Rakouští policisté budou pomáhat střežit maďarsko-srbskou hranici

Jedenadvacet rakouských policistů se dvěma policejními psy bude pomáhat s ostrahou maďarsko-srbské hranice. Oznámili to dnes v příhraničním rakouském Nickelsdorfu rakouský ministr vnitra Karl Nehammer a jeho maďarský protějšek Sándor Pinter. Ministři podle agentury MTI řekli, že rakouští policisté na hranici podpoří boj Maďarska proti migraci.

Nehammer po setkání s Pinterem rovněž prohlásil, že Rakousko bude podporovat Řecko a země na balkánské migrační trase.

Rakouští policisté už na maďarsko-srbské hranici sloužili za velké migrační krize, která propukla v roce 2015. Nehammer dnes zdůraznil, že tím chránili nejen Maďarsko, ale také Rakousko.

Je třeba se vyvarovat opakování migrační krize, jako byla ta z roku 2015, zdůraznil dnes rakouský politik a dodal, že rakouské úřady jsou nyní mnohem lépe připraveny.

V reakci na prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Turecko už nebude bránit syrským uprchlíkům v cestě do Evropy, dnes Nehammer prohlásil, že Ankara musí ctít dohodu s Evropskou unií. "EU, Rakousko a Maďarsko se nenechají vydírat," prohlásil Nehammer.

Maďarsko-srbskou hranici, která je také vnější hranicí schengenského prostoru volného pohybu osob, pomáhali v roce 2015 střežit také policisté ze zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Předseda slovenské vlády Peter Pellegrini už minulý měsíc spolu s maďarským kolegou Viktorem Orbánem na maďarsko-srbskou hranici zavítal. Přislíbil pro případ potřeby posílení ochrany jižní schengenské hranice v Maďarsku slovenskými policisty.

Maďarská policie dnes oznámila, že posílá dalších 50 policistů do Srbska a Severní Makedonie, aby tam pomáhali místním policejním sborům v boji proti ilegální migraci. Na zastavení ilegálních přechodů hranice zejména Srbsko a Severní Makedonii se od roku 2016 podílí i Česká republika.

Potřeba ochrany hranic evropských zemí se zvýšila poté, co turecký prezident Erdogan minulý týden oznámil, že Turecko už nemůže dále zadržovat tok migrantů. Ankara se kvůli eskalaci situace na severu Sýrie rozhodla ustoupit od plnění dohody s EU z roku 2016, na jejímž základě tehdy přestala převážně syrské uprchlíky pouštět dál směrem do Evropy. V reakci na to nyní začaly ochranu svých hranic posilovat zejména Řecko a Bulharsko.

Ministři vnitra Evropské unie by se měli o situaci na hranicích s Tureckem bavit ve středu na mimořádné schůzce v Bruselu. Na twitteru to dnes uvedl eurokomisař Margaritis Schinas, který za tuto problematiku odpovídá. Cílem jednání je podle něj domluva na opatřeních, které by pomohly jeho rodnému Řecku. "Evropa se nikdy nenechá vydírat," napsal také Schinas.

Související

Více souvisejících

Rakousko Policie Rakousko Maďarsko

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy