ČR - Lotyšsko 14:2Florbalistky smetly v úvodním utkání na MS pobaltského soupeře

Neuchatel
Aktualizováno

České florbalistky vyhrály v úvodním utkání na mistrovství světa v Neuchatelu nad Lotyšskem 14:2. Pěti body za dva góly a tři asistence k tomu přispěla Denisa Ratajová. V dalším duelu narazí český výběr na vítězky šesti předchozích šampionátů Švédky.

Gólová radost českých florbalistek z gólu do lotyšské sítě, zleva Nela Jiráková, Vendula Beránková, Denisa Ratajová, Eliška Krupnová a Tereza Urbánková.

První branky se Češky dočkaly ve třetí minutě. Využily střídání Lotyšska při standardní situaci, Ratajová z rohu přihrála před branku osamocené kapitánce Krupnové a gólmanka Lauma Višněvská byla po akci dua ze švédského Pixba bezmocná. Za 33 sekund se trefila po přihrávce Pláškové zpoza branky i Bočanová a do osmé minuty měl Rhynerův výběr už čtyřbrankový náskok.

Nejdříve další asistenci Ratajové zužitkovala Urbánková a potom po oběhnutí branky doklepla balónek po předchozím pokusu Urbánkové opět Krupnová. Nejlepší střelkyně historie české reprezentace si připsala jubilejní 70. branku v 99. utkání.

Bankářka Jana Christianová byla oporou českých florbalistek proti Lotyškám.

Ve 14. minutě pomohly Christianové obě tyčky při šanci Ankudinovové a česká gólmanka navíc musela v úvodním dějství předvést k udržení čistého konta hned několik skvělých zákroků. Vedení ale navýšila po přihrávce Hanzlíkové Martináková.

Potom se brankostroj zastavil až do závěru druhého dějství. Předtím ale opět českému týmu pomohla tyč, kterou trefila v 27. minutě Roziteová. V čase 39:23 se naopak favoritky radovaly z další branky, když zakončila kombinaci Kapcová. Ještě čtyři vteřiny před pauzou skončila za Višněvskou tečovaná střela Jirákové.

Ve 43. minutě sebrala Christianové nulu Ankudinovová. Za 23 sekund se na druhé straně trefila Ratajová, která poprvé překonala střídající Kirilovovou. Česká gólmana vzápětí kryla trestné střílení Garbareové. O chvíli později slavila gól při debutu na mistrovství světa Hanzlíková a 'desítku' dovršila Paloncyová.

Potom ještě přidala 30. gól v reprezentaci Řepková, Ratajová v 56. minutě zamířila do horní tyče, ale v přesilové hře už skórovala Jiráková. Prosadily se i Lotyšky díky Matisoneové, ale navýšit skóre ještě stihly Ratajová a Řepková.

Švýcarky porazily Finsko

Florbalistky domácího Švýcarska vyhrály na mistrovství světa v Neuchatelu nad Finskem 7:4 a míří za prvenstvím v základní skupině A. V hale Patinoires du Littoral vedl domácí tým před 3542 diváky v 51. minutě už 5:1 a přes finiš úřadujících vicemistryň si obhájkyně bronzu z předchozích tří světových šampionátů už nenechaly vítězství vzít.

Dvěma góly k vítězství Švýcarek pomohla útočnice Corin Rüttimanová, která si na pozici nejlepší střelkyně historie MS polepšila už na 45 gólů z 32 zápasů. Dvaceti úspěšnými zákroky přispěla brankářka Lara Heiniová. "Jsem strašně pyšná na náš tým. Hráli jsme jedna za druhou. Ještě jsme nic nevyhrály, ale je to příjemný pocit," řekla Heiniová.

Mistrovství světa florbalistek v Neuchatelu (Švýcarsko):
Skupina B:
ČR - Lotyšsko 14:2 (5:0, 2:0, 7:2)
Branky a nahrávky: 3. Krupnová (Ratajová), 4. A. Bočanová (Plášková), 6. Urbánková (Ratajová), 8. Krupnová (Ratajová), 15. Martináková (Hanzlíková), 40. Kapcová (Hanzlíková), 40. Jiráková (Krupnová), 44. Ratajová (Urbánková), 44. Hanzlíková (Martináková), 46. Paloncyová (Řepková), 51. Řepková (A. Bočanová), 57. Jiráková (Ratajová), 60. Ratajová (Krupnová), 60. Řepková (Šupáková) - 43. Ankudinová (Vancaneová), 59. Matisoneová. Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. Diváci: 1371
Sestava ČR: Christianová - Jiráková, Beránková, Paloncyová, Šupáková, Kotzurová, Koníčková - Urbánková, Krupnová, Ratajová - A. Bočanová, Řepková, Plášková - Martináková, Hanzlíková, Mlejnková - od 33. navíc Kapcová. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek.
1.Švédsko110023:12
2.ČR110014:22
3.Lotyšsko10012:140
4.Slovensko10011:230
Skupina A:
Švýcarsko - Finsko 7:4 (2:0, 3:1, 2:3)
Branky: 27. a 51. z tr. střílení Rüttimannová, 12. Mischlerová, 14. Liechtiová, 25. Wikiová, 32. Reinhardová, 60. Scheideggerová - 24. Saariová, 52. Karjalainenová, 55. O. Kauppiová, 57. Valleniusová.
Polsko - Německo 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 4. a 21. J. Krzywaková, 41. Buczeková, 60. Rogalaová - 50. Jürgensová.