Norská běžkyně Johaugová vyhrála i čtvrtý závod severské Ski Tour

Meraaker/Praha

Norská lyžařka Therese Johaugová vyhrála ve Světovém poháru sedmnáctý závod v sezoně a opět se přiblížila k rekordu. Po vítězství v závodu na 34 kilometrů v norském Meraakeru jí chybějí už jen dva triumfy k vyrovnání rekordních 19 výher. Těch dosáhla sama Johaugová v sezoně 2015/16 a její krajanka Marit Björgenová o čtyři roky dříve. Také závod mužů ovládl vedoucí běžec průběžného pořadí SP Alexandr Bolšunov z Ruska, Michal Novák dojel na 56. místě.

Therese Johaug na čele závodu ze švédského Storlienu do norského Meraakeru.

Závod ze Švédska do Norska byl čtvrtou zastávkou šestidílné skandinávské Ski Tour. Jediná česká zástupkyně Kateřina Janatová ji plánovaně ukončila po bodovaném 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Johaugová tak vyhrála i čtvrtý závod Ski Tour, v Aare ovládla díky kopcovitému profilu poprvé v kariéře i sprint. Soupeřkám ujela už krátce po startu a vypracovala si bezmála půlminutový náskok. V závěru dokázala odolat ataku krajanky Ingvild Östbergové a zvítězila o čtyři sekundy. Třetí doběhla už s více než minutovou ztrátou další Norka Heidi Wengová.

Závod mužů s Michalem Novákem, který bodoval ve všech třech dosavadních dílech Ski Tour, odstartuje ve 13:30. O víkendu pak miniseriál zakončí dva závody v Trondheimu.

Bolšunov vládl

Bolšunov se naopak odpoutal z pelotonu až v druhé polovině trati, ale v cíli pak měl před pronásledovateli propastný odstup více než 50 sekund. Na dalších místech dojeli domácí Norové Johannes Hösflot Klaebo a Emil Iversen.

Novák, který bodoval ve všech třech předchozích dílech Ski Tour, se tentokrát pohyboval v druhé polovině pole a na vítěze ztratil bezmála šest minut. O víkendu severský miniseriál zakončí dva závody v Trondheimu.