geiger (Něm.) 263,5 (132,5+136,5), 8. Zajc (Slovin.) 262,2 (137,5+127), 9. Hörl (Rak.) 259,3 (132+131), 10. Markeng (Nor.) 253,0 (125+137), ..37. Koudelka (ČR) 95,6 (116).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 30 závodů): 1. Tande 200 b., 2. Lanišek 140, 3. Aschenwald 93, 4. R. Kobajaši 90, 5. Stoch (Pol.) 75, 6. Zajc 72.