Vejprty se vzpamatovávají z tragického požáru

Obyvatele Vejprt na Chomutovsku dnes budily hasičské sirény. Přidalo se houkání sanitek a policejních vozů, desítky záchranářů zasahovaly u požáru v místním domově pro postižené. Obětí je osm, třicet lidí záchranáři ošetřili. Šok vystřídal u místních smutek, na jeho znamení radnice odpoledne vyvěsila černou vlajku.

"Je to pro naše město velká tragédie, domov patří odjakživa k našemu městu. Známe ty klienty od dětství a já sama to velice těžce nesu," řekla novinářům starostka Jitka Gavdunová (ODS), která se o požáru dověděla po páté hodině a hned jela na místo.

Hořet začalo ve městečku v těsném sousedství hranic s Německem krátce před pátou hodinou ranní. První na místě byli do deseti minut místní dobrovolní hasiči, kteří zachraňovali klienty. "Kdyby nebylo zásahu včas, bylo by obětí více," uvedla starostka.

S německou obcí Bärenstein opticky tvoří Vejprty jeden celek, rozdělený pouze hraničním potokem Polava, přesto němečtí hasiči nedorazili, posteskla si starostka. Na místě naopak byly dvě posádky zdravotníků ze sousedního státu.

Krušnohorské městečko se třemi tisícovkami obyvatel se postupně plnilo auty záchranářů. "Zjišťovala jsem, co se stalo. Báli jsme se," řekla ČTK Anastázie Matlochová, která šla dnes odpoledne na návštěvu za svým synem, jenž bydlí poblíž místa nešťastné události. "Je to tragédie, ráno mně bylo úplně špatně," dodala.

Lidé se shodují, že s klienty domova nebyl ve městě žádný problém. "Jsou to celkem slušní kluci. Dřív s nimi chodily vychovatelky, teď bývají na vycházkách i sami," uvedla Olga Císařová. "Jsou v pohodě. Občas je potkávám venku, žádný problém," poznamenal šestnáctiletý Martin.

Ve městě je několik objektů, které slouží lidem s nějakým postižením. "Řekla nám to vychovatelka, co se stalo. Je to hrozný," řekl ČTK osmadvacetiletý Lukáš, klient jedno z těchto zařízení, jenž byl na odpolední procházce s kamarády. "Museli jsme připravit postele, aby se měli kluci, kam vrátit z nemocnic," dodal.

Přeživší muže ubytuje město dočasně v dalších objektech. "Jsou to často lidé, o které se jejich vlastní rodina nestará, my jsme jejich rodina," řekla starostka. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát. "Chci poděkovat za vlnu solidarity, která se na základě této události zvedla," zdůraznila Gavdunová. "Postaráme se o naše klienty, s událostí se musíme vyrovnat my všichni jako rodina," řekla.

Kolem objektu je zatím policejní páska, kriminalisté sbírají důkazy, zajišťují stopy. Lidé chodí kolem a v jejich tvářích je patrný smutek. "Když jsem slyšela, co se stalo, hned jsem si vzpomněla na Měděnec, vždyť tam také zemřelo tolik nevinných lidí," zmínila starší žena, která tak připomněla událost z roku 1984. Tehdy v nedalekém Měděnci při požáru v Ústavu sociální péče zemřelo 26 chovanek. Tragédií se později inspiroval Filip Renč při natáčení filmu Requiem pro panenku.

Související

Ilustrační fotografie

Dohra požáru ve Vejprtech: Starostka si nedala líbit kritiku od neziskovek

Starostka Vejprt na Chomutovsku se dnes ohradila proti apelu platformy organizací na pomoc handicapovaným. Platforma v úterý vyzvala Vejprty, aby zajistily klientům nedávno vyhořelého domova pro postižené důstojnější podmínky, než měli v něm. Podle uskupení domov už před požárem nesplňoval požadavky na důstojné bydlení lidí s postižením. Starostka Jitka Gavdunová (ODS) dnes ČTK řekla, že domov by byl dávno uzavřen, kdyby nesplňoval kritéria.
Oheň, ilustrační fotografie

Dům ve Vejprtech podpálili tři klienti? Skončili v psychiatrické léčebně

Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili nedělní požár, při kterém zemřelo osm lidí. Tito klienti byli z preventivních důvodů převezeni do psychiatrické léčebny, řekl dnes ČTK ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Více souvisejících

požár v domově pro postižené ve Vejprtech (19. 1. 2020)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy