Kateřina Razýmová, toto jméno běžkyně na lyžích si zapamatujte

V Novém Městě na Moravě se i druhý den Světového poháru dařilo české lyžařce Kateřině Razýmové, která doběhla na osmém místě a opět se tak umístila v TOP 10.

Stíhací závod na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě znamenal tedy pro Kateřinu Razýmovou posun o dvě příčky a konečné osmé místo. V nejlepší dvacítce se na trati klasickou technikou udržela ještě také  Kateřina Janatová, když doběhla  na šestnácté příčce.

Jak říkám ...

„Pro mě to dnes bylo úplně jiné, protože jsem už vůbec nebyla nervózní, užila jsem si to jak před startem, tak i samotný závod. Vrchní pasáž se otevřela až půl hodiny před startem, neprojelo tam moc lidí a zůstal tam čerstvý nový sníh, proto to bylo odlišné než všude jinde. Lyže na stoupání byly perfektní, z kopce dolů by to možná chtělo trochu rychlejší, ale nahoru to bylo super. Byla jsem hodně ráda, že jsme jely klasicky. Už je to pro nás skoro netradiční styl. Tím, že v Plzni víc běháme přes zimu, než jezdíme, tak ta klasika je tomu víc podobná a mám ji určitě radši. Jinak v top desítce se ale stále cítím jako na návštěvě,“ řekla po závodě skromná Kateřina Razýmová, která startovala ve Vysočina Areně ve stíhačce klasicky s číslem deset.

Umístění v top 20 si opět připsala i Kateřina Janatová na 16. pozici.

„Musím říct, že jsem z toho dnes měla obavy, ale nakonec jsem si to užila ještě víc a i se cítila lépe,“ radovala se druhá nelépe úmístěná česká závodnice Kateřina Janatová.

Česká reprezentantka Petra Nováková si ve stíhacím závodě polepšila a posunula se na 36. pozici, Sandra Schützová byla 49., Petra Hynčicová 50. Hned tři Češky se seřadily za sebou a to 55. Klára Moravcová, 56. Barbora Havlíčková a 57. Anna Sixtová, Zuzana Holíková skončila 60.

Z českých běžců na lyžicích  se na patnáctikilometrové trati umístil nejvýše Petr Knop na 38. pozici a hned v závěsu za ním 39. Adam Fellner.

„Dnešní závod byl docela těžký, protože stopy už při sobě moc nedržely. Měli jsme ale velmi dobré lyže, stoupalo nám to skoro nejlépe ze startovního pole. Jen jsme možná mohli zvolit trošku hladší mázu, aby to jelo lépe z kopce. Myslím, že jsem odvedl dobrý závod a jsem rád, že jsem se dokázal srovnat v klasice. Jen je škoda, že se to neposunulo víc k té třicítce,“ zhodnotil svůj výkon Petr Knop.

Další Češi Miroslav Rypl skončil 55., Tomáš Kalivoda o příčku za ním 56., Jonáš Bešťák 58., Vladimír Kozlovský 62., Tomáš Lukeš 66.

Suverénní výkon opět předvedla norská závodnice Therese Johaugová s více než minutovým náskokem na Rusku Natalii Nepryaevovou, bronz vybojovala další Norka Ingvild Flugstad Oestbergová.

Jízdu o prvenství si dokázal ve stíhačce s přehledem pohlídat Rus Alexandr Bolšunov. Skvělý výkon předvedl a stříbro vybojoval Nor Johannes Hoesflot Klaebo, na bronz dosáhl jeho krajan Simen Hegstad Krueger.

Nové Město na Moravě    19. ledna  2020

Závody SP v běhu na lyžích

Muži - stíhací závod 15 km klasicky: 1. Bolšunov (Rusko) 37:01,3, 2. Klaebo -46,7, 3. Krüger -47,2, 4. Röthe (všichni Norsko) -47,7, 5. Niskanen (Finsko) -56,2, 6. Melničenko (Rusko) -1:32,3, 7. Hyvärinen (Finsko) -1:43,6, 8. Tönseth (Norsko) -1:43,7, 9. Gaillard (Francie) -1:46,6, 10. De Fabiani (It.) -2:26,2, ...38. Knop -4:45,3, 39. Fellner -4:56,8, 55. Rypl -7:11,9, 56. Kalivoda -7:19,7, 58. Bešťák -7:54,1, 62. Kozlovský -8:18,5, 66. Lukeš -9:37,5, 69. Šeller, 70. Dufek (všichni Česko) oba dostiženi.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 38 závodů): 1. Bolšunov 1281 b., 2. Klaebo 1122, 3. Usťugov (Rus.) 845, 4. Niskanen 718, 5. Röthe 691, 6. Krüger 531, ...66. Novák 34, 83. Pechoušek 21, 112. Černý (všichni ČR) 5, 114. Knop 5, 116. Fellner 5.

Ženy - stíhací závod 10 km klasicky: 1. Johaugová (Nor.) 26:49,7, 2. Něprjajevová (Rus.) -1:04,8, 3. Östbergová, 4. H. Wengová (obě Nor.) obě -1:06,0, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:49,1, 6. Anderssonová (Švéd.) -1:49,4, 7. Niskanenová (Fin.) -1:56,7, 8. Razýmová (Česko) -1:59,9, 9. Hagaová (Nor.) -2:06,8, 10. Digginsová (USA) -2:12,0, ...16. Janatová -2:40,4, 36. Nováková -4:21,6, 49. Schützová -5:55,7, 50. Hynčicová -6:08,3, 55. Moravcová -7:10,2, 56. Havlíčková -7:32,2, 57. Sixtová -7:41,3, 60. Holíková (všechny ČR) -8:39,8.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 38 závodů): 1. Johaugová 1409, 2. H. Wengová 952, 3. Něprjajevová 939, 4. Digginsová 720, 5. Jacobsenová (Nor.) 699, 6. Maubetová Bjornsenová (USA) 622, ...26. Razýmová 216, 37. Janatová 109, 44. Nováková 67, 75. Beranová (ČR) 15.

(ps, czech-ski.com, SportovniListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla)