Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
7 ohromujících evropských knihoven

Knihovny jako pokladnice vědění samy o sobě budí úctu a obdiv nejen kvůli spisům a knihám, ale také svojí ojedinělou architekturou. V průběhu dějin je mnohdy pustošily války i požáry. Jak vypadají nejkrásnější evropské knihovny dnes?

Joanina

Kde: Univerzita v Coimbře, Portugalsko

Historie: Tato pozoruhodná portugalská knihovna se nachází přibližně 40 km od hlavního města Lisabonu a je součástí Univerzity v Coimbře.

Budovu postavenou v barokním stylu navrhl architekt Gaspar Ferreira v roce 1717 za vlády krále Jana V. Portugalského. Jelikož byl tento panovník velkým milovníkem umění, kultury a vědy, uvolnil obrovské jmění na její rozšíření. Tyto finance putovaly ze zlata nalezeného v Brazílii.

Vzhled: Stavba se skládá ze tří velkých místností, oddělených zdobenými oblouky a malovanými stropy, na kterých se podíleli velcí portugalští umělci.

Průchody dekorují erby jednotlivých fakult, vyrobených z exotického dřeva přivezeného z Brazílie. Police jsou vyrobené výhradně z dubu, jehož aroma působí jako přirozený repelent proti nejrůznějším škůdcům.

Co se v ní nachází: Knihovna je domovem pro více než 250 000 knih, především z oblasti medicíny, geografie, filozofie nebo teologie. Některé z nich jsou ručně psané, jiné tištěné. Všechny knihy pocházejí z období od 15. do 19. století.

Všechny písemnosti v Joanině střeží netopýři, kteří v zimě spí za policemi knihovny a v létě v nedalekém sadu.
Všechny písemnosti v Joanině střeží netopýři, kteří v zimě spí za policemi knihovny a v létě v nedalekém sadu.

Sainte-Geneviéve

Kde: Paříž, Francie

Historie: Knihovna je součástí stejnojmenného kláštera, který vznikl už v 6. století. Zmínky o klášterní knihovně potvrdil až rukopis z 12. století.

Velkým mezníkem se stala Velká francouzská revoluce, kdy byl klášter zrušen a roku 1790 se stal národním majetkem.

Vzhled: Svoji nynější podobu knihovna získala mezi lety 1843–1850 díky architektovi Henrimu Labrousteovi, který při stavbě poprvé použil železo jako stavební materiál. Společně se železnou střechou celá budova připomíná železniční stanice té doby.

Co se v ní nachází: Sbírku knih obstaralo opatství sv. Jenovéfy, jedno z největších a nejstarších opatství v Paříži.

Knihovna ukrývá zhruba 1,5 milionu děl, které se dělí na staré a vzácné knihy, na díla vydaná po roce 1811 a Nordickou knihovnu, obsahující spisy skandinávských zemí. Sbírka se rozšiřovala i během Napoleonova válečného tažení Evropou. V tu dobu disponovala 110 000 knihami a rukopisy.

V roce 1992 byla Sainte-Geneviéve prohlášena za historickou památku.
V roce 1992 byla Sainte-Geneviéve prohlášena za historickou památku.

Stiftsbibliothek

Kde: Admont Abbey, Rakousko

Historie: Knihovna je součástí benediktinského kláštera, situovaného v alpském údolí řeky Enže (Enns). Je nejstarším a zároveň jediným dosud fungujícím klášterem ve Štýrsku a obsahuje největší klášterní knihovnu na světě.

Vzhled: Budovu projektoval a postavil v roce 1776 architekt Joseph Hueber. Na délku měří 70 metrů, široká je 14 metrů a 13 metrů vysoká. Její půdorys tvoří elipsy a kružnice.

Nachází se zde fresky Bartolomea Altomonteho, zobrazující etapy lidského poznání, vědění až do Božího zjevení. Zajímavé jsou také řezby z lipového dřeva, které vytvořil sochař Josef Stammel. Obzvláště nápadná je skupina postav v nadživotní velikosti: Smrti, Soudu, Nebe a Pekla.

Co se v ní nachází: Sbírka obsahuje velké množství přírodovědeckých a uměleckých spisů. Samotná knihovna uchovává téměř 70 000 svazků, opatství celkově téměř 200 000. Knihy jsou natřeny bílou barvou, aby vše odpovídalo dekorativnímu schématu.

Nejstarší rukopis v knihovně Stiftsbibliothek pochází z opatství svatého Petra v Salcburku.
Nejstarší rukopis v knihovně Stiftsbibliothek pochází z opatství svatého Petra v Salcburku.

Klementinum

Kde: Praha, Česká republika

Historie: Rozsahem patří knihovna mezi největší a zároveň nejstarší veřejné knihovny vůbec. Je hodnocena jako nejhezčí na světě.

Vznikla v roce 1722 pro účely jezuitské univerzity, která vznikla už v roce 1556 na podnět krále Ferdinanda I. Habsburského. Veřejnou a univerzitní knihovnou se stala v roce 1777 na podnět Marie Terezie.

Po vzniku Československé republiky v roce 1919 se součástí knihovny stal také Československý ústav bibliografický a roku 1924 došlo k založení Slovanské knihovny.

Vzhled: Už u vchodu do knihovny visí na stěně obraz císaře Josefa II., který sem dal přivézt zabavené knižní sbírky ze zrušených klášterů.

Nejkrásnější je sál dekorovaný nádhernými stropními freskami od Jana Hiebla, znázorňujícími alegorické motivy vzdělání a postavy jezuitských svědků, patronů univerzity a významných představitelů tohoto řádu. Jeho střed zdobí sbírka geografických a astronomických globusů.

Co se v ní nachází: Je zde uloženo 20 000 svazků cizojazyčné teologické literatury, celkově se zde nachází 7 000 000 titulů. Knihy mají nabílené hřbety a červené značky už od dob jezuitů.

Nejstaršími dokumenty jsou řecké papyry z 1. století n. l. Výjimečným exemplářem je Kodex vyšehradský. Jeho hodnota se odhaduje na miliardu korun.

Díky Klementinu máme k dispozici nejstarší údaje o počasí v Praze, které se zde začaly zaznamenávat od roku 1775.
Díky Klementinu máme k dispozici nejstarší údaje o počasí v Praze, které se zde začaly zaznamenávat od roku 1775.

Convento de Mafra

Kde: Mafra, Portugalsko

Historie: Patří mezi nejvýznamnější osvětové knihovny v Evropě.

Klášter v Mafře byl postaven v italském novoklasicistním slohu na příkaz krále Jana V. Portugalského, který tento monumentální komplex slíbil vystavět, pokud mu jeho žena Marie Anna Rakouská dá potomky – což se stalo narozením jejich dcery Barbory.

Palác zahrnuje baziliku, klášter a také knihovnu, kterou vystavěl Manuel Caetano de Sousa.

„Kdokoli by se pokusil jakýmkoli způsobem vzít, odstranit nebo půjčovat knihy, musel by se dovolit přímo portugalského krále. “[/caption]

Vzhled: Budova má na délku 88 metrů, široká je 9,5 metru a 13 metrů vysoká. Podlaha je krytá růžovým, šedým a bílým mramorem. Její celkový design zachovává jako hlavní bílou barvu.

Co se v ní nachází: Obsahuje více než 36 000 svazků vázaných v kůži. Za zmínku stojí několik vzácných děl, například slavná Norimberská kronika, několik Biblí nebo první encyklopedie, známá jako Diderot ed D´Alembert.

Je výjimečná svým čistým, elegantním bílým designem. V jižní části se nachází náboženská literatura, v jejím centru zakázané knihy, filozofie a anatomie a v severní části hlavně knihy týkající se architektury, práva a hudby.

Papež Benedikt XV. umožnil této knihovně chránit Rejstřík zakázaných knih a zakázal jejich exkomunikaci.
Papež Benedikt XV. umožnil této knihovně chránit Rejstřík zakázaných knih a zakázal jejich exkomunikaci.

Knihovna Metten

Kde: Metten, Německo

Historie: Nedaleko řeky Dunaje se nachází jedna z nejkrásnějších rokokových knihoven, která je součástí benediktinského kláštera, založeného zde v roce 766. Podle legendy se zde setkal císař Karel Veliký s poustevníkem Uttem z Mettenu a na základě tohoto setkání se dostalo poustevníkovi cti vybudovat klášter na darovaném pozemku.

Samotnou knihovnu nechal postavit v letech 1722–1726 opata Roman II. Märkl.

Vzhled: Knihovna vyniká hlavně svou výzdobou, respektive sochami rakouského sochaře Franze Josefa Ignaze Holzingera, který zde vyobrazil křesťanské hrdiny. Mezi nimi se nachází i Tomáš Akvinský.

Ručně malovaný strop s postavami akademických vědců a filozofů dostal na starost jihotyrolský umělec Innozenz Waräthim.

Co se v ní nachází: V současné době je v knihovně uloženo přibližně 200 000 knih z odvětví teologie, filozofie a historie. Navštívit ji lze pouze jako součást prohlídky kláštera.

Mezi nejcennější majetek knihovny patří Mettener Antiphonary, sbírka hudebních rukopisů z 15. století.
Mezi nejcennější majetek knihovny patří Mettener Antiphonary, sbírka hudebních rukopisů z 15. století.

Trinity College Library

Kde: Dublin, Irsko

Historie: Knihovnu založila v roce 1592 královna Alžběta I. na místě augustiniánského kláštera.

Zásadním se stal rok 1801, kdy knihovna získala zákonné právo na všechny první výtisky, které vyjdou nejen na území Irska, ale i celého Spojeného království.

Vzhled: Knihovna vyniká svými luxusními mramorovými bustami velkých filozofů a spisovatelů. Nachází se jich zde 14 a pocházejí od sochaře Petra Scheemakerse. Budova se vyznačuje impozantní půlkruhovou čítárnou, zastřešenou mohutnou kopulí.

Co se v ní nachází: Je stálým domovem Book of Kells, což jsou vzácné, bohatě iluminované rukopisy evangelií Nového zákona z 9. století, které se do knihovny dostaly v roce 1661. Ve fondu se nachází asi 6 milionů exemplářů, jedním z nejcennějších je i kopie irské Deklarace nezávislosti.

Nejzajímavější částí knihovny Trinity College Library je tzv. Dlouhá síň, postavená v 18. století, která se musela o celý kilometr rozšířit tak, aby se sem vešly další výtisky každé knihy, publikované v Irsku nebo Spojeném království.
Nejzajímavější částí knihovny Trinity College Library je tzv. Dlouhá síň, postavená v 18. století, která se musela o celý kilometr rozšířit tak, aby se sem vešly další výtisky každé knihy, publikované v Irsku nebo Spojeném království.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců […]
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského […]
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Zajímavosti
Smutný vrabčák Édith Piaf: Život plný bolesti
Její matka ji opustí krátce po narození, aby si splnila sen o kariéře slavné zpěvačky. Otec pro změnu v roce 1916 narukuje do francouzské armády, a tak děvčátko skončí u své babičky, která vede nevěstinec v Bernay v Normandii.   Úlohu milující rodiny zastanou prostitutky naprosto vzorně. Hlavně v době, kdy Édith, celým jménem Édith […]
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy […]
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Záhady a napětí
Tajuplný hrad Arundel: Hlídá ho duch bývalého majitele?
Anglický hrad Arundel není dnes známý díky své architektuře nebo slavné minulosti. Mluví se o něm spíše v souvislosti s paranormální aktivitou, která je tu údajně velmi častá. Dokonce vznikl i podrobný seznam, který má místní duchy kategorizovat a vést soupis jejich pozorování. Jaké přízraky tu obchází po chodbách?   Arundel leží nedaleko anglického města Littlehampton jen […]
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné