Zlín zvažuje zbourání prázdné budovy vedle radnice, památkáři jsou proti

  9:02
Památkově chráněná a staticky narušená budova číslo popisné 10 u zlínské radnice je přes tři roky zavřená a prázdná. Město stále neví, jestli ji opraví, nebo zbourá. Proti demolici jsou památkáři.

Dům je prohlášený za kulturní památku společně se sousední radnicí, jako jednotný architektonický celek. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Budova se nachází na náměstí Míru hned vedle radnice a bývaly v ní některé odbory úřadu a oblíbené občerstvení Minutka. Zlínský magistrát ji zavřel a vyklidil téměř ve stejnou dobu jako Velké kino, tedy na začátku roku 2016.

Stejně jako kino byla v havarijním technickém stavu s narušenou statikou, je také památkově chráněná a je tu ještě jedna paralela: dělníci na ní provedli zajišťovací práce, ovšem k zásadní rekonstrukci ještě nedošlo. A zřejmě hned tak brzy ani nedojde.

Podobně jako u Velkého kina komplikuje situaci právě fakt, že jde o památkově chráněný objekt. Pokud se však radnice rozhodla kino zachovat i za cenu velkých investic, v případě objektu na náměstí nevylučuje demolici a výstavbu nového.

To ovšem zatím kvůli památkářům udělat nemůže. Město se snažilo objekt zbavit statusu památkově chráněné budovy, ale ministerstvo kultury bylo proti. Argumentuje tím, že je dům po stavební i architektonické stránce součástí městského úředního komplexu radnice, která má číslo popisné 12. Jde o rané dílo architekta Františka Lýdie Gahury z roku 1924.

„Z tohoto důvodu jsou obě budovy prohlášeny za kulturní památku jako jednotný architektonický celek,“ uvedla Petra Hrušová z tiskového oddělení kanceláře ministra kultury.

„Méně nápadný městský dům číslo popisné 10 na architektonické pojetí radnice přímo navazuje, přičemž ji kompozičně i tvaroslovně doplňuje,“ upřesnila.

Radní: Rozhodnuto bude během dalších dvou až pěti let

Do současné podoby byl objekt přestavěn ve 30. letech minulého století, a to úpravou původního měšťanského domu ze 16. století.

„Z této nejstarší stavební fáze je v interiéru domu dodnes dochováno hodnotné zaklenuté sklepení,“ upozornila Hrušová.

Podle ní ochrana domu nebrání městu v rozsáhlejších stavebních úpravách, které by zachovaly památkovou podstatu stavby a zajistily její poškozenou statiku. Problém je ale v tom, že přízemí je postavené z nepálených cihel, zatímco horní patra z pálených.

„Nechali jsme si nedávno zpracovat stavebně-historický průzkum budovy, na jeho základě předpokládáme pokračovat v jednáních s ministerstvem kultury o přehodnocení předchozího stanoviska. V minulosti již bylo rozhodnuto o tom, že dvorní doplňkové stavby nejsou předmětem památkové ochrany,“ sdělil náměstek primátora Miroslav Adámek (STAN), který má na starosti památkovou péči.

Kromě toho, že je objekt památkově chráněný, se také nachází v městské památkové zóně. Na tom, jestli se podaří městu zredukovat rozsah památkové péče, bude záležet další osud budovy – zda ji čeká demolice, nebo oprava.

„Žádnou z možných variant dalšího osudu budovy detailněji neřešíme. Rozhodnuto bude během dalších dvou až pěti let,“ řekl náměstek primátora Pavel Brada (ANO), jenž má v kompetenci majetek města.

„Čím bude rozsah požadovaného zachování konstrukce větší, tím bude rekonstrukce náročnější a dražší,“ doplnil.

„Nebráníme se výraznější přestavbě a výraznějšímu odstranění staticky narušených částí stavby. O tom jsme ochotni diskutovat. Bráníme se ale naprostému odstranění památkové ochrany objektu, protože ta nám dává více možností zasahovat do jeho obnovy,“ podotkl Ladislav Buchta z kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Po opravě se sem chce vrátit občerstvení Minutka

V budově dříve sídlily odbory ekonomický a informatiky, které magistrát přestěhoval do nedaleké ulice Zarámí, a také již zmíněné občerstvení Minutka.

Město po jejím uzavření vybouralo některé příčky, aby jí odlehčilo. Instalovalo dovnitř ocelovou konstrukci a zazdilo některá okna a dveře. Stavbu sleduje, přičemž některé její části se stále mírně hýbou.

„To souvisí pravděpodobně se střídáním suchého a vlhkého období v létě a zimě,“ poznamenal Brada.

Přestože obnova domu trvá už přes tři roky, opozice za to vedení Zlína nekritizuje.

„V tomto případě mám pochopení pro opakovanou snahu města vyjmout objekt z ochrany, což může být kompenzováno zachováním vnější podoby objektu,“ uvedl zastupitel z uskupení Rozhýbejme Zlín Ivo Mitáček.

„Objekt jako prostor je však nutné nejen znovu otevřít, ale také ho posunout k budoucímu využití. Nejsem zastáncem vytváření skanzenů v živém městě, což se bohužel právě ve Zlíně často a urputně děje,“ dodal.

Občerstvení Minutka, které mezitím koupila Karlova pekárna, by po rekonstrukci mohlo obnovit své fungování. „Určitě bychom se tam rádi vrátili. Čím dříve, tím lépe,“ potvrdil vlastník pekárny Karel Kraus.

Autor: