Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řezbář Vítek oslavil devadesátiny. Proslul loutkami Enšpígla i Fausta

  8:25
Proslulý řezbář a loutkář František Vítek oslavil letos na podzim devadesátiny. Bez jeho přičinění by nadnárodní sláva hradeckého Divadla Drak byla přinejmenším poloviční. Jeho dílo je nyní k vidění v hradeckém Labyrintu, velkou výstavu mu pořádá také Moravské zemské muzeum v Brně do 12. ledna 2020.
Tandem Říčařová - Vítek má Thálii za mistrovství v loutkářském oboru

Tandem Říčařová - Vítek má Thálii za mistrovství v loutkářském oboru | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vítkovy loutky mají své čestné místo na výstavě Příběh Draku 1958 - 2018, mapující šedesát let hradecké loutkářské scény.

Hold jim skládá i brněnské muzeum v Biskupském dvoře představující řezbářovu volnou tvorbu. Tamní expozice nese název Devadesát vůní dřeva, což naznačuje, jaké životní jubileum slaví královéhradecký řezbář, sochař, výtvarník, scénograf a loutkář.

Se svou ženou Věrou Říčařovou tvoří umělecký tandem a jejich scénografické, herecké, dramaturgické i režijní progresivní počiny v kontextu českého loutkového divadla platí za unikátní a zásadní.

Jejich společnou legendu v Draku, jemuž pokorně sloužili v letech 1958 až 1981, podtrhla v roce 2017 Cena Thálie 2016 za celoživotní loutkářské mistrovství.

František Vítek, ztělesněná skromnost, se vyučil v rodném Brně u mistra Vaňka řezbářem a nastoupil do profesionálního loutkového divadla v Mariánských Lázních, kde však zjistil, že řezbářské řemeslo v divadlech tehdejšího typu není potřeba. V 50. letech pracoval jako konstruktér loutek v brněnském Divadle Radost vedle výtvarnice Jarmily Majerové a šéfa výpravy Karla Hlavatého.

Úctu k materiálu měl v sobě vždycky

„Vítkův vztah ke dřevu je především profesionální. Mám tím na mysli, že dovede rozlišit kvalitní materiál od nekvalitního, vhodný od nevhodného pro určitou práci, ale také, že dřevo jako materiál může inspirovat ke konkrétní umělecké aktivitě,“ napsal před deseti lety Pavel Kalfus v časopisu Loutkář.

Dopis Alfréda Radoka po uvedení Enšpígla v Göteborgu

Göteborg 30. 12. 74

Vážený pane Vítek,

když jsem uviděl Vaší scénu a Vaše divadlo, měl jsem pouze jeden pocit. Že jsem něco v životě propásl. Setkání s Vámi. Osobní i pracovní. Zalyká mě to, když si uvědomuji, co všechno cítím a poznávám ve Vaší práci. Obsah pojmu profese dostává nové významy, protože shrnuje a navazuje na staletí výtvarného kumštu, na to nejlepší z nejlepšího a současně všechno přenáší do zcela nové, jedinečné hodnoty, do řeči tohoto času, v němž žijeme. Vám nelze blahopřát, protože pro Vás neplatí povrchní slova, kterými bych směl ocenit Vaše dílo. Ale lze říct zaplať Bůh, že existuje. Že Vaše milá paní i Vy můžete pracovat. Ať je Vám i Vašemu Davidovi dobře, tak dobře, jak to jen jde, a jestli se Vám ještě jednou může podařit stvořit něco podobného jako Enšpígl, pak to stojí zato žít.

Pozdravujeme Vás, když dovolíte, Vaši — Marie a Alfréd Radok

„Se dřevem se neplýtvá. Dřevo je materiál, který člověku pomáhá od počátku věků žít a přežít. Ale určitě dříve než cokoliv jiného se stalo materiálem pro vytváření rituálních skulpturálních artefaktů. Přestože má tuto úctu k materiálu František Vítek hluboko zakódovanou, nikdy nepodlehl sentimentalitě a nikdy se mu nepodbízel. Proto mají Vítkovy jevištní figury v sobě obsažen nevnucující se patos,“ tvrdí Kalfus.

A každá figura je uměleckým dílem, což dokládá i výstava v Draku.

Ve Východočeském loutkovém divadle Hradec Králové, jak se Drak dříve jmenoval, kam ho přivedl ředitel Vladimír Matoušek, se stal spoluzakladatelskou osobností s autorským vkladem.

Vznikly první scénografie, konstruktérská práce se musela ve Vítkově dílně vždycky prokazovat dokonalým řemeslem.

„Hradecké divadlo se v polovině 60. let začalo obklopovat novými tvůrčími pracovníky s potřebou reagovat na ideologicky pozdržené vztahy k modernímu umění, k modernímu divadlu a u scénografů především k modernímu výtvarnému umění,“ uvedl Pavel Kalfus.

V roce 1964 František Vítek s režisérem Miroslavem Vildmanem připravil inscenaci hříčky Jana Vladislava Pohádka z kufru. Nezávazná klaunerie se stala odrazovým prknem pro pocit svobodného vyjadřování a moderního nadhledu.

„S tím přišla později tolik obdivovaná a v dalším vývoji českého loutkářství hojně napodobovaná odkrytá animace a herecké vstupy. Myslím, že tady se zrodil výtvarník spolutvůrce František Vítek. Odtud se začala odvíjet cesta nového českého loutkového divadla, které do značné míry nikdy nepřestalo používat dosažené fenomény,“ míní autor Vítkova profilu.

Enšpígl, Johannes Doktor Faust a další slavná představení

Slavné byly inscenace Posvícení v Hudlicích a Johannes Doktor Faust. V Draku vytvořil nepříliš dlouhou řadu scénografií, které byly z výtvarného hlediska pozoruhodné. Skvostem loutkového divadelnictví se stal Enšpígl z roku 1974, kde režie, scénografie i herecká složka vysoko překročily obvyklá profesionální měřítka.

Inscenaci režíroval Josef Krofta s herci Matějem Kopeckým, mistrem marionetářského řemesla a nositelem tradic, a Věrou Vítkovou Říčařovou, která vnesla na jeviště jedinečný vztah k materiálu i cítění, jež dokonale interpretovalo výtvarný vklad do inscenace. K dalším počinům patřil Čaroděj ze země Oz, experimentální Jánošík či Pierot a vynálezce.

Na začátku 80. let František Vítek rezignoval na funkci univerzálního scénografa–zaměstnance a vystupoval spíše jako výtvarník-performer. Vítkových Piškanderdulá s podtitulem Josefe! působila jako zjevení:

„Na jevišti stojí obrovská dřevěná hlava. Poulí na diváky oči a vyplazuje jazyk. Loutkářka náhle rozetne hlavu na dvě půlky a my vidíme, co se děje uvnitř. Dřevěný akrobat zavěšený za nohy drží v rukou jazyk a tahá sem tam, až se mu podaří jej vytrhnout. V mozkovně se mlátí dva boxeři hlava nehlava...“

„V té době jsme všichni měli ustálenou představu divadla, přesto jsme tuto performanci s obdivem pochopili jako velkou troufalost, jako neobvyklou formu prezentace uměleckého prožitku. Ale jako výtvarná performance nebyla ryzí. Někde tu zůstalo divadlo, které na rozdíl od pravé výtvarné performance umí pracovat s divadelním časem a rytmem. Františkova životní partnerka Věra celý vývoj uměleckého směřování Františka Vítka nejen inspirovala, ale přímo se ho účastnila v rovnocenné podobě,“ píše Kalfus.

„Věra Říčařová je herečka-specialistka s nevídaným talentem pro animaci. Neznám nikoho dalšího, kdo by měl tolik citlivosti pro vyjadřování se loutkou. Je to pro Františka Vítka nesmlouvavý korektiv použitelnosti v jevištní produkci. Na druhé straně nikdo nedovede reprodukovat autorovu ideu výtvarného artefaktu jako paní Věra. Vítkovy je nutné vnímat jako tvůrčí tandem oplývající významnou výlučností,“ oceňuje Kalfus.

Autor:
  • Nejčtenější

Kaderka jako Putin. Kdo se vládci tenisu vzbouřil, poznal tvrdou odplatu

27. března 2024

Premium Tato příhoda je stará už 14 let, ale hodí se připomenout, neboť výmluvně líčí dlouho zaběhlé...

Muž skočil do přehrady zachránit dítě, oba tam uvázli. Vysvobodili je až hasiči

24. března 2024  14:35,  aktualizováno  14:58

Do labské přehrady Les Království na Trutnovsku v neděli dopoledne sjelo dítě na kole. Do vody za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez řidičáku a po panáku řídil mustanga, na křižovatce kuriózně boural

26. března 2024  11:18

Oslava padesátin se nevyvedla muži v Hradci Králové. Ten dostal darem zážitkovou jízdu sportovním...

Nejnáročnější úprava křižovatky v Česku začala, v Hradci ji přestaví za provozu

21. března 2024  17:45

Skoro až symbolicky dopravními komplikacemi začala přestavba nejvytíženější křižovatky Mileta v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silnici u Trutnova zavřela nehoda tří aut, převrácený kamion museli vyprostit

21. března 2024  10:30,  aktualizováno  22.3 15:10

Kamion, dodávka a osobní auto havarovaly ráno na silnici I/37 u Stříteže na Trutnovsku. Řidička...

V Hradci Králové hořel panelový dům, zraněno bylo několik lidí

28. března 2024  19:03,  aktualizováno  19:12

V Hradci Králové ve čtvrtek odpoledne hořel byt v panelovém domě na Benešově třídě na největším...

Kolem Rozkoše vzniká stezka pro cyklisty. Rybáři se bojí, že přijdou o klid

28. března 2024  17:26

U hráze přehrady Rozkoš se staví další úsek cyklostezky na Českou Skalici. Rybáři však mají pocit,...

Kuks slaví výročí a ukáže dřevořezbu sochaře Brauna i restaurování sochy

28. března 2024  7:14

Výročí 340 let od narození sochaře Matyáše Bernarda Brauna a 40 let od otevření lapidária, kde jsou...

Velikonoční lyžování v Krkonoších: střediska nabídnou 12 kilometrů sjezdovek

27. března 2024

V Krkonoších se bude o velikonočních svátcích lyžovat ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...