Pátrání se vyplatilo, na ledečský hrad se po sto letech vrátily dva lustry

  16:04
Po dlouhé stovce let se na hrad v Ledči nad Sázavou vrátily dva původní historické dřevěné vyřezávané lustry. Jak říká kastelán Luděk Šíma, může za to souhra náhod i pomoc návštěvníků a pamětníků. Přesto to podle něho bylo pídění až téměř detektivní.

Na ledečský hrad se po sto letech vrátily dva historické dřevěné lustry. Na snímku je jeden z nich. | foto: Hrad Ledeč nad Sázavou

Oba lustry byly součástí původního mobiliáře. Ale o ten hrad přišel už před sto lety. Po pozemkové reformě v době první republiky skončilo panství pod správou státu a tehdejší majitel, jímž byl Tereziánský ústav šlechtičen, hrad opustil. Spolu s ním tehdy šel i celý mobiliář hradu, jenž byl následně rozprodán.

„Snažili jsme se alespoň část dohledat. Ale jediné, co se nám zatím podařilo vypátrat, jsou tyto dva dřevěné lustry. Bohužel proti nám hraje především čas. Je to už sto let,“ říká kastelán Luděk Šíma.

Také za vypátráním lustrů stála shoda náhod. Pomohli i návštěvníci. To když jeden z nich vyprávěl, že jeho strýček má na své chatě dva lustry z Ledče.

„Na základě kupní smlouvy mezi Ústavem šlechtičen a kupcem jsme dospěli k tomu, že se jedná skutečně o původní dřevěné lustry,“ vypráví kastelán. Celé pátrání zabralo asi půl roku. Slovo dalo slovo a správa hradu tyto lustry od soukromého majitele koupila zpět.

Lustry se předávaly po generace a procestovaly celé Česko

Štěstím podle Luďka Šímy bylo, že historická svítidla se předávala v rámci jedné rodiny z generace na generaci. Přesto cestovala téměř po celé republice, až nakonec skončila na severozápadě Čech ve Slaném.

Větší z lustrů má na výšku jeden metr a osmdesát centimetrů a od nové sezony jej návštěvníci najdou na prohlídkovém muzejním okruhu. „Pro menší z dvojice zatím hledáme důstojné místo, kde by mu to opravdu slušelo,“ usmívá se kastelán.

Správa hradu by na něm chtěla mít i další původní mobiliář, jako jsou skříně, komody či sofa. „Nějaké tipy máme, ale dohledávání je velký problém. Má to už mnohé majitele. Ale třeba nám zase pomůže náhoda,“ věří Šíma.

Loňský rok byl pro ledečský hrad opět rekordní. Ukazuje se, že u návštěvníků je památka, jež učarovala i filmařům, rok od roku oblíbenější. Loni sídlo nad řekou Sázavou navštívilo dosud nevídaných 22 347 lidí - ve srovnání s rokem předchozím o 1 033 víc.

Na nově objevených freskách je vyobrazen i majitel panství

I pro letošní sezonu připravuje hrad novinky, jež mohou přilákat další turisty. Lidé se mohou těšit například na otevření dalších opravených hradních sálů. V jižním křídle hradu se uskutečnily restaurátorské práce, které odkryly unikátní figurální výzdobu z roku 1562.

„Je to naprostý unikát, protože málokdy najdete na nástěnných výmalbách vyobrazené majitele panství. Obvyklé jsou církevní motivy,“ vysvětluje kastelán.

Tyto nástěnné malby však ukazují tehdejšího majitele panství Zdeňka Meziříčského z Lomnice a jeho snachu Johanu Trčkovou z Lípy, která byla nevěstou mladého pána Jana Meziříčského. Kromě toho je na malbách postava alchymisty a také bazilišek.

Se začátkem nové sezony bude na hradě zpřístupněna i nová expozice věnována sklářství. Výstava vzniká v rámci přeshraniční spolupráce s Rakouskem.