Antimonopolní úřad žádá přístup k datům operátorů, chce je využít například k odhalování kartelů

Kdo si s kým telefonoval nebo psal – to jsou informace, ke kterým by se chtěl dostat antimonopolní úřad například kvůli odhalování kartelů. Podle něj data operátorů využívají i jiné státy Evropské unie, kde vyšetřování pomáhá. Česká legislativa ale přístup k datům striktně omezuje. Úřad proto chce, aby se zákon změnil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od poloviny června musí operátoři v Evropské unii v rámci roamingu zákazníkům účtovat stejné ceny, jako při volání z tuzemska.

Sbírání a ukládání dat, tzv. data retention, řešil na podzim ústavní soud a rozhodl, že to není v rozporu s českou legislativou (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Mobilní operátoři ze zákona půl roku ukládají informace, které se týkají data, času, způsobu a doby trvání komunikace. O čem se lidé v hovorech baví nebo co si píšou, zákon archivovat neukládá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jany Magdoňové

Na půl roku taky operátoři uchovávají údaje o místě, kde se mobil nacházel. Tyto informace by podle prvního místopředsedy antimonopolního úřadu Hynka Broma pomohly například s odhalováním kartelů.

„Dost často se nám stává, že jednatelé nejsou, ztrácejí telefony nebo dostáváme upozornění na to, že dochází k nějaké komunikaci mezi podniky. Jediný způsob, jak to ověřit, je pouze prostřednictvím telefonů,“ vysvětluje pro Radiožurnál Brom.

Úřad změnu navrhuje v rámci připomínek k novele zákona o elektronických komunikacích, kterou teď ministerstvo průmyslu a obchodu upravuje. Podle návrhu antimonopolního úřadu by přístup k datům povoloval soud.

„Jsme si vědomi toho, že to je citlivá záležitost, protože jde o data, která jsou zajišťovaná v rámci veřejného prostoru. Proto i ten náš návrh není o tom, že o sledování telefonů rozhodne úřad sám, ale pouze za přivolení soudu, který posoudí, zda takové opatření je v rámci veřejného zájmu,“ pokračuje Hynek Brom.

Vzor z Nizozemska a Litvy

Ministerstvo průmyslu a obchodu se zatím k návrhům úřadu vyjadřovat nechce. Podle mluvčí Štěpánky Filipové totiž nejsou připomínky ještě vypořádané.

„Podle nynějších odhadů by vypořádání mělo být hotové do konce března. Pak se materiálem bude zabývat legislativní rada vlády, poté vláda samotná, následně Poslanecká sněmovna, Senát a prezident.“

Avast po kritice, že prodává data uživatelů, uzavře divizi Jumpshot. Ta údaje zpracovávala

Číst článek

Sbírání a ukládání dat, takzvané data retention, řešil na podzim Ústavní soud a rozhodl, že to není v rozporu s českou legislativou.

Poslance, kteří tehdy ukládání dat napadli, zastupoval právník Jan Vobořil ze sdružení luridicum Remedium. Podle něj není dobré, aby se rozšiřoval počet úřadů a institucí, které budou mít k datům operátorů přístup.

„Původně data retention mělo sloužit ke stíhání závažných trestných činů. Dnes vidíme, že už se používá k lecčemu. Určitě je to další posílení sledování, ale kde se to zastaví?“ ptá se Vobořil.

Antimonopolní úřad svůj návrh ale obhajuje tím, že přístup k takovým datům má třeba Nizozemsko a Litva, kde se zvýšila efektivita řešení podobných případů až o 40 procent.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme