Japonská vláda se bojí oslabení světového trhu, ekonomiku rozhýbá pomocí bilionových opatření

Japonská vláda podpoří ekonomiku balíkem opatření v hodnotě zhruba 13 bilionů jenů (2,8 bilionu korun). Oznámil to ve čtvrtek japonský premiér Šinzó Abe. Podle listu Financial Times jde o první japonský balík rozpočtových stimulů od roku 2016. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa za Spojenými státy a Čínou.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světová banka poukázala na slábnutí mezinárodního obchodu a aktivity zpracovatelského průmyslu (ilustrační foto)

Japonci se bojí oslabení světového trhu | Foto: Michael Caronna | Zdroj: Reuters

Vláda chce prostřednictvím nových opatření čelit slabosti světové ekonomiky, negativním důsledkům nedávného zvýšení daně z obratu a riziku hospodářského útlumu po letních olympijských hrách, které se budou v příštím roce konat v Tokiu, píše Financial Times.

Peníze budou směřovat například na odstranění škod způsobených tajfunem, zlepšení infrastruktury či investice do nových technologií. „Pro první ekonomickou stimulaci éry Reiwa jsme sestavili přiměřeně silný balík opatření,“ uvedl Abe. Éra Reiwa, jejíž název se překládá jako „krásná harmonie“, začala letos na jaře nástupem nového japonského císaře Naruhita na trůn.

Mezinárodní měnový fond: Světová ekonomika letos poroste nejméně od globální finanční krize

Číst článek

Nízký růst HDP

Růst japonské ekonomiky se v letošním třetím čtvrtletí téměř zastavil. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil pouze o 0,2 procenta po růstu 1,8 procenta ve druhém kvartálu.

Analytik Steve Cochrane ze společnosti Moody's Analytics podle agentury Reuters uvedl, že použití rozpočtové politiky k podpoře hospodářského růstu je za současné situace rozumné, protože prostor pro využití měnové politiky je již v Japonsku vyčerpán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme