Potíže s prostatou? Fakultní nemocnice Brno nasadila novou metodu léčby

Fakultní nemocnice Brno zavedla jako první v České republice novou metodu léčby prostaty a jejího nezhoubného zbytnění, které způsobuje problémy při močení. Novinářům to dnes řekl přednosta urologické kliniky Dalibor Pacík. Metoda spočívá v zavedení páry do prostaty pomocí endoskopického přístroje. Zákrok je při lokálním umrtvení a nevyžaduje oproti jiným metodám hospitalizaci. Zkracuje dobu rekonvalescence.

Nemocnice už metodu použila u šesti pacientů. Zákrok stojí 35.000 korun, zatím ho nehradí pojišťovny, nemocnice o tom jedná.

Metodu lze u mužů použít u nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80 mililitrů, u větších problémů se doporučují operace. Nezhoubné zbytnění prostaty není podle Pacíka rakovina, která ohrožuje život. Zasahuje však podle přednosty do kvality života, protože způsobuje problémy s močením. Pacík stál v roce 2012 spolu s kolegy z USA a Švédska na počátku zrodu metody, která je nyní rozšířená především v USA, kde už ji využilo asi 35.000 lidí.

Nemocnice má na zákroky zapůjčený endoskopický přístroj za milion. Metoda spočívá v zavedení endoskopického zařízení přes penis do močové trubice až k prostatě, kde lékař vysune jehlu a přes ni devět vteřin vypouští páru v místě nezhoubného zbytnění. "Rozpadnou se buňky a laicky řečeno tam vznikne díra, se kterou si tělo poradí a do tří měsíců se ztratí," popsal přednosta urologické kliniky Dalibor Pacík.

Devítivteřinovou aplikaci lze při jednom zákroku využít několikrát na různých místech. Pára má 70 stupňů, podle Pacíka jiné metody používaly 100 stupňů Celsia a více. Výhodou nové metody je to, že se teplo nedostane do okolních tkání, takže je nepoškodí.

Další výhodou je, že není nutná hospitalizace. Zákrok je při lokálním umrtvení a hned po něm pacient odchází domů. Tři až pět dní nosí katetr, člověk ale může fungovat. Rekonvalescence trvá do měsíce, u dalších metod jako laser nebo operace je rekonvalescence několik měsíců.

Pacík provedl zákrok u šesti pacientů. Stojí 35.000 korun. Pojišťovny ho zatím nehradí, nemocnice o zavedení úhrad jedná. Z dosavadních studií vyplývá, že metoda je u 95 procent pacientů účinná čtyři roky. Dříve tato metoda nebyla známá, a proto nelze zatím stanovit delší účinnost. Pacient může zákrok podstupovat opakovaně.

Související

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem.

V nemocnicích je s covidem na 1500 nakažených. U většiny pacientů ale nejde o hlavní důvod hospitalizace

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku pomalu klesá, od začátku dubna se snížil o více než tři stovky. Nižší je podle Ministerstva zdravotnictví také počet vážných případů a úmrtí za den. V nemocnicích v současné době leží především pacienti v důchodovém věku. U většiny z nich bylo důvodem hospitalizace některé ze základních onemocnění, koronavirus byl přitom prokázán náhodně, tvrdí lékaři.
FN Brno, ilustrační fotografie.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno na konci dubna rezignuje

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba k 30. dubnu rezignuje na svou funkci. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se chce Štěrba věnovat medicíně, měl by koordinovat péči onkologicky nemocných dětí z Ukrajiny. I po dobu vedení nemocnice byl přednostou kliniky dětské onkologie.

Více souvisejících

FN Brno Prostata Muži Dalibor Pacík (lékař) nemoci zdraví operace

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy