Firmy budou v Olomouckém kraji dál zvyšovat mzdy, často nad úroveň inflace

  4:52
Rekordní zvyšování platů z posledních let, kdy ekonomika zažívala strmý vzestup, je u konce. Přesto však velká část oslovených důležitých zaměstnavatelů z Olomouckého kraje avizuje, že lidem přidá i letos. A často to bude výrazně víc, než činí inflace, takže reálná mzda opravdu vzroste a lidé si za výplatu koupí víc než loni.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Zvyšování mezd pokračuje navzdory tomu, že řada firem už pociťuje, jak ekonomika pomalu naráží na strop. A v některých klíčových odvětvích je cítit už i pokles.

„Ekonomika zpomaluje, projevuje se to především u dodavatelů pro automobilový průmysl. Přesto se platy dál zvyšují, protože výše mezd je rozhodujícím faktorem pro udržení zaměstnanců ve firmách,“ komentuje šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář současný vývoj, díky kterému loni za devět měsíců poskočila průměrná hrubá mzda v regionu na 30 048 korun.

Největším zaměstnavatelem v kraji je Fakultní nemocnice Olomouci (FNOL), v níž pracuje na 3 500 lidí. Vede i v průměrné výši platů, kterou výrazně zvedají příjmy lékařů navíc ovlivněné velkým počtem přesčasových hodin.

Nemocnice v posledních letech přidávala ročně pět až deset procent. „Pro rok 2020 bude průměrný nárůst tarifních platů činit pět procent. Pro sestry a lékaře to bude absolutní částka 1 500 korun měsíčně podle nařízení vlády,“ sdělil mluvčí FNOL Adam Fritscher.

V přerovské Meoptě, jež patří k nejvýznamnějším výrobcům optických přístrojů na světě, si zhruba 2 500 zaměstnanců polepší poprvé o absolutní částku. Zatímco loni se zde podle odborářů pohybovala průměrná mzda těsně nad 30 tisíci, pro letošek odbory vyjednaly plošné navýšení o 1 500 korun.

„Jsem rád, že se nám s vedením podařilo takto dohodnout. Zvolili jsme tento způsob, protože při procentuálním navyšování se stále víc rozevírají nůžky mezi platy dělníků a technicko-hospodářských pracovníků,“ zdůvodnil předseda odborové organizace David Olša.

V Siemensu si polepší o pět procent, ve Fenixu dokonce o deset

K největším zaměstnavatelům v kraji patří i výrobce elektromotorů Siemens Mohelnice, kde pracuje přibližně 2 300 lidí. I zde si zaměstnanci polepší.

„Máme vyjednán nárůst základních mezd o 3,2 procenta a k tomu další benefity, takže celkové navýšení bude asi 5,3 procenta. S tím můžeme být spokojeni,“ řekla šéfka odborů Janka Rýznarová. Průměrný plat v Siemensu je asi 31 tisíc korun.

Naopak strojírenský gigant Unex se zhruba 2 400 zaměstnanci ještě nárůst mezd s odboráři řeší.

„Jednáme o kolektivní smlouvě, ale teď nechceme prozrazovat naše požadavky. Budeme chtít navýšení, které bude vyšší než inflace,“ sdělil předseda odborářů Zdeněk Zecha.

Rekordní rok loni zažil jesenický výrobce topných systémů Fenix. „Firmě se daří, takže to pociťují i zaměstnanci ve mzdách. Loni jsme v průměru přidávali deset procent a letos to bude rovněž zhruba tolik,“ uvedl majitel Cyril Svozil.

Přitom průměrné mzdy ve firmě dlouhodobě vysoko překračují krajský průměr. Firma totiž sází na automatizaci a robotizaci, takže zaměstnává především kvalifikované techniky.

Přidává se i u dodavatelů zpomalujícího autoprůmyslu

Nad krajským průměrem se pohybují i platy v olomoucké továrně na ložiska Koyo Bearings. I její zaměstnanci si polepší, přestože firma už pociťuje ochlazení poptávky ze strany automobilového průmyslu.

„Naše představa je pokrýt minimálně inflaci,“ sdělil ředitel Petr Novák s tím, že jednání ještě neskončila.

Největším dodavatelem pro automobilový průmysl je v kraji výrobce světlometů Hella Mohelnice.

„Máme dojednán nárůst tarifů o čtyři procenta a k tomu další dvě procenta k vyplácené mzdě. To je v době poklesu v oblasti automotive hodně dobré,“ popsal předseda odborů Francisco Javier Cruz.

Přidávat bude i další dodavatel komponent do aut, šumperská společnost TDK. Ta přitom už loni pocítila výrazný propad výroby.

„Kolektivní smlouvu připravujeme. Přestože je patrný viditelný pokles, máme požadavek o navýšení ve výši sedmi procent,“ uvedl odborový předák Milan Hojgr. Průměrný plat v TDK se pohybuje kolem 29 tisíc.

Mzdy zvyšují třeba i v jesenických lázních

O vyšších platech vyjednávají i odboráři šumperské společnosti na modernizace a rekonstrukce kolejových vozidel Pars Šumperk. Požadují navýšení o pět až šest procent. „Jsme realisté, požadujeme jen to, co je možné,“ řekl předseda odborové organizace Parsu Pavel Horák.

K významným oborům v kraji patří i lázeňství, jehož lídrem jsou Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník.

„V roce 2019 se nám dařilo, takže jsme zaměstnancům vyplatili celoroční bonus. V roce 2020 se zvýší mzdy zaměstnanců o pět až sedm procent,“ sdělil ředitel lázní Roman Provazník. Průměrná mzda v jesenický lázních se pohybuje v současnosti kolem 25 tisíc korun.