Akce Asanace. Před soudem stanuli bývalí členové StB, vinu odmítají

Někdejší příslušníci StB dnes u soudu odmítli obžalobu, která je viní ze šikanování chartistů a disidentů v rámci tzv. akce Asanace. Pomocí akce chtěl komunistický režim v Československu donutit nepohodlné lidi k emigraci. Obžalobě čelí pět lidí - Zbyněk Dudek, Karel Hájek, Rudolf Peltan, Jaroslav Maryško a Jiří Šimák. Pětici hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby až desetileté tresty vězení. Hlavní líčení bude pokračovat v únoru.

Podle obžaloby se muži podíleli na šikanování chartistů a disidentů. Státní zástupce Jan Binko zmínil čtyři poškozené - člena hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislava Brabence, zpěváka Jaroslava Neduhu a chartisty Janu Převratskou a Jiřího Chmela. Z Československa se všichni vystěhovali na počátku 80. let.

Dudek a Šimák prý Brabencovi vyhrožovali fyzickou likvidací, Šimák hudebníka podle žalobce při výslechu údajně i zbil. Převratskou zase příslušníci opakovaně vyslýchali nebo ji navštěvovali v práci a doma. Maryško, Peltan a Hájek podle obžaloby ve vedoucích funkci kontrolovali a schvalovali některé dokumenty, které se disidentů týkaly. Peltan je obžalován v posledním bodě, který souvisí s Chmelem. Ten se jako jediný připojil k řízení s žádostí o náhradu škody, po Peltanovi chce milion korun.

"Nic takového jsem nedělal, nemohl a nesměl dělat," řekl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 Dudek. Popřel tvrzení obžaloby, že by se na podílel na výsleších Brabence a Převratské. Brabence prý viděl poprvé v roce 2001, Převratskou podle svých slov nezná. Tvrdí, že se navíc v dané době v StB pouze zaučoval.

S obžalobou nesouhlasil ani Hájek, který se podle obžaloby podílel na šikaně Neduhy. Uvedl, že zpěváka nikdy neviděl a osobně ho nezná. Podle něj také nejsou důkazy o tom, že by byl muž vyslýchán několikrát týdně, jak prý tvrdí. Hájek dodal, že ve své funkci pouze sumarizoval práci svých podřízených a že nikdy nevybočil ze svých oprávnění.

I Maryško s Peltanem popřeli, že by překročili svou pravomoc. "S obžalobou nesouhlasím, protože se opírá o irelevantní důkazy," řekl Maryško s tím, že pouze setřiďoval a analyzoval dokumenty a vyřizoval administrativu. "Nikdy jsem nevydal žádný pokyn k nátlakovému jednání nebo vydírání," doplnil.

Peltan soudu také řekl, že nevydával ani neschvaloval pokyny týkající se fyzického či psychického násilí. Všichni muži navíc uvedli, že se nemohli účastnit akce Asanace, protože norma podle nich byla zrušena v roce 1978. Obžaloba přitom mluví o skutcích po roce 1980.

Šimák se z dnešního jednání kvůli svému zdravotnímu stavu omluvil, soudkyně proto přečetla jeho výpověď z přípravného řízení, kde obžalovaný uvedl, že se o věci nechce bavit.

Obžalobu v případu podalo státní zastupitelství na podzim roku 2018. Předsedkyně senátu Olga Kalašová se však z rozhodování nejprve vyloučila. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí soudu má soudkyně velmi blízký pracovní vztah s dcerou jednoho z obžalovaných. Odvolací pražský městský soud ale Kalašové kauzu vrátil. Jednání pak bylo několikrát odročeno kvůli nemoci některých obžalovaných.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky. Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytypované odpůrce režimu šikanovat, ale i fyzicky týrat. Dudák a Šimák už byli v souvislosti s Asanací v minulosti odsouzeni, za týrání disidentů jim soudy uložily nepodmíněný trest v délce tři a půl roku.

Související

Andrej Babiš

Babišův spor o evidenci u StB: Nejvyšší soud dostal dovolání expremiéra

Slovenský nejvyšší soud minulý týden obdržel dovolání předsedy hnutí ANO a českého expremiéra Andreje Babiše proti pravomocnému verdiktu bratislavského krajského soudu, který v červnu zamítl jeho žalobu kvůli evidenci u československé tajné policie StB jako agenta. Termín rozhodnutí nejvyššího soudu v případu nebyl stanoven, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Alexandra Važanová.

Více souvisejících

StB soudy Praha Komunismus

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy