Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z moravské garáže proniká Furch s kytarami až do kolébky country v USA

  0:01
František Furch začal na Břeclavsku vyrábět akustické kytary začátkem 80. let minulého století. Jeho syn Petr teď s nimi proráží na americkém trhu. Furch má totiž od léta pobočku v USA a prodal tam už přes stovku nástrojů.

V bývalém mlýně ve Velkých Němčicích, kde začal František Furch před 38 lety vyrábět akustické kytary světové kvality, už vznikla také například unikátní dvoukrkovka pro Scorpions, kytara se specifickým zvukem pro Suzanne Vega i nástroje pro Vlastu Redla či Davida Kollera.

Ve středu se do rodinné firmy přijel podívat i americký velvyslanec Stephen King. Furchovi totiž v létě otevřeli svou první distribuční pobočku v americkém městě Nashville, jež dalo světu žánr country.

„Je to vlastně velkoobchod, odtud se budou rozprodávat naše kytary po celých Spojených státech. A nabídneme tam také jejich profesionální servis,“ přibližuje Petr Furch, jenž po otci převzal před sedmi lety vedení firmy.

Americký trh je pro Furchovy obrovskou výzvou. Prodává se tam asi 40 procent všech kytar světa, což představuje sumu větší než 160 miliard korun.

„Sice už teď vyvážíme většinu výrobků do zahraničí, ale jsou to spíš evropské země. Do Ameriky jdou asi jen čtyři procenta naší produkce. Snad se nám podaří prorazit ve Státech víc, ale to ukáže až čas,“ říká Furch junior.

Od letošního července v Americe prodali 127 nástrojů za dva a půl milionu korun. „Líbí se mi, když někdo dokáže svůj vlastní koníček převtělit v byznys. Na tom je založená i americká ekonomika. Myslím, že Furchovi s tímto přístupem mají velkou šanci v USA prorazit,“ soudí velvyslanec King.

Na počátku byla touha zámečníka hrát, nebylo na čem

František Furch synovu práci a rozvoj kytarové firmy bedlivě sleduje zpovzdálí, ačkoli bydlí přímo v jejím areálu. Právě on, obdivovatel harleyů, rocku a vína, vybudoval rodinný podnik doslova na koleni.

„Chtěl jsem hrát, ale za komunismu nebylo na čem. Kytary byly těžko k dostání, navíc hudba, kterou bych rád drnkal, byla v nelibosti. Tak jsem začal přemýšlet, jak si nástroj vyrobím sám,“ vzpomíná vyučený zámečník. Informace získával pokoutně a také čtením článků o kytaristech a jejich herním stylu.

První dekádu fungovala Furchova firma ilegálně v garáži. Až po revoluci svůj podnik rozjel naplno a časem se přestěhoval do areálu bývalého mlýna, z něhož postupně využili každý kout.

Znalost kovů a strojů Furchovi při výrobě kytar hodně pomohla. Cení si hlavně svého technického myšlení, díky němuž si vlastní stroje sestavoval.

„Úplně první kytaru jsem vyrobil z piana. V začátcích jsem ze starého bubínku sestavil i bendžo. Oba nástroje mám vystavené v prozatím neveřejném muzeu,“ prozrazuje František Furch.

Vyrábí i nástroj, který rozloží a sbalí do batohu

V „kytarové síni slávy“ visí také zmíněná dvoukrká kytara, kterou vyráběl na zakázku pro německou hardrockovou skupinu Scorpions. „Vznikly jen dva kusy. A jeden je právě u nás. Na koncertě totiž jednu z nich rozbili, tak jsem ji dostal zpátky,“ směje se tvůrce.

Poblíž visí také další atypický kousek, který si však oblibu hudebních zákazníků získal natolik, že jej Petr Furch označuje za jeden z nejúspěšnějších vůbec. Jde o cestovní kytaru Little Jane.

„Jmenuje se po mé sestře Janě. Táta rád vyjede na harleyi, jenže vozit kytaru na motorce se úplně dobře nedá. A tak je Little Jane cestovní, rozkládací kytara,“ vysvětluje následovník nevšedního řemesla.

Krk nástroje se dá odejmout, aniž by bylo nutné odepínat struny. A v těle je pak úzký otvor na jeho zasunutí. Pak už stačí jen kytaru zavřít do batohu na míru.

„Má stejnou kvalitu jako ostatní kytary. Je menší, a tak se na ni hraje pohodlně. Otvor v těle navíc propouští zvuk směrem k hráči, takže se líp slyší,“ vysvětluje Petr Furch, který svou sestru Janu potkává denně ve výrobně.

Přiznává, že na tradici rodinné firmy si zakládá. Byť pro něj nyní pracuje asi sedmdesátka zaměstnanců, tvrdí, že k sobě všichni mají blízko.

Na kytaru nehraje, ale naladit ji umí

Kvůli tomu také prozatím neplánuje zřídit pobočky v jiných státech. „Dřevo dovážíme z Kanady, Aljašky, Indie nebo z afrických států. Ale výrobní postupy si chceme nechat doma,“ říká Petr Furch.

Sám přitom inovoval otcovy postupy. Propojil tradiční řemeslnou výrobu s nejmodernějšími obráběcími CNC technologiemi. Ve fabrice využívají i robota, který kytary těsně před dokončením lakuje.

A zatímco František Furch si dodnes rád zahraje, jeho syn Petr se za kytarového mága nepovažuje. „Ti, co nástroje finišují, poznají čistotu tónů a taky, jestli všechno sedí tak, jak má. Já něco zadrnkám, ale nejsem hudebník,“ usmívá se.

  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na vrahy ukázaly opravené boty. Husaře ubili jejich vlastními holemi

13. května 2024

Premium Rok co rok chodil Jan Otava s husami a malým pomocníkem na trhy stejnou trasou s poslední zastávkou...

Vyškov i Táborsko mají baráž o první ligu jistou, Kroměříž sestupuje

11. května 2024  20:17

Fotbalisté Vyškova a Táborska mají jistotu, že si zahrají nejhůře baráž o nejvyšší soutěž. Oba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od války máme desetinový obrat, říká byznysmen, jehož odbyt stál na Rusku

11. května 2024

Premium První zaměstnání našel brněnský podnikatel Vladimír Plašil před čtyřiceti lety v tehdejším Podniku...

Morava není jen Pálava, ukazuje světnička v Brně. Nabízí oleje, buchty i pálenku

18. května 2024  14:15

Jana Doskočilová má v centru Brna Slováckou světničku. Obchod, kde si lidé mohou něco originálního...

Poklady lidé objevují pořád, ale málokdy se o tom dozvíme, říká numizmatička

17. května 2024

Premium Objeven byl už před 65 lety, až nyní se ale díky nové publikaci Dagmar Grossmannové mohou zájemci...

Policisté našli běžence v kamionu. Museli jim sehnat tlumočníka z amharštiny

17. května 2024  14:31

Nezvyklou výzvu postavil před brněnské policisty středeční nález skupiny běženců z Eritreje a...

Brno trápí dlouhé procesy a málo bytů, říká šéf Komerční banky Juchelka

17. května 2024  11:35

Stopy Komerční banky jsou na jižní Moravě viditelné nejen ve formě jejích poboček. Společnost...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...