Aktuality
neděle 22. prosince 2019
Poslední čtvrtletí atletického roku 2019 bylo tentokrát okořeněno světovým šampionátem, který vyvrcholil v katarském Dauhá netradičně až začátkem října. Nicméně v posledních měsících uplynulé sezóny padaly i jiné zajímavé výkony.

Říjen

Mistrovství světa v Dauhá odstartovalo 27. září a pokračovalo až do 6. října. Česká výprava tentokrát bohužel nevybojovala žádnou medaili. Nejlepších umístění dosáhly oštěpař Jakub Vadlejch a překážkářka Zuzana Hejnová, kteří obsadili ve světové konkurenci pátá místa. Do finálových závodů se dokázaly ještě probít oštěpařky Barbora Špotáková (9.), Nikola Ogrodníkocá (11.) a Irena Šedivá (12.). Totéž se podařil i Tomáši Staňkovi, který skončil v nejkvalitnějším koulařském klání historie desátý. Světový šampionát nabídl dva světové rekordy. Historické statistiky přepisovali Američanka Dalilah Muhammadová na čtvrtce překážek (52.16) a také smíšená štafeta Spojených států amerických na 4x400 metrů, která stanovila základní hodnotu světového rekordu v této nové mistrovské disciplíně na 3:09.34. Padl také jeden juniorský světový rekord zásluhou ukrajinské výškařky Jaroslavy Mahučikové (204). V osmi disciplínách byla vylepšena hodnota rekordu šampionátu.

O zásadní milník se postaral ve Vídni Keňan Eliud Kipchoge. Stal se totiž prvním člověkem, kterému se podařilo na maratonu prolomit hranici dvou hodin. V rakouské metropoli zvládl tuto trať v čase 1:59:40. Tohoto výkonu dosáhl za pomoci více než čtyřiceti střídajících se vodičů. Právě kvůli tomu nemohl být jeho čas uznán jako oficiální světový rekord.

Ten však padl v Chicagu na stejné distanci v kategorii žen. Vítězkou chicagského maratonu byla Keňanka Brigid Kosgeiová, která závodu jasně dominovala v novém historickém světovém maximu 2:14:04. Předešlý světový rekord Britky Pauly Radcliffové z roku 2003 srazila o jednu minutu a 21 vteřin.

Ruská výškařka Maria Lasickeneová a norský překážkář Karsten Warholm získali cenu Golden Tracks pro nejlepší atlety Evropy za uplynulou sezónu. V kategorii Rising Star pro mladé závodníky do 22 let se z primátu těšili německý desetibojař Niklas Kaul, který se stal nejmladším světovým šampionem v desetiboji a ukrajinská juniorská světová rekordmanka Jaroslava Mahučiková.

Vytrvalec Ondřej Velička vylepšil ve francouzském Albi nový český rekord v závodě na 24 hodin, když v tomto čase uběhl 265,646 kilometrů. O dva a půl kilometru tak překonal jednadvacet let starý výkon svého předchůdce Tomáše Ruska.

Jakub Šafář vylepšil na Přeboru Prahy ve vícebojích vlastní žákovský národní rekord v devítiboji, když dokázal posbírat 6493 bodů.

Stejný počin se podařil v Nové Gorici dorostenci Františku Doubkovi. Svůj rekordní desetibojařský zápis z MCŘ ve vícebojích posunul na 7626 bodů.

Listopad

V Hotelu Ambassador - Zlatá Husa proběhl slavnostní galavečer při příležitosti vyhlášení ankety Českého atletického svazu „Atlet roku 2019“. Na český atletický trůn usedla potřetí v kariéře překážkářka Zuzana Hejnová. V dalším pořadí ji následovali Jakub Vadlejch, Tomáš Staněk, Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková, Lada Vondrová, Filip Sasínek, Anežka Drahotová, Irena Šedivá a Vít Müller. Objevem roku byla vyhlášena Lada Vondrová. Z titulu junior roku se radoval diskař Jakub Forejt. Trenérkou roku se stala Dana Jandová.

Pětatřicáté mistrovství světa v běhu do vrchu hostila argentinská Villa la Angostura a pro české barvy se jednalo o úspěšný šampionát. Barbora Havlíčková si v kategorii juniorek doběhla pro stříbrnou medaile. Překvapivý bronz vybojoval mezi muži Marek Chrascina. Mužská sestava pak ovládla soutěž družstev. Ženy vystoupaly na stříbrný stupínek a juniorky byly bronzové.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu se uskutečnilo v Golf Resortu Kunětická Hora poblíž Dříteče a bylo ve znamení úspěšných obhajob. Své tituly z loňského roku zopakovali Jiří Homolač v kategorii vytrvalců, Moira Stewartová mezi ženami, René Sasyn mezi juniory a Adéla Koláčková ve stejné kategorii. V závodě mílařů byl nejrychlejší David Foller.

V Monaku byli vyhlášení nejlepší světoví atleti uplynulé sezóny. Z tohoto ocenění se mohli radovat americká překážkářka Dalilah Muhammadová a keňský maratonec Eliud Kipchoge, jenž obhájil prvenství z loňského roku. V kategorii Rising Star, která je určena atletům juniorského věku, byli ocenění ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková a etiopský běžec Selemon Barega.

Prosinec

Portugalský Lisabon hostil 26. mistrovství Evropy v přespolním běhu. Na startu bylo také dvanáct českých reprezentantů. Nejlepšího výsledku dosáhla v závodě žen kategorie do 22 let Aneta Chlebiková, která si doběhla pro šesté místo, což je historický nejlepší české individuální umístění v historii evropských krosových šampionátů. Hned v pěti z šesti individuálních mistrovských kategorií došlo k úspěšné obhajobě mistrovských titulů. Mezi ženami získala čtvrté zlato v řadě Turkyně Yasemin Canová. V kategorii do 22 let úspěšně obhájili Francouz Jimmy Gressier a Dánka Anna Emilie Mollerová. Mezi juniory se po roce opět radovali z triumfu Italka Naida Battoclettiová a Nor Jakob Ingebrigtsen. Jediným novým mistrem Evropy se stal Švéd Robel Fsiha, jenž překvapivě ovládl hlavní mistrovský závod mužů.

V ostravské hale se odehrálo celorepublikové finále 38. ročníku Středoškolského atletického poháru, ve kterém tentokrát zvítězili chlapci ze SPŠ, SOŠ a SOU v Hradci Králové a děvčata z Gymnázia Arabská v Praze. Nejkvalitnějšího individuálního výkonu dosáhl Jakub Davidík, který zaběhl na trati 1500 metrů nový český dorostenecký halový rekord 3:53.81. Předešlé maximum Filipa Sasínka z roku 2013 vylepšil o necelé dvě vteřiny.

Nový český halový rekord padl také na trati 800 metrů kategorie žactva. Jeho novým držitelem se stal Jiří Pavel Češka. Svěřenec trenéra Václava Janouška zaběhl na Mikulášské hale čas 1:56.85 a překonal tak rok staré maximum Thomase Hlavačky o 27 setin.

Ugandský běžec Joshua Cheptegei zaběhl ve Valencii historické světové maximum na silniční desítce, když zvítězil v čase 26:38 a z devět let starého rekordního zápisu Keňana Leonarda Komona ubral šest vteřin.

Ve Valencii se běžel také maraton, kde se při svém debutu na této distanci blýskl Etiopan Kinde Atanaw, jenž vyhrál ve špičkovém čase 2:03:51. Druhý Turek Kaan Kigen Özbilen se mohl radovat z výrazného vylepšení evropského rekordu, když předešlé historické maximum Brita Mohameda Faraha vylepšil o celých 55 vteřin na 2:04:16.

Na sklonku roku pak padly ještě další tři halové české rekordy v kategorii žactva. Turnovský tyčkař Jakub Šafář se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 465 centimetrů a dosavadní letité maximum Jana Žaluda překonal o celých 15 centimetrů. Další rekordní počin obstaral dálkař Pavel Halátek, jenž dolétl na 710 centimetrů a předešlé maximum Tomáš Kratochvíla vylepšil o tři centimetry. Překážkář Tomáš Dvořák v průběhu prosince posunul hodnotu českého rekordu na trati 60 metrů překážek hned dvakrát. Na Mikulášské hale prolétl rovinku s ploty za rovných osm vteřin a o týden později se ještě o setinu zlepšil na 7.99.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf, Vlastimil Vacek