Nadace manželů Dvořákových podpoří mladé chemiky 200 miliony korun

ČTK ČTK
21. 1. 2020 11:01
Desítky mladých vědců-chemiků či výzkumných týmů hodlá podpořit Nadace Experientia. Její zakladatelé, vědci Hana a Dalimil Dvořákovi, do ní vloží 200 milionů korun. Vedle dosavadní podpory stáží a startovacích grantů pro začínající výzkumníky se zaměří i na studenty středních a vysokých škol.
Mladí chemici podpoření nadací Experientia.
Mladí chemici podpoření nadací Experientia. | Foto: Archiv Nadace Experientia.

Peníze podle zástupců nadace v příštích dvaceti letech umožní 40 chemikům strávit rok na prestižních zahraničních univerzitách, nebo pomohou výzkumníkům, kteří se z ciziny už vrátili, založit až dvacet výzkumných skupin na tuzemských vědeckých pracovištích.

"Studentům středních a vysokých škol pak chceme nabídnout kurzy a mentory, kteří jim pomohou zorientovat se v různých fázích kariéry," řekla ředitelka nadace Anna Batistová. Pro mladší chemiky by měl vzniknout také web s poradenstvím, podle Batistové se tento projekt možná rozběhne ještě letos.

Zakladatelé Nadace Experimentia Hana a Dalimil Dvořákovi.
Zakladatelé Nadace Experimentia Hana a Dalimil Dvořákovi. | Foto: Stanislav Vaněk

Experientia zatím 16,5 milionu korun podpořila 13 vědců na startu kariéry. Loni na podzim pak podle Dvořákové zjišťovala mezi 70 vědci a vědkyněmi, jaký typ pomoci je pro ně důležitý.

"Oba naše stávající programy - jak zahraniční stáže, tak start-up granty - nám z průzkumu vyšly jako zcela stěžejní. Díky zpětné vazbě od mladých chemiků jsme se rozhodli navýšit celkovou částku podpory start-up grantů a také se nově plánujeme zaměřit na vyhledávání a podporu mladších vysokoškolských i středoškolských chemických talentů," popsala vědkyně.

"Ke štěstí člověk moc peněz nepotřebuje"

Dvořákovi do nadace, která vznikla v roce 2013, vkládají příjmy z licenčních poplatků. Oba se jako začínající vědci potkali v laboratoři. Dalimil Dvořák se chemii věnuje Ústavu organické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, jeho žena pracuje v centrálních laboratořích této vysoké školy.

Z vědeckých výsledků mají značný zisk, Hana Dvořáková totiž od 80. let pracovala ve skupině Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie Československé akademie věd. Z jeho laboratoře vzešla řada účinných antivirotik. Dvořáková je spoludržitelkou několika patentů na látky s protivirovými účinky. Ty dnes pomáhají pacientům s HIV/AIDS nebo hepatitidou B.

Peníze si ale Dvořákovi nenechávají pro sebe. "K tomu, aby byl člověk šťastný, moc peněz nepotřebuje," vysvětlila loni v rozhovoru s ČTK Dvořáková, proč se rozhodli podporovat mladé vědce. Vrací tím peníze tam, odkud přišly.

 

Právě se děje

Další zprávy