Adventní kalendář: 23. 12. 2019 – Propršené Mistrovství světa

nabor

Je prosinec, a to znamená jediné! Opět vám přinášíme cyklistický adventní kalendář! Opět jsme vybrali 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat.

Alejandro Valverde svléknul duhový dres a celý svět se ptal, kdo bude Mistr světa za rok 2018? Obhájí Valverde titul? Získá Peter Sagan už 4. titul v kariéře? Co Greg Van Avermaet, pro kterého je trať ušitá jako na míru nebo fenomén Mathieu Van der Poel, co on předvede? Doveze Český tým do duhového dresu Zdeňka Štybara? Nejen tito, ale i mnozí další jezdci byli v dlouhém seznamu favoritů.

Na peloton čekalo 260,7 kilometrů a na jejich konci zlatá medaile. Od rána prší, závodníci stojí v pláštěnkách v Leedsu a jen čekají, až budou moci vyjet.  Krátce po 10. hodině se 197 statečných vydá do boje s terénem a přírodou, do cíle jich dorazí jen 46. Kvůli dešti a stojící vodě byly z trasy odebrány kopce Buttertubs a Gritton Moor, před první polovinou trasy. Místo nich organizátoři přidali další dva okruhy v cílovém Harrogate.

Ihned po startu se spustil boj o účast v úniku dne a aktivitou hýřil čerstvý vítěz Vuelty Primož Roglič. Když se Rogličovi nepodařilo odskočit, kvůli aktivitě Španělů, kteří kontrolovali úvod závodu, odjel Jan Polanc. Postupně se k němu začali připojovat další závodníci včetně Josefa Černého nebo Gianniho Moscona. Zkoušel to i Roglič, ale jezdců odjíždělo mnoho a peloton tuto skupinu nenechal odjet.

Polanc byl neúnavný a zaútočil znovu. Tentokrát se k němu připojil Němec Jonas Koch, který se také snažil o účast v úniku a vítěz Gira Richard Carapaz. Za touto skupinou se tvořila znovu další skupina, kde byl i Petr Vakoč a nechyběli zde Roglič nebo Nairo Quintana.

Povedlo se jim dojet k trojici Polanc, Carapaz, Koch a na čele byla vznikla jedenáctka s jmény jako Vakoč, Roglič, Quintana, Maciej Bodnar, Silvain Dillier, Alex Howes, Hugo Houle a Magnus Cort Nielsen.

Na závodníky padal velmi hustý déšť, na vozovce voda stála a místy byly průjezdy velmi nebezpečné.

MS 2019
Průjezd Philippa Gilberta jednou z kaluží na Mistrovství světa v Harrogate (cyclingnews.com; 2019)

Podmínky byly opravdu nepřející a blížící se okruhy v Harrogate přinesly do pelotonu hektiku a začalo se padat. Na zemi skončili Pogačar, Sivakov, Adam Yates nebo Philippe Gilbert. Ztráty začali nabírat i jezdci jako Dan Martin, Remco Evenepoel, který se vracel pro Gilberta, Ben Swift nebo Daryl Impey.

Následoval frontální útok Belgičanů a Francouzů, který všem odpadlíkům znemožnil dotáhnout se zpět a zároveň pohltil únik. Po zvolnění přišel další útok, tentokrát od Itálie, což se stalo osudným pro Sama Bennetta. V tu chvíli už v závodě nepokračoval obhájce titulu Alejandro Valverde, který asi 80 kilometrů před cílem odstoupil.

Ale útočili i jednotlivci a odjela dvojice Stefan Küng, Lawson Craddock. Aktivitou hýřil i Petr Vakoč a několikrát se zkusil zvednout z pelotonu, ale nikdy nenašel spolupráci a byl dojet. O poznání úspěšnější byl Dán Mads Pedersen, který se do čela závodu dostal. Zde vystřídal Craddocka, který nestačil a odpadl.

Jako další své štěstí vyzkoušel Ital Gianni Moscon a ještě před ním byl Mike Teunissen. Oba se dostali do čela a za nimi museli požár hasit Belgičani, jmenovitě Oliver Naesen.

35 kilometrů před cílem do čela chtěli dostat Němci Nilse Politta. Chytl se ho Dylan Teuns, čímž vznikl tlak na Francii. Odjeli s nimi ještě Daniel Martínez a Lukas Pöstleberger. Reagovat museli v tuto chvíli Francouzi a Australani.

Tato série útoků gradovala a vrcholem byl atak možná největšího favorita závodu. Zvedl se Mathieu Van der Poel. Jediný s ním držel krok Matteo Trentin. Zlikvidovali Teunsovu skupinu, zatímco z čela vypadl Teunissen, ale brzy ho nahradili právě Van der Poel s Trentinem. Italové rázem byli v čele ve dvou lidech a vznikla extrémně nebezpečná skupina (Van der Poel, Trentin, Moscon, Küng a Pedersen).

Küng, van der Poel, Trentin, Pedersen a Moscon
Rozhodující útok a skupina Küng, Van der Poel, Trentin, Pedersen a Moscon ujíždí zbytku pole (cyclingnews.com; 2019)

Skupina si postupně získávala náskok a najížděla do posledního okruhu. Jenže přišel šok. Mathieu Van der Poel najednou nestačil a vypadl z čela závodu. Boj o titul se tak smrskl na čtveřici Moscon, Trentin, Küng a Pedersen. Moscon odevzdal na čele vše pro Trentina, který se rázem stal favoritem číslo 1 na zisk titulu, jakožto nejlepší spurter ze skupiny.

Zezadu už nikdo čelo závodu neohrožoval a taktika v boji o titul mistra světa mohla začít. Mads Pedersen zůstal na první pozici a na zadním kole měl Mattea Trentina. Ital měl skvělou pozici a 200 metrů před cílem vypálil. Künga zlomil, ale Mads Pedersen zareagoval skvěle a dokázal Trentina předjet a Dán se v cíli mohl radovat z duhového dresu.

Matteo Trentin, Mads Pedersen, Stefan Küng
Matteo Trentin, Mads Pedersen, Stefan Küng na stupních vítězů (cyclingnews.com; 2019)

Brutální závod dokončilo jen 46 závodníků. Zdeněk Štybar projel cílem jako 13. a Petr Vakoč byl posledním statečným, který závod objel celý a dokončil jej na 46. místě.

Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar v cíli (cyclingnews.com; 2019)
Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Datum Článek Datum Článek
01.12.2019 Český triumf na úvodní klasice sezóny 13.12.2019 Pohřebiště favoritů
02.12.2019 Italské drama až do posledních metrů 14.12.2019 Nečekaný žlutý muž
03.12.2019 San Remo pro Alaphilippa 15.12.2019 Mistr přes úniky
04.12.2019 Štybar strikes again! 16.12.2019 Nový francouzský hrdina?
05.12.2019 Seznamte se, na scénu přichází Mathieu van der Poel 17.12.2019 Chaos v Alpách
06.12.2019 Překvapení na Ronde 18.12.2019 První titul pro Kolumbii
07.12.2019 Čtvrtý monument z pěti! 19.12.2019 Teenager ničí soupeře
08.12.2019 Nikdy nepodceňujte Mathieu van der Poela 20.12.2019 Vítězství zahalené velkou tragédií