V jiném světě. Bílý heterosexuální utlačovatel z Čech na King´s College London

Echo Prime

V jiném světě. Bílý heterosexuální utlačovatel z Čech na King´s College LondonEchoprime
King’s College London byla založena v roce 1829. Foto: Foto: Profimedia.cz
3
Svět
  • Štěpán Hobza
Sdílet:

Kdybyste před deseti lety vstoupili do univerzitního kampusu londýnské King’s College London (KCL), uvítala by vás obligátní Wall of Fame (Zeď slávy). Shlíželi by na vás slavní absolventi a absolventky – spisovatelka Virginia Woolfová, básník John Keats, nobelista Peter Higgs a další. Teď vás vítá Wall of Bame (Black, Asian and minority ethnic). Z fotografií na vás shlíží 22 mladých lidí původem z etnických minorit, kteří vám přiblíží své názory na svět.

„Být heterosexuální bílý muž původem ze střední třídy znamená být všudypřítomný, i když nejsi vidět,“ říká Mouna Kalla-Sacranie, studentka druhého ročníku svobodných umění. „To, že patříš do některé z těchto kategorií, není nutně tvá vina, ale je to rozhodně tvůj problém. Proč? Protože ignoruješ fakt, že lidé, kteří nevypadají a nežijí jako ty, dostávají méně akademických a profesionálních příležitostí, navzdory jejich evidentním zásluhám. To je první znak tvé privilegovanosti.“

Když jsem tento text četl poprvé, lehce mě vyvedl z míry. Bylo to velmi specifické přivítání na univerzitě, kde jsem se rozhodl studovat. Jako bílý heterosexuální muž původem ze střední třídy jsem tu byl zařazen mezi lidi, kteří utlačují lidi, jako je Mouna. Já? Nemajetný muž z „východní Evropy“, který na King’s College přijel studovat historii? Nedalo mi to a četl jsem dál. Chtěl jsem se totiž dozvědět, jaké jsou další znaky mé privilegovanosti. A Mouna mě tedy rozhodně nešetřila: „Tvoje ignorance faktu, že všechny aspekty naší společnosti jsou formovány a nenávratně zdeformovány předsudky o rase, třídě, genderu a etnicitě (sic), je druhým znakem tvé privilegovanosti. A pokud jsi o tomhle nikdy nepřemýšlel, je to třetí znak tvé privilegovanosti.“

Šok, který čeká na nic netušící studenty britských univerzit zasažených nesnášenlivou ideologií, popisuje v reportáži v novém vydání Týdeníku Echo Štěpán Hobza, sám student magisterského oboru World History & Cultures na King’s College London.

Ani tahle nakládačka mi ještě nestačila a přečetl jsem si i další texty. „Nemělo by být povinností utlačovaného vzdělávat utlačovatele o útlaku,“ vítala mě Maria Dadabhoy, studentka třetího ročníku medicíny. „Není mou povinností držet ti ruku a ulehčit ti tvoji vinu.“

Celý článek naleznete na webu EchoPrime nebo v Týdeníku Echo, který je v prodeji na stáncích.

Foto:

e

 

Sdílet:

Hlavní zprávy