Plošné bombardování Idlibu zasáhlo i školy. Mezi těžce raněnými je nejméně 14 dětí

Syrský Idlib se stal v úterý 25. února dějištěm bezohledných útoků na civilisty. Lékaři bez hranic od té doby přijali ve třech různých nemocnicích, které podél frontové linie podporují, 185 zraněných lidí. Celkem 18 pacientů bylo po příjezdu už mrtvých. Uvedli to Lékaři v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

„Bezohlednou kampaň plnou bombardování a ostřelování mohla spustit jedině syrská vláda a její spojenci,“ řekla výkonná ředitelka Lékařů bez hranic Meinie Nicolai.

„Už nevíme, jak máme tyto bezhlavé útoky zastavit a jak je přimět, aby se řídili mezinárodním humanitárním právem, především pravidly války (tzv. Rules of War). Již mnohokrát jsme vyzvali všechny strany syrského konfliktu, jejich spojence i Radu bezpečnosti OSN, aby udělaly pro zastavení porušování těchto pravidel vše, co je v jejich silách. Vyzýváme je znovu a s nejvyšší naléhavostí. Civilisty a civilní infrastrukturu je třeba chránit. Naše výzva k dodržování pravidel války se vztahuje na opoziční skupiny a turecké síly i na syrskou vládu a její vojenské spojence, včetně toho hlavního – Ruska,“ dodala Meinie Nicolai.

Odpoledne a večer 25. února zasáhly bomby a granáty hustě zalidněnou oblast, kde se vyskytují především vnitřně vysídlení lidé. Jedná se o oblasti okolo měst Idlib a Mareet Misirin. Minimálně dvě školy a dvě školky, které poskytovaly přístřešek vysídleným rodinám, byly zasaženy.

Pro pohotovostní příjmy to byl náročný večer i noc. Tři nemocnice podporované Lékaři bez hranic v této době zaznamenaly urgentní příliv pacientů. „Někdy se jednalo o neurologická zranění, jindy jsme amputovali. Ve městě panovala hysterická situace. Zvuky bombardování a sirén lidem způsobovaly panické záchvaty. Byl to těžký a krvavý den, uvedl jeden z chirurgů.“

Dvě nemocnice – centrální Idlibská a nemocnice v Mareet Misirin – už stihly poskytnout prvotní registr pacientů. Celkem 66 pacientů bylo těžce raněných a vyžadovali urgentní chirurgické zákroky. Nejméně 14 z nich byly děti. Obě z těchto nemocnic také evidovaly zásahy těsně vedle svých budov, často v okruhu do 100 metrů daleko. Čtyři zdravotníci pracující pro Centrální nemocnici v Idlíbu utrpěli lehká zranění.

#Syria | Indiscriminate attacks continue in civilian areas in Idlib province. ? Schools and kindergartens housing displaced people have been hit by shells and bombs. Read our latest update: https://t.co/m9VT0wuFmD

— MSF International (@MSF) February 27, 2020

„Kolik matek musí držet své dítě v náručí, zatímco všude padají bomby? Kolik otců musí uklidňovat své děti a snažit se je alespoň trochu rozveselit, zatímco se všude okolo střílí?,“ ptá se Cristian Reynders, projektový koordinátor Lékařů bez hranic v severozápadní Sýrii. „Lidé v Idlíbu stále doufají v jednu jedinou věc – zachránit si život. Ale jejich naděje se snižuje každou minutou i dnem,“ dodal.

Lékaři bez hranic podporují všechny tři zmíněné nemocnice v této zprávě, přičemž v zemi poskytují pomoc už od roku 2009. Organizace se zde věnuje mimo jiné také péči o matku a dítě, poskytování obecně lékařské pomoci, koordinaci specializovaného centra pro léčbu popálenin a rovněž očkovacím kampaním.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Lékaři bez hranic Sýrie

Aktuálně se děje

před 38 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy