Otužilci mají žně. Do vody chodí radši s lejstrem

3. leden 2020

Umíte si představit koupel v ledové vodě? Brrr. Milovníci otužování v tom ale žádný problém nevidí. Třeba v Pardubicích se na první sobotu nového roku chystá 49. ročník akce Otužilci na Labi.

„Nejde o závodní plavání a rekordy, ale o otužileckou sešlost. Taková propagace otužování pro veřejnost. Už podruhé to nebude u zimního stadionu, ale na Závodu míru se zázemím u základní školy. Začátek je v sobotu 4. ledna o půl druhé odpoledne,“ říká organizátor Aleš Rucký.

Kdo plave?

Zapojit se můžou jenom aktivní sportovci. Potřebují lékařské potvrzení. „Pokud se někdo aspoň pravidelně otužuje, může jít na nejkratší, tedy stometrovou trať. Jinak jde o tratě 250 metrů, 500 metrů a 750 metrů. Je přihlášených asi 120 otužilců. Přihlíží kolem 1000 diváků.“

Otužilec Aleš Rucký

Velkou roli samozřejmě hraje počasí. „Nemělo by mrznout, voda má dnes asi 3,5 stupně. Třeba v roce 1985 se muselo plavat jenom kolem zdymadel, protože jinak byla řeka všude zamrzlá. Přesto se ani jeden ročník nemusel vynechávat.“

Myslete na zdraví

Otužování podle Ruckého může provozovat každý. „Začít by měl ranní studenou sprchou a postupně zkoušet vodu studenější a studenější. Člověk by vždy měl přihlížet ke zdravotnímu hledisku. Jedna minuta anebo deset minut může být velký rozdíl.“

Nejhorší chvíle pro otužilce nastává po výlezu z vody, kdy ho pravděpodobně potká takzvaný otužilecký třes. „Nejčastějším zraněním bývá popálenina, protože se člověk chce zahřát a třeba sáhne na rozpálená kamna.“

Aleš Rucký v roce 2015 jako dvacátý Čech přeplaval kanál La Manche. „Už jsem se dobře vykoupal i na Gibraltaru mezi Evropou a Afrikou. Chtěl bych taky překonat Cookovu úžinu na Novém Zélandu. Trénuju v bazénu i ve venkovních vodách.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související