Počasí dnes8 °C, zítra6 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Volejbalisté Jihostroje prožívají opravdu nabité období. Na fanoušky Českých Budějovic čekal další nevšední zážitek, do Sportovní haly zavítal jeden z nejlepších italských klubů Trentino Itas, který dorazil se všemi svými hvězdami, v čele se skvělým blokařem Lisinacem.

A byl to právě srbský blokař, který ze středu z ohromné výšky zakončil první útok Italů. Domácí se ale nezalekli, v úvodu utkání je zdobila především perfektní obrana na síti i v poli, a také nebojácný útok (6:2). Hala bouřila nadšením, když Marek Šotola řadou razantních servisů zařídil vedení 11:3 a donutil trenéra hostů ke střídání. Jihostroj dál předváděl perfektní souhru, de Amo využíval s velkou chutí hrajícího univerzála Šotolu, ale prosazovali se i oba smečaři Zmrhal a Michálek. Výraznou postavou italského týmu byl 205 centimetrů vysoký Lisinac, který útočil, blokoval a přidával body i podáním. Trentino se probouzelo a postupně stahovalo náskok Budějovic (16:19). V koncovce se na palubovce na chvíli objevila v dresu hostí i hvězda nejzářivější, smečař Kovačevič, ale ani jeho přítomnost nevzala Jihostroji vítr z plachet. Domácí i s trochou štěstí (zkažené podání) čtvrtý setbol proměnili (25:21).

Postup Jihostroje ze skupiny do dalších vyřazovacích bojů byl od začátku utkání spíš v rovině teoretické, Jihostroj ale pokračoval v nasazeném tempu s chutí o postup se porvat. Na 13:8 zvyšoval blokem Mach, Zmrhal za koncovou čárou držel soupeřův útok od sítě, Giannelli nemohl kombinovat a blokem se prosazoval Todua (19:12). Hráči italského velkoklubu nemohli najít obranu na vynikajícího Šotolu (22:16), z těžké pozice z kůlu bodoval Zmrhal. V dramatické koncovce zkazil Lisinac servis a Jihostroj vybojoval setboly (24:19). Po neúspěšných útocích Šotoly a Zmrhala vyzval de Amo Toduu, který se nebál a ranou důležitý bod uhrál (25:22).

Krásná bitva, kterou si na jihu Čech užívali všichni volejbaloví příznivci, pokračovala i ve třetím dějství. Sestavy na obou stranách se příliš od úvodu nezměnily, pouze smečař Michieletto nastoupil od začátku setu místo Cebulje. Pokud měli Italové dobře přihráno, ukazoval Simone Giannelli, proč je odborníky považován za jednoho z nejlepších světových nahrávačů. Trentino nechtělo odjet z jihočeské metropole s prázdnou a nadechlo se k velké ofenzívě. Na podání přišel Cebulj a jeho jedovatý servis působil domácím problémy, ze hry musel Marek Zmrhal, nahradil ho Mečkarov. Jihočeši bojovali jako lvi, trenér Dvořák míchal sestavou, ale třetí set se stal kořistí hráčů z Trenta.

Čtvrtý set zahájili lépe hosté, jejich výkon šel postupně nahoru. Kapitán Giannelli vybízel spoluhráče k nejrůznějším kombinacím, kterými se jim dařilo překonávat domácí obranu. Bojovalo se o každý míč, body přibývaly rovnoměrně na obou stranách (11:11).  Italům se povedla čtyřbodová „šňůra“ (17:13), kterou zastavil až útokem po lajně Michálek. Budějovice se v bouřlivém domácím prostředí nevzdávaly vidiny tříbodového vítězství, ale soupeř byl proti. Dvacátý bod napsal z pipu Vettori, setbol proměnil Lisinac.

V rozhodujícím pátém setu měli navrch hosté, kteří sebevědomě útočili a zaslouženě dokráčeli pro dva body. Nejužitečnějším hráčem utkání byl po zásluze vyhlášen srbský blokař v italských službách Srecko Lisinac.

Jihostroj České Budějovice zakončil účinkování v Lize mistrů prohrou 2:3 s italským týmem Trentino Itas, i přesto vybojoval parádní třetí místo ve skupině.

Jihostroj České Budějovice  – Trentino Itas 2:3 (21, 22, -15, -22, -11)

České Budějovice: de Amo, Michálek, Mach, Šotola, Zmrhal, Todua – libero Kryštof (Mečkarov, Ondrovič, Křesťan, Fila). Trenér: René Dvořák.

Trentino: Vettori, Candelllaro, Giannelli, Russell, Lisinac, Cebulj – libero Grebennikov (Michieletto, Kovačevic). Trenér: Angelo Lorenzetti

Hlasy po utkání:

Srecko Lisinac, Trento: „Byla tu báječná atmosféra. Utkání bylo náročné, jsem rád, že jsme jeho průběh otočili a vyhráli. Myslím, že jsme hráli dobře, ale domácí podali také velmi dobrý výkon.“

Martin Kryštof, České Budějovice: „Možná jsme se malinko zalekli obrovského úspěchu, i tak jsme hráli dobře. Trentino je strašně silný soupeř, škoda nepřesností ve třetím setu.“

René Dvořák, trenér Českých Budějovic: „Hráli jsme výborně. I v setech, které jsme prohráli, jsme předváděli velmi dobrý výkon, jen jsme trochu ubrali na servisu. Takový tým, jako je Trento, nic neřeší, jede za každého stavu dál. Byla to hrozně těžká skupina, popasovali jsme s ní se ctí a dokázali hrát s každým soupeřem.“

Ohodnoť článek

Autoři | Foto

Štítky Jihostroj, volejbal, Liga mistrů, České Budějovice, Liga mistrů UEFA, Srećko Lisinac, Simone Giannelli, Marek Šotola, trenér, Trento, Autonomní provincie Trento, Martin Kryštof