Panorama

Českým sprinterům kvalifikace v Berlíně nevyšla, Dygertová se zapsala do historie

Pavlu Kelemenovi a Martinu Čechmanovi nevyšla kvalifikace sprintu na mistrovství světa v dráhové cyklistice v Berlíně. Ze 35 startujících závodníků zůstali mezi sedmičkou, pro niž závod skončil. V ženské stíhačce zajela Američanka Chloé Dygertová nejrychlejší čas historie. Přímý přenos finále sprintu sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz v neděli od 13:55.

Pavel Kelemen
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/Frey-Pressebild/Deines

Kelemen skončil těsně za posledním postupovým místem devětadvacátý, když absolvoval 200 metrů s letmým startem za 9,784 sekundy. Litevec Vasilijus Lendel byl rychlejší o 19 tisícin. Čechman obsadil 31. místo (9,835).

Nejlepší čas v kvalifikaci zajel Nizozemec Harrie Lavreysen (9,253), jenž v německé metropoli už dvakrát slavil zlato. Nejprve jako člen nizozemské sestavy v týmovém sprintu a poté i v keirinu. Lavreysen si spolu s krajanem Jeffreym Hooglandem, Polákem Mateuszem Rudykem a Malajcem Azizulhasnim Awangem během dne zajistil postup do nedělního semifinále.

V omniu slavil triumf Francouz Benjamin Thomas. Stříbrný muž z loňského šampionátu v polském Pruszkówě byl ve všech třech úvodních disciplínách do čtvrtého místa, skvěle si pak vedl i v závěrečném bodovacím závodě a nasbíral v součtu 158 bodů. Druhý Nizozemec Jan-Willem van Schip jich měl na kontě 135, bronz si díky zisku 117 bodů vyjel Brit Matthew Walls. Čtyřiadvacetiletý Thomas byl mistrem světa v omniu poprvé v roce 2017.

Už v kvalifikaci stíhacího závodu žen zajela Američanka Dygertová světový rekord. Třiadvacetiletá světová šampionka z let 2017 a 2018, která má z Berlína už zlato z týmové stíhačky, posunula historické maximum téměř o tři sekundy na 3:17,283.

Předchozí rekord z MS 2018 v nizozemském Apeldoornu měl hodnotu 3:20,060. V Berlíně se pod tento výkon dostala i druhá žena kvalifikace Němka Lisa Brennauerová (3:18,320). Obě závodnice se pak díky tomu postavily proti sobě i ve finále.

Dygertová jasně zvítězila a rekord ještě vylepšila na 3:16,937. Její jméno tak figuruje u posledních čtyř rekordních záznamů. V boji o bronz se představily dvě ze tří kolegyň Brennauerové z německé sestavy, která si vyjela bronz ve stíhacím závodu družstev. Franziska Brausseová předčila Lisu Kleinovou o více než dvě sekundy.

Zlata se německá výprava dočkala zásluhou Ley Friedrichové v disciplíně 500 metrů s pevným startem. Bodovací závod dvojic ovládly po roce opět Nizozemky Kirsten Wildová s Amy Pietersovou. Wildová tak slavila v Berlíně již druhé zlato, poté co zvítězila již ve scratchi.

Mistrovství světa v dráhové cyklistice v Berlíně:

Muži: Omnium: 1. Thomas (Fr.) 158 b., 2. Van Schip (Niz.) 135, 3. Walls (Brit.) 117.

Ženy: Stíhací závod - finále: Dygertová (USA) 3:16,937 (světový rekord) - Brennauerová 3:23,229, o 3. místo: Brausseová 3:24,284 - Kleinová (všechny Něm.) 3:26,342.
500 m s pevným startem: 1. Friedrichová (Něm.) 33,121, 2. Salazarová (Mex.) 33,154, 3. Veceová (It.) 33,171.
Bodovací závod dvojic: 1. Wildová, Pietersová (Niz.) 36, 2. Copponiová, Le Netová (Fr.) 24, 3. Paternosterová, Balsamová (It.) 20.