Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slovanské hradiště chce do UNESCO, spojí se s jinými památkami Velké Moravy

  6:39
Od zápisu na prestižní seznam světového kulturního dědictví si Slovanské hradiště slibuje víc peněz i návštěvníků. Spojí se tak s dalšími velkomoravskými památkami. Díky nim si věří, že uspěje.

Informační panel ve velkomoravském hradišti v Mikulčicích | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Slovanské hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku přivítalo první návštěvníky přesně před 60 lety – jen pár let poté, co tu archeologové začali se systematickými průzkumy.

Už tehdy bylo zřejmé, že u řeky Moravy objevili něco výjimečného. Slovanské sídliště na jednom břehu a kostel svaté Margity Antiochijské ve slovenských Kopčanech na druhém jsou kvalitou nálezů z 8. až 10. století mimořádné.

I proto stát velmi stojí o to, aby území neslo punc UNESCO – po Lednicko-valtickém areálu a brněnské vile Tugendhat by šlo teprve o třetí „fyzickou“ jihomoravskou památku na prestižním seznamu.

Jenže Mikulčice se o zápis snaží už od roku 2006. A zatím marně. Letos však vyrážejí do boje s novou zbraní – spojit se chtějí s dalšími unikátními velkomoravskými památkami na obou stranách hranice.

„Hodláme do další nominace zahrnout také Pohansko u Břeclavi a Staré Město u Uherského Hradiště. A samozřejmě slovenské Kopčany. Vzájemná podpora všech těchto oblastí by nám mohla k zapsání na seznam UNESCO pomoct,“ míní vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích František Synek.

Ve snaze „ohromit“ komisi, která nominace posuzuje, má spojenectví velkomoravských památek nahnat plusové body. „UNESCO inklinuje k zapisování spíše větších celků, které nabízejí i širší souvislosti,“ potvrzuje Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které spravuje i Památník Velké Moravy.

Podle něj by všechna velkomoravská hradiště dokázala nabídnout ucelenější přehled o životě dávných Slovanů. A právě to je něco, co komisi může zaujmout.

Negativa? Tentokrát žádná nevidí

Zástupci Jihomoravského, Zlínského i Trnavského kraje, ministerstev obou zemí, archeologové i památkáři se v únoru poprvé potkali v Mikulčicích, aby se o společném postupu pobavili. 

„Byla to první schůzka, konkrétní obrysy spolupráce zatím nemá. Nicméně my se k záměru stavíme pozitivně a určitě se zapojíme,“ slibuje Frolec s tím, že zápis do UNESCO je nejvyšší možné ocenění kvalit lokalit a stojí za to pokusit se o něj zabojovat.

Pokud se vše podaří dotáhnout do úspěšného konce, všem zapojeným památkám punc prestižního seznamu přinese výrazné zvýšení zájmu turistů a také víc peněz. Navíc nelze očekávat podobná negativa, s jakými se kvůli památkovým omezením perou třeba obyvatelé Lednice na Břeclavsku. U velkomoravských památek jde o uzavřené areály mimo města, na okolní zástavbu tak nemají vliv.

„Vidím v tom hlavně obrovskou prestiž. Pokud už se něco ocitne na seznamu UNESCO, dává se tím najevo, že to je to nejvzácnější ze vzácného. A samozřejmě jde také o zviditelnění, které s sebou přináší třeba zvýšenou návštěvnost, což je příjemné,“ podotýká šéf Slováckého muzea, které aktuálně připravuje stavbu Cyrilometodějského centra, kde najdou zázemí archeologové a vzniknou zde nové expozice.

Právě na tomto pozemku před pár týdny objevili dalších sedm velkomoravských hrobů. Lokalitu přitom odborníci už před 70 lety prozkoumali. Pro současné archeology tak bylo nalezení kosterních pozůstatků velkým překvapením.

Podobně se ostatně znovu odkrývala i dávno prozkoumaná naleziště v Mikulčicích. Další výzkum lokality si vyžádal před šesti lety Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), který zajišťuje pro UNESCO zpracování odborných posudků na památky navrhované členskými státy k zápisu na seznam. Právě další prozkoumání bylo jedním z řady doporučení před podáním nové nominace.

Po spojení se Slovenskem chystají i novou expozici

Část jich už Mikulčice splnily. Nejenže archeologové opět prohlédli celou lokalitu, ale na hradišti vzniklo i nové návštěvnické centrum s vyhlídkovou věží a se slovenskými velkomoravskými památkami je propojila lávka přes řeku Moravu. Navíc se připravují nové expozice.

Pohansko u Břeclavi je co do zájmu vedle Mikulčic jako chudý příbuzný. „Samozřejmě vnímáme, že pozornost je upřená jinam. Zapojení do nominačního procesu je pro Pohansko určitě šance na zviditelnění,“ domnívá se vedoucí archeologického průzkumu na Pohansku Petr Dresler.

Jižní Morava v UNESCO

Památky

  • Lednicko-valtický areál (od roku 1996) – zahrnuje území téměř 300 km2, včetně zámků v Lednici a Valticích či rozhledny Minaret. 
  • Vila Tugendhat v Brně (od roku 2001) – „skleněná“ funkcionalistická vila, jejíž interiér je založen na koncepci otevřeného prostoru. 

Nemateriální dědictví 

  • Slovácký verbuňk (od roku 2005) – lidový tanec, dříve předváděný chlapci rukujícími na vojnu. 
  • Jízda králů (od roku 2011) – ve středu průvodu na opentlených koních je král, tedy chlapec převlečený za dívku s růží v ústech. 
  • Modrotisk (od roku 2018) – techniku tisku modré látky s bílými vzory drží v dílnách v Olešnici na Blanensku a Strážnici na Hodonínsku.

I tady by mohlo dobrému dojmu napomoci, že archeologové ve spolupráci s břeclavským muzeem chystají vytvoření nové expozice, jež má velkomoravské nálezy prezentovat. K vidění by tu mimo jiné mohly být také fragmenty dřevěné lodi, kterou objevili loni v řece Dyji a její stáří odhadli na tisíc let.

Kdy přesně budou památky o začlenění do UNESCO žádat, zatím není zřejmé. „Konkrétní termín ještě stanovený nemáme,“ potvrzuje František Synek. 

Jisté už ale je, že jižní Moravu předběhnou nejméně dva kandidáti. Rozpracovaná už je nominace Žatce coby města chmele a pak také žádost lázeňských měst na Karlovarsku, která ji předložila Centru světového dědictví společně s dalšími lázněmi v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Rakousku a Velké Británii.

Na jižní Moravě se v minulosti vedly diskuse i o tom, že by se centrální část chráněné krajinné oblasti Moravský kras mohla stát kvůli své cenné přírodě, jeskyním a bohaté minulosti geoparkem UNESCO.

  • Nejčtenější

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

Automotodrom chtěl 27 milionů za neodjetý ročník MotoGP, soud žalobu zamítl

25. dubna 2024  10:07,  aktualizováno  13:37

Brněnský Automotodrom si chtěl pomocí žaloby vymoci 27 milionů korun, které požadoval od města a...

OBRAZEM: Na D1 u Brna se pracuje i v noci, práce skončí o dva měsíce dřív

25. dubna 2024  12:22

Na rozšíření dálnice D1 na šest pruhů se v nejvytíženějším úseku u Brna mezi sjezdy na hlavní tahy...

Přítelkyni polil hořlavinou a zapálil. Muž dostal za vraždu sedmnáct let

25. dubna 2024  9:45,  aktualizováno  11:07

Na sedmnáct let do vězení poslal Krajský soud v Brně muže za upálení jeho družky v Rajhradě na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...