TCL V Repre

Svitavy v šlágru NBL porazily druhou Opavu, Nymburk musel zápas otáčet

V šlágru 21. kola ligy basketbalistů třetí Svitavy porazily Opavu 90:70 a přiblížily se ke Slezanům v tabulce na rozdíl jediného bodu. Tuři oplatili soupeři listopadovou porážku (79:85) a mají teď lepší vzájemnou bilanci pro případ bodové rovnosti na konci základní části. Suveréni z Nymburka prohráli v Ústí nad Labem první čtvrtinu, ale závěr zvládli.

Basketbalisté Svitav
zdroj: Instagram - Tuři Svitavy

Opavané v utkání trefili 13 trojek a přes jedenáctibodovou ztrátu ve druhé čtvrtině vyhráli první poločas. Druhý ale jasně patřil domácím, kteří už další obrat nedovolili. V jejich dresu každý člen základní sestavy skóroval dvouciferně. Eugen Crandall nastřílel 18 bodů, Luboš Kovář zaznamenal 13 bodů a 10 doskoků.

"V prvním poločase jsme to ještě zvládli a říkali jsme si, že musíme zareagovat na zdvojování. Nevím, kde kluci byli hlavama, ale hráli jsme bez rozehrávačů a spolupráce vázla, nebyli jsme schopní nic vymyslet. Je šokující, že naši tři nejzkušenější hráči (Šiřina, Gniadek a Klečka) mají dohromady 17 ztrát, to nemůžeme pomýšlet na vítězství nejen tady, ale nikde," konstatoval na tiskové konferenci opavský kouč Petr Czudek.

Jeho protějšek Lukáš Pivoda si pochvaloval defenzivu svého týmu. "Předvedli jsme velmi dobrou práci na obranné polovině, agresivním výkonem jsme donutili Opavu k 20 ztrátám a dali z toho 26 bodů, to rozhodlo. Druhý poločas byl excelentní," řekl domácí kouč.

Mistrovský Nymburk prohrál v Ústí nad Labem o bod první čtvrtinu, ale nakonec i přes řadu zdravotních problémů v kádru svůj poslední zápas v základní části zvládl. Při jubilejní 80. ligové výhře v řadě zaznamenal Zachary Hankins 14 bodů a 13 doskoků.

"Od druhé čtvrtiny jsme víceméně kontrolovali hru a mohli jsme rozložit zátěž mezi všechny hráče, což je pro nás v našem náročném programu nyní nejdůležitější," řekl kouč Oren Amiel po čtvrtém utkání Nymburka v sedmi dnech. Nastoupit nemohli Mike Dixon, Pavel Pumprla či Jaromír Bohačík.

Obhájci titulu jako jediní v 21. kole dobyli palubovku soupeře, jinak slavily přesvědčivá vítězství domácí celky. Pardubicím pomohl k výhře 94:82 nad Kolínem Tomáš Vyoral 21 body a 11 asistencemi. Spolu s deseti získanými fauly navíc zkompletoval nezvyklý triple double.

David Škranc přidal 25 bodů a Východočeši se na čtvrtém místě odpoutali od Ústí nad Labem a udrželi se o bod i před Olomouckem, které přehrálo 84:69 poslední Brno. Dvacetibodovými výkony se na tom podíleli Malik Morgan (25) a František Váňa (21).

Střelcem kola byl s 30 body americký rozehrávač USK Raheem Appleby při výhře 96:78 nad Děčínem. Hradec Králové přerušil sérii pěti porážek, porazil Ostravu 92:72 a posunul se před ni o skóre na deváté místo.