Nymburk po dramatické bitvě s USK počtrnácté ovládl Český pohár. Rozhodnout musel až v prodloužení

Basketbalisté Nymburka zvítězili ve finále Českého poháru v Plzni po dramatické bitvě nad USK Praha 100:94 po prodloužení a trofej získali počtvrté za sebou. Celkově vyhráli druhou hlavní českou soutěž počtrnácté za posledních 17 let a drží šňůru 47 pohárových výher. Třetí skončily Svitavy, které v duelu poražených semifinalistů vyhrály nad Opavou 97:77.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalisté Nymburka slaví výhru

Basketbalisté Nymburka slaví výhru | Foto: imago sportfotodienst/isslerimages via www.imago-images.de | Zdroj: ČTK

Nymburk, který poznal v soutěžním zápase s českými soupeři hořkost porážky naposledy v lize 31. března 2018 v Pardubicích (69:73), vyhrál už 91. zápas za sebou v součtu ligy (83) a poháru (8). USK si zahrál ve finále po 19 letech a stejně jako v letech 1996 a 2001 na triumf nedosáhl.

Přestože favorit hned v úvodu vedl 5:0 i 10:3, Pražané drželi krok a Nymburk se jen jednou dostal do dvouciferného náskoku. Ve 28. minutě po trojce Petra Bendy vedl o 11 bodů. Vysokoškoláci ale nerezignovali na boj o senzaci.

‚Je to obrovská pocta.‘ Po Bartoňovi, Welschovi a Pumprlovi přebírá jako kapitán reprezentaci Hruban

Číst článek

V čase 38:01 vůbec poprvé v utkání vedli. Osmibodovou šňůrou otočili stav na 87:85 díky trojce Raheema Applebyho, který v duelu zazářil 36 body. Dvěma úspěšnými trestnými hody 65 sekund před koncem vynutil prodloužení sedmatřicetiletý Petr Benda, který nakonec slavil svůj jedenáctý pohárový triumf.

Hráči USK měli ještě v základní hrací době možnost posledního útoku, ale Nymburk se ubránil a v prodloužení šel do sedmibodového trháku, na který už Pražané nenašli odpověď. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen Jaromír Bohačík, který byl ve finále s 21 body nejlepším střelcem šampiona.

Svitavy vyrovnaly historických úspěch z roku 2018, kdy skončily také na bronzové pozici. Opava nenavázala na loňské druhé místo.

Svitavám skvěle vyšel vstup do utkání a Opava poprvé skórovala až za stavu 0:12. Během druhé čtvrtiny se náskok Turů vyšplhal dokonce i na 27 bodů. Přestože se Slezané snažili vrátit do hry a předvedli i devítibodovou šňůru, Svitavy šly do poločasové přestávky s náskokem 54:38.

V třetí čtvrtině ale Opava začala znovu výrazně ztrácet a soupeř pohodlně dokráčel k přesvědčivé výhře. Pětice hráčů Svitav nastřílela dvouciferný počet bodů - Šimon Puršl (17), Luboš Kovář (16), Pavel Slezák (14), Eduard Kotásek (13) a Eugene Crandall (12).