Soud osvobodil Syneckého viněného z vyzrazení odposlechů Petovi

Pražský vrchní soud dnes pravomocně osvobodil bývalého bezpečnostního manažera Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martina Syneckého obžalovaného z vyzrazení odposlechu umístěného v kanceláři někdejšího šéfa asociace Miroslava Pelty. Zamítl odvolání státního zástupce, kterému se nelíbilo to, že prvoinstanční soud neuznal v případu jako důkaz odposlechy z jiné kauzy.

"Podané odvolání státního zástupce není důvodné," prohlásil předseda odvolacího senátu Viktor Mach. Uvedl, že už při posuzování jiného případu označil obdobný důkaz za sporný s tím, že se jím musí nalézací soud více zabývat a vážit i veškeré další okolnosti. Dodal, že v Syneckého kauze obžalovaného jiné důkazy neusvědčovaly.

Podobně se vyjádřila i soudkyně pražského městského soudu Helena Kutzlerová v hlavním líčení, podle které po vynechání odposlechů nastala v případu "důkazní nouze". Soud tak nemohl bezpečně vyloučit verzi, že umístění zařízení nevyzradil Synecký, ale že ho objevil Pelta nebo jeho spolupracovníci.

Bývalý bezpečnostní manažer se zatím nechtěl k rozsudku vyjadřovat. Uvedl pouze, že kdyby jeho kauza po třech letech konečně skončila, "bude jenom rád".

Syneckého požádali v prosinci 2016 kriminalisté, aby na základě soudního povolení umístil do Peltovy kanceláře nahrávací zařízení. Prověřovali tehdy soudkyni Sylvu Mašínovou, která rozhodovala civilní spor místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Policie v Syneckého případu vycházela z odposlechů pořízených v Peltově kauze údajných machinací při rozdělování sportovních dotací. V bytě, který tehdy fotbalový boss užíval, řekl Pelta spoluobviněné náměstkyni z ministerstva školství Simoně Kratochvílové, že mu nainstalování odposlechu v kanceláři prozradil jeho bezpečnostní manažer.

Pražský městský soud se kauzou zabýval už předloni v říjnu, kdy odposlechy z bytu jako důkaz připustil, počínání Syneckého vyhodnotil jako možný přestupek a věc předal k projednání Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Odvolací senát soudce Macha však následně konstatoval, že skutek je závažnější než přestupek, a vrátil věc k novému projednání.

V prvním odvolacím jednání se Mach přípustností odposlechů v Syneckého případu nezabýval. Jeho senát však dříve zpochybnil použitelnost odposlechů v kauze údajného vyzrazení utajované informace BIS lobbistovi Ivu Rittigovi.

Pelta a Kratochvílová v kauze sportovních dotací v současnosti čelí návrhu na podání obžaloby. V případu policie stíhá také bývalého ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a generálního sekretáře unie Jana Boháče. Obviněny jsou i FAČR a Česká unie sportu.

Související

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

Vyzrazení odposlechu Peltovi? Soud i napodruhé osvobodil Syneckého

Soud i napodruhé zprostil obžaloby bývalého bezpečnostního manažera Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martina Syneckého v kauze vyzrazení odposlechu umístěného v kanceláři někdejšího šéfa asociace Miroslava Pelty. Podle soudkyně nebylo prokázáno, že se skutek stal. Dospěla totiž nově k závěru, že ve věci nelze použít odposlechy z jiného případu, které podle jejího původního názoru svědčily proti Syneckému. Dnešní verdikt není pravomocný, státní zástupce se ihned odvolal.
Soud, ilustrační foto

Vyzrazení informace Peltovi? Kauzu si převezme NBÚ, rozhodl soud

Bývalý bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký nespáchal trestný čin tím, že někdejšímu šéfovi asociace Miroslavu Peltovi vyzradil informace o policejním nahrávacím zařízení v jeho kanceláři. Rozhodl o tom dnes nepravomocně pražský městský soud. Případ postoupil Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ), který má rozhodnout o tom, zda se Synecký dopustil přestupku.

Více souvisejících

Martin Synecký Miroslav Pelta FAČR soudy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 30 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy