Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Filantropický rekord. Kolegové Antonína Holého věnují na vědu 200 milionů

  10:00
Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi věnují 200 milionů korun nadaci, která má podporovat mladé chemiky. Prostředky pocházejí z licencí na léky proti viru HIV.

Hana a Dalimil Dvořákovi, kteří do své nadace Experientia, podporující mladé vědce, vloží 200 milionů korun (21. 1. 2020). | foto:  Petr Topič, MAFRA

V historii české filantropie nezvykle vysokou částku – celkem 200 milionů Kč – se v lednu 2020 rozhodli vložit soukromí dárci, manželé Hana a Dalimil Dvořákovi, do vědy. Prostředky půjdou na navýšení základního jmění Nadace Experientia, kterou právě manželé Dvořákovi založili před sedmi lety. Ta se díky tomu zařadí mezí desítku nejvýznamnějších soukromých nadací u nás a stane se vůbec největší nadací zaměřenou výhradně na podporu vědy.

Vývoj přípravku proti HIV z nich udělal mecenáše

Hana Dvořáková nastoupila na studium chemie kvůli špatnému kádrovému profilu. Nakonec ovšem právě díky chemii potkala manžela, byla u zrodu jedné z nejúčinnějších látek proti viru HIV a stala se filantropkou takového formátu, jakých je v Česku málo. Více si přečtete v rozhovoru z roku 2018.

Zacílení bude ještě konkrétnější: nadace je zaměřena výhradně na chemii. Oba manželé Dvořákovi jsou chemici, oba pracovali v minulosti na Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB). Ještě dnes jsou stále aktivní na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT).

V příštích 20 letech Nadace Experientia například umožní 40 českým chemikům vycestovat na roční stáže na prestižní světové univerzity nebo pomůže založit až 20 nezávislých výzkumných skupin na českých vědeckých pracovištích. V ČR přitom je něco přes 50 výzkumných skupin s chemickým zaměřením, takže jde o příspěvek zcela zásadního významu. „Věříme, že tato cílená a dlouhodobá podpora významně ovlivní českou chemii a posune ji směrem k celosvětové špičce, třeba až k další Nobelově ceně,“ vysvětlila smysl filantropického počinu Hana Dvořáková.

Vlastní finanční prostředky z licenčních poplatků vrací manželé Dvořákovi do oboru, odkud peníze původně pocházejí, již více než sedm let. Za tu dobu Nadace Experientia vyčlenila na podporu mladých talentů v oboru chemie částku 16,5 milionu korun. Umožnila už třinácti nadějným českým chemikům vycestovat na roční stáž na špičková zahraniční vědecká pracoviště, například na MIT či Stanford University. Někteří z nich na prestižních univerzitách dodnes působí a publikují v nejlepších vědeckých periodikách, včetně časopisu Nature. Od ledna 2019 zahájili manželé Dvořákovi projekt vědeckých start-up grantů, díky kterým si mohou excelentní mladí chemici po návratu ze zahraniční stáže založit nezávislý výzkum v ČR.

Prostředky v nadaci pochází z licencí za antivirové látky vyvinuté na ÚOCHB AV ČR, kterými lze dnes účinně léčit AIDS a hepatitidu B. Hana Dvořáková pracovala ve skupině Antonína Holého v letech 1986–1996 a podílela se na přípravě sloučenin, které se staly základem nové generace léků.

Nejvýznamnější z látek z této série byl přípravek známý pod obchodním názvem Viread, který patří dodnes k nejúčinnějším lékům proti AIDS. Právě z něj plynuly posléze týmu profesora Holého největší částky z licenčních poplatků. Nástup příjmů byl pozvolný, jak si léky postupně nacházely místo v klinické praxi. Zprvu to bylo jen „přilepšení k platu,“ řekla v rozhovoru Hana Dvořáková. Jak se příjmy zvyšovaly, hledali oba manželé způsob, jak je využít. Dlouhodobě spolupracují s nadacemi, například s Člověkem v tísni, postupně se rozhodli dávat peníze i do vědy.

Před sedmi lety tak vznikla Nadace Experientia, jejímž hlavním cílem bylo zprostředkovávat mladým chemikům nové zážitky v podobě vycestování na zahraniční stáže. „Cílem bylo umožnit pobyt v zahraniční i studentům, kteří by s financováním cesty do zahraničí měli potíže. Jde jednoduše o prostředky na živobytí. Na cestu, ubytování a životní náklady v místě pobytu,“ řekl Daniel Dvořák. V lednu 2019 zahájili manželé Dvořákovi projekt vědeckých start-up grantů, díky kterým si mohou excelentní mladí chemici po návratu ze zahraniční stáže založit nezávislý výzkum v Česku. Grant jim zaručuje prostředky na udržení laboratoře po dobu prvních tří let.

Komerčně nejdůležitější patenty Holého týmu vypršely v roce 2017. Protože přípravky pod licencí se stále prodávají, příjmy nevypadly zcela. I v roce 2019 měl ÚOCHB z licencí stále inkasovat podle předpokladů více než miliardu korun, v roce 2018 to bylo 1,4 miliardy korun. Výroční zpráva s údaji za rok 2019 samozřejmě ještě není k dispozici. Z těchto prostředků se platí daně, 80 procent plyne ústavu, zbytek si mezi sebe rozděluje několik vědců z původního týmu. Zdaleka největší podíl měl právě Antonín Holý, na Hanu Dvořákovou připadla dvě procenta z původní částky.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 42 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...