Autor: ČTK, iSport.cz
0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Slovenští hokejisté vstoupili do mistrovství světa hráčů do 20 let v Třinci výhrou nad Kazachstánem 3:1. Vítězný gól dal v čase 57:04 útočník Daniel Vladimír Tkáč a šest sekund před koncem dovršil výsledek při power play Róbert Džugan. V ostravské skupině B vyhrály Spojené státy americké nad Německem 6:3, čtyřmi asistencemi k tomu pomohl Trevor Zegras.

Kazachstán, který ve čtvrtek podlehl ve skupině A Švýcarsku 3:5, prohrával se Slovenskem od 25. minuty, kdy v přesilové hře při vyloučení Vladislava Sajka proměnil přihrávku Samuela Kňažka Oliver Okuliar. V polovině utkání vyrovnal při trestu Olivera Turana Maxim Musarov, pro něhož to byl už třetí gól na turnaji.

Stejně jako proti Švýcarsku ztratil Kazachstán duel v závěru. Po akci Michala Mrázika se prosadil u levé tyče Tkáč. Sudí si ještě ověřili situaci u videa. V závěru pak trefil prázdnou branku z vlastního obranného pásma Džugan.

Slováci loni na šampionátu v Kanadě rozdrtili Kazachstán 11:2. Šlo o jejich jedinou výhru na turnaji, díky které se vyhnuli bojům o záchranu. "Věděli jsme, že musíme vyhrát a ulevilo se všem v realizačním týmu i hráčům. Už se nám bude hrát lépe, než kdybychom prohráli, budeme hrát uvolněněji," uvedl slovenský obránce Marcel Dlugoš.

Němečtí hokejisté se radují ze vstřelené branky v zápase s Američany

"První třetina byla z naší strany horší, možná to bylo i tou kulisou, nejsme na to z klubů zvyklí. Ale rozjeli jsme se a jsme šťastní, že jsme vyhráli," doplnil.

Dlugoš je jedním ze dvou slovenských hráčů aktuálního kádru, který loňský zápas zažil. Tehdy už po 32 sekundách vedli Slováci 2:0 a první třetinu ovládli 6:0. "Minulý rok dala první i druhá pětka gól a hned se lépe hrálo. Každý měl lehčí ručičky a všechno vycházelo. Tentokrát první třetina skončila 0:0, určitá nervozita byla, protože s takovým nepříjemným soupeřem se nehraje lehce," uvedl Dlugoš, s kterým byl u jednoznačné výhry nad Kazachstánem ve Victorii i brankář Samuel Hlavaj.

Němci ve své úvodním utkání nad obhájci stříbra Američany dvakrát vedli. Ve třetí minutě otevřeli skóre v přesilové hře díky brance Johna-Jasona Peterky. Ještě v úvodní části otočili stav Jordan Harris a Zachary Jones.

Ve 23. minutě vyrovnal v další početní výhodě Peterka a před polovinou utkání vrátil Německu vedení Dominik Bokk. Druhou asistenci si připsal i Lukas Reichel, synovec olympijského vítěze a současného asistenta trenéra české reprezentace Roberta Reichla. Právě on mohl vzápětí zvýšit na 4:2.

Američané ale ještě v druhém dějství dvakrát překonali Tobiase Ancicku, syna bývalého obránce Kladna Martina Ančičky, a otočili stav. Nejdříve se prosadil z dorážky Shane Pinto a po parádní přihrávce Trevora Zegrase zblízka prostřelil Ancicku Curtis Hall.

Druhou asistenci si připsal Jacob Pivonka, syn mistra světa z roku 1985 a bývalého útočníka Washingtonu Michala Pivoňky. Ve 48. minutě zužitkoval přesilovou hru dorážkou do odkryté branky Bobby Brink a výsledek dovršil blafákem do forhendu Oliver Wahlstrom.

Domácí: 24:49. Okuliar, 57:04. Tkáč, 59:54. Džugan

Hosté: 29:43. Musorov

Domácí: Hlavaj (Vyletelka) – Dlugoš, Bučko, Vitaloš (C), Kňažko, Mudrák, Česánek, Turan – Faško-Rudáš, Džugan (A), M. Minárik – Okuliar, Kováčik (A), Čajkovič – Paulíny, Mrázik, Tkáč – Jendek, J. Minárik, Ďurina.

Hosté: Nurek (Kalmykov) – Gajtamirov (C), Dichanbek, A. Koroljov, Butenko, Katasonov, Šlyčkov, D. Muratov, Šaichmeddenov – Djomin (A), Bujalskij, Sajko – Bojko, Čaporov, Musorov (A) – Asuchanov, Bondarenko, Omirbekov – Alexandrov, Ljapunov, Čalov.

Schrader (GER), Tscherrig (SUI) – Lederer (CZE), Nordlander (SWE)

Werk Arena, Třinec

Domácí: 02:32. Peterka, 22:53. Peterka, 28:36. Bokk

Hosté: 07:04. Harris, 18:37. Jones, 34:16. Pinto, 38:31. Hall, 47:18. Brink, 50:51. Wahlstrom

Domácí: Ancicka (Hane) – Seider (C), Mik, Wirt, Hüttl (A), Mass, Dersch, Heinzinger – Jentzsch, Reichel, Bokk – Stützle, Schütz (A), Peterka – Schinko, Kinder, Lobach – Nijenhuis, Fleischer, Valenti.

Hosté: Wolf (Knight) – Harris, M. Samuelsson (C), Stastney, Miller, Jones, Emberson, York – Robertson, Wahlstrom (A), Pinto – Drury, Caufield (A), Ford – Turcotte, Beecher, Brink – Zegras, Hall, Kaliyev – Pivonka.

Fatejev (RUS), Pešina (CZE) – Šalagin (RUS), Synek (SVK)

Ostravar Aréna, Ostrava (kapacita: 10 004 míst)

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.