Dva české vítězné góly. Vrána překonal Mrázka, Faksa pomohl k obratu

Autor: ČTK, iSport.cz
0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

SOUHRN | Jakub Vrána si připsal v NHL rozdílový gól při výhře Washingtonu 4:3 na ledě Caroliny. Na straně poražených chytil Petr Mrázek 25 střel a Martin Nečas přihrál na jednu branku. Vítěznou trefu zaznamenal taky Radek Faksa a Dallas i díky jeho gólu porazil doma Detroit 4:1.

Washington vedl po dvou třetinách 2:0. U prvního gólu Mrázek zastavil průnik Richarda Pánika, ale puk si do vlastní sítě srazil Brett Pesce. Poté zakončil Jevgenij Kuzněcov pěknou souhru v přesilové hře trefou do prázdné branky.

Jordan Staal snížil tečí po 39 sekundách třetí třetiny, ale hosté odpověděli dvěma rychlými brankami. Lars Eller se prosadil z dorážky. O chvíli později si Vrána najel na křížný pas Kuzněcova a střelou do odkryté branky zvýšil na 4:1. Pražský rodák je po Davidu Pastrňákovi s 16 zásahy druhým nejlepším českým střelcem v soutěži, ale skóroval téměř po měsíci. V předchozích deseti utkáních nasbíral Vrána jen čtyři asistence.

Carolina zápas zdramatizovala dvěma góly v přesilových hrách. Proměnili je Teuvo Teräväinen a Ryan Dzingel, jemuž přihrál mezi kruhy Nečas. "Udělal to výborně," pochválil Dzingel českého mladíka, který je v produktivitě nováčků na děleném čtvrtém místě (9+14).

Další gól už Ilja Samsonov nepustil a díky 38 zásahům byl vyhlášen první hvězdou zápasu. "Mám rád, když jde na mě hodně střel," liboval si Samsonov, který v této sezoně vychytal venku vítězství ve všech osmi zápasech. "Předčil veškerá očekávání, která byste o mladém gólmanovi mohli mít. Nemá to jednoduché. Někdy nastoupí po dvou týdnech, ale nevybavuji si zápas, ve kterém by nezachytal dobře," chválil Eller dvaadvacetiletého Rusa.

Washington vede NHL, ale v této sezoně prohrál s Carolinou oba zápasy a navíc s ní vypadl i v posledním play off. "Zvýšená rivalita je mezi námi cítit," přiznal Staal. "Zápasy s nimi jsou vyrovnané bitvy. Zasloužili jsme si po první třetině vést, ve druhé jsme se odklonili od naší hry. Ve třetí jsme to nezabalili, klidně jsme mohli i vyhrát, ale hodně šancí jsme neproměnili," uvedl trenér Caroliny Rod Brind'Amour.

Detroit brzy vedl zásluhou Dylana Larkina, ale domácí vyrovnali ve 12. minutě v oslabení při vyloučení Faksy - únik zakončil Roope Hintz. Faksa v úvodu prostřední části tečí využil přesilovou hru a z přečíslení dva na jednoho zvýšil Joe Pavelski. Vítězství zpečetil slovenský obránce Andrej Sekera.

Detroit prohrál 19. z posledních 22 zápasů. "Uzamkli nás. Nedařilo se nám dostávat puk přes střední pásmo a nestrávili jsme tak dostatek času v útočné třetině," vysvětlil Larkin hlavní důvod další porážky. Filip Hronek i Filip Zadina si připsali dva záporné body.

Hrdinou večera byl zvolen Pavelski, jenž si předtím užil i slavnostní ceremoniál k jeho tisícímu startu v NHL. Jubilejní zápas odehrál před Vánoci. "Byla to úžasná pocta a odpověděl excelentním způsobem," chválil dočasný kouč Dallasu Rick Bowness Pavelského, jemuž rozhodčí po trenérské výzvě ještě jeden gól odvolali.

Domácí: 40:39. J. Staal, 46:35. T. Teräväinen, 52:35. Dzingel

Hosté: 22:58. Pánik, 25:07. Kuzněcov, 42:29. Eller, 44:51. J. Vrána

Domácí: Mrázek (Reimer) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Gardiner, Edmundson, H. Fleury – Foegele, J. Staal (C), Svečnikov – T. Teräväinen, Aho, Niederreiter – Nečas, Haula, Dzingel – Martinook (A), Wallmark, B. McGinn.

Hosté: Samsonov (Holtby) – Carlson (A), Siegenthaler, Jensen, Orlov, Gudas, Kempný – T. Wilson, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Oshie, Kuzněcov, J. Vrána – Pánik, Eller, Hagelin – Hathaway, Dowd, Leipsic.

O´Rourke, St. Pierre – Murray, Galloway

PNC Arena, Raleigh

Návštěva

18 680 diváků

Domácí: 11:13. Hintz, 21:36. Faksa, 31:41. Pavelski, 57:04. Sekera

Hosté: 03:47. D. Larkin

Domácí: Chudobin (Bishop) – Lindell, Fedun, Oleksiak, Heiskanen, Sekera, R. Polák – Ja. Benn, Seguin, Radulov – Gurjanov, Hintz, Cogliano – Faksa, Comeau, Janmark – Dickinson, Pavelski.

Hosté: J. Bernier (Howard) – Nemeth, Green, Daley, Hronek, Lashoff, Bowey – Bertuzzi, D. Larkin, Fabbri – Smith, Filppula, Zadina – Helm, Nielsen, Abdelkader – Erne, Ehn, Glendening – Perlini.