Životní trauma z dětství Štěpničky (72): Mamince jsem do basy pašoval věci | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Životní trauma z dětství Štěpničky (72): Mamince jsem do basy pašoval věci

Jiří Štěpnička
Jiří Štěpnička (Foto ara)

Od smrti slavné představitelky Maryši letos uplyne 35 let. Prvorepublikovou hvězdu Jiřinu Štěpničkovou (†73) komunisté po únorovém převratu v roce 1948 připravili o všechno. O práci i rodinný život. Kvůli pasti, kterou herečce nastražila StB při útěku přes hranice, dokonce skončila na devět let za mřížemi. Syn za ní směl jen čtyřikrát ročně.

Kruté dětství Jiřího Štěpničky (72), který se musel ve čtyřech letech obejít bez matky, připomíná nový film Past. „Kdyby mi práci Jirka neschválil, netočil bych,“ prozradil Aha! režisér Viktor Polesný (71). Dal herci přečíst scénář, ale bylo to nad jeho síly. Nad scénami, které se ho tak bytostně dotýkaly, mu vytryskly slzy. Ta bolest ani po letech nepominula. Vrátily se mu tak hořké vzpomínky. „Musel jsem to odložit, nemohl jsem číst o tom útěku,“ přiznal herec. „Ale Viktorovi věřím, známe se léta. Proto jsem mu dal souhlas,“ svěřil se Štěpnička. Dokonce půjčil režisérovi i batoh, v němž ho maminka na zádech chtěla přenést přes hranici!

Jednou za kvartál

Film znovu spustil smutné vzpomínky. „Máma byla v pardubické věznici. Měl jsem povolené pouze čtyři návštěvy ročně,“ vzpomínal herec a netajil dojetí. „Vozila mě tam teta Marie. Vždycky mě v Praze, kde bydlela, vzala taky do divadla, protože jsem jinak byl u táty v Karlových Varech,“ zavzpomínal Štěpnička. „Musel jsem se kvůli mámě naučit pašovat do věznice věci, které zavření nesměli mít. Třeba jsem jí propašoval hřebínek do vlasů, naučil jsem se jí ho vtisknout nenápadně do dlaně,“ popsal herec situaci. Maminku pustili, až když mu bylo 13 let.

Past

Film Past, který je inspirovaný dramatickými momenty života Jiřiny Štěpničkové, můžete vidět už tuto neděli ve 20.10 na ČT1.

Nalákali ji na role

Ten krutý příběh dodnes vhání slzy bezmoci do očí. Jako jedna z mála prvorepublikových hvězd prošla Štěpničková protektorátem bez úhony. Neušpinila se spoluprací s Němci. Právem mohla po osvobození čekat, že se role pohrnou jako velká voda. Nestalo se. Naopak, dostávala samé čurdy. A právě proto spolkla podlou návnadu i s navijákem. StB jí poslala dopis, kde ji kamarád zval do Rakouska a nabízel velké herecké příležitosti. Jiřina neodolala. Toužila po jevišti i kameře. Při pokusu o přejití hranic se synem na zádech ji zatkli. Nic už pak nebylo jako dřív. Skončila v pardubické věznici.

Kolegyně pro ni žádaly smrt!

Jako by nestačilo za pouhý odchod ze země dlouhé věznění. Kolegyně z Divadla československé armády, jak se tehdy jmenovalo Divadlo na Vinohradech, sepsaly návrh, v němž požadovaly pro Štěpničkovou trest smrti. Podle knižních pamětí Vlasty Chramostové († 92) mělo jít o Jarmilu Švabíkovou (†62), Světlu Svozilovou (†63), Soňu Neumanovou (†65) a především zapálenou komunistku Světlu Amortovou (†74).

Nenávist až za hrob

Po letech oslovil Jiřího Štěpničku režisér Jaroslav Dudek (†68) a nabídl mu, aby nastoupil do vinohradského divadla. „Po pár dnech mě vyhledal znovu a řekl mi, že na angažmá na Vinohradech mám zapomenout. Že je to nenávist až za hrob,“ vylíčil Štěpnička. Dudek za ním stál, ovšem podle informací Aha! tolik nenáviděli jeho maminku, že bylo nepřípustné, aby Jiřiny syn nastoupil na významnou scénu.

Jiří Štěpnička: Doufám, že Chramostová si to v nebi užije!

Video se připravuje ...

 

 

 



Přečtěte si
manunu
13. 2. 2020 • 12:03

Inicial: To máte rodinu také těžce poznamenanou tím zločinným režimem. Nechápu některé lidi, že tento režim ještě dokáží hájit. Lidé rychle zapomínají. Je potřeba to stále připomínat i nejmladší generaci.

Inicial
13. 2. 2020 • 10:03

Spoustě lidem zničili život. Mým dědům oběma. Živnost i dům znárodnili, veřejně pomluvili, dcery přišly o otce, maminka musela tvrdě pracovat, aby je uživila, zavřeli dědu na dva roky, pak do uranových dolů a už se bohužel nikdy neuzdravil, skončil v sanatoriu.

manunu
13. 2. 2020 • 09:51

Zločinný komunistický režim ukradl panu Štěpničkovi šťastné dětství s jeho maminkou. Tyhle zločiny nesmí být zapomenuty, je dobře, že vznikl film Past, ráda se na něj podívám. Paní Štěpničkové zničili komunisté život i kariéru.

dejavu26
13. 2. 2020 • 07:27

Pan Štěpnička zazářil zejména ve filmu Samota, byl tam famózní s paní Cibulkovou, je to úžasný a hluboce lidský film.
Je mi jasné, že roli Gottwalda přijmout musel, jinak by si nezahrál. A dovedu si představit, s jakou "chutí" jej asi hrál, když podepisoval rozsudek své vlastní matce.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.