Kněžiště v brněnské katedrále na Petrově nově opřede síť z bronzu

  14:04
K novoroční tradici v Brně mimo jiné patří také slavnostní mše, kterou slouží zdejší biskup v nejznámějším svatostánku města – katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. A tak ve středu přivítal rok 2020 i biskup Vojtěch Cikrle, jenž požehnal věřícím.

Vítězný tým vyměnil stávající kamenný obětní stůl za bronzový s mramorovou deskou. Ten, stejně jako pultík, odkud se čtou biblické texty, a sedadlo pro hlavního kněze, opřede bronzová síť. Jde o odkaz na apoštola Petra, který byl rybářem. | foto: Vizualizace Ateliéru Tišnovka

Tradice zůstane zachovaná také do budoucna, jen kulisy, v nichž se vítání nového roku i ostatní bohoslužby odehrávají, se zanedlouho změní. Biskupství brněnské se totiž rozhodlo upravit presbytář – liturgické místo před oltářem, kde kněz slouží mši, aby měl jednotný ráz. 

V kněžišti jsou nyní prvky gotické, neogotické i barokní a podle názoru církevních hodnostářů neladí s masivním kamenným obětním stolem sochaře Jaroslava Vaňka z roku 1984.

Proměnu už letos začnou připravovat autoři z brněnského Atelieru Tišnovka – Petr Todorov, Michal Říčný a jeho žena, výtvarnice Magdalena Říčná. Právě jejich návrh zvítězil v architektonické soutěži, kterou biskupství vypsalo na počátku loňského roku. 

Vítězný tým, který už má na kontě řadu sakrálních děl, vyměnil stávající kamenný obětní stůl za bronzový s mramorovou deskou.

Ten – stejně jako ambon, což je pultík, odkud se čtou biblické texty, a sedadlo pro předsedajícího kněze – opřede bronzová síť.

„Odkazujeme tím na apoštola svatého Petra, který byl rybářem. Liturgická komise biskupství schválila konečnou verzi, takže začneme pracovat na vlastním kněžišti a osadit bychom ho měli v květnu roku 2021,“ popisuje jeden z autorů návrhu Petr Todorov.

Nově upravený presbytář vyjde biskupství zhruba na dva miliony korun. Podle Todorova jsou jednotlivé kroky výroby velmi náročné na řemeslnou práci.

„Nejprve musíme udělat model ze speciální hmoty a na základě něho pak formu, do které se budou jednotlivé kusy odlévat. Ke spolupráci jsme pozvali šikovné řemeslníky, modeláře a umělecké litce bronzu,“ jmenuje Todorov. Poté, co litci odvedou svou práci, je potřeba díly ještě doladit.

Bronz autoři zvolili, aby navázali na původní neogotický oltář z roku 1891, který je jedenáct metrů vysoký a zdobí jej postavy dvanácti apoštolů. „Dominuje celému presbytáři a je liturgicky jeho nejvýznamnějším prvkem. Je z limbového dřeva a pozlacený. Zvolili jsme tedy moderní slavnostní materiál, který s pozlaceným povrchem dřeva koresponduje,“ vysvětluje Todorov.

Oltář by měl diecézní biskup Vojtěch Cikrle světit 21. května 2021, tedy v den, kdy v Brně slaví posvěcení katedrály svatého Petra a Pavla.

„Protože se nedochovaly záznamy o přesném posvěcení petrovského chrámu, byl výročním dnem památky posvěcení brněnské katedrály stanoven den, kdy v roce 1891 posvětil v pořadí osmý sídelní biskup brněnské diecéze a pozdější olomoucký kardinál František Saleský Bauer nový oltář. A to je právě 21. května,“ poznamenává mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.