Dnes Pátek - oblacno 2°C
Zítra Sobota - skorojasno 7°C
Pátek 26. 4. 2024
Svátek má Oto
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout
Senioři v tvůrčí dílně. Foto: archiv SenSen

Ředitelka Nadace Charty 77 Jirků: Seniory strká jejich věk do kouta, přitom mají ještě co nabídnout

V čem se změnilo postavení seniorů? Jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života? Jak se dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům? Na tyto a další otázky odpovídá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků. Rozhovor vznikl ještě před tím, než Česko ovládly problémy s šířením nákazy koronaviru. Odpovědi tak lze možná ještě intenzivněji vnímat jako jisté poselství pro mezigenerační porozumění, jehož potřeba je nyní silnější než kdy dřív. 

Stáří je téma, kterému se většina lidí snaží vyhnout. Jak se vám v této oblasti daří šířit osvětu?
A daří se nám to? Moc se o to snažíme, ale pořád nejsem přesvědčena, že se ve společnosti dostatečně mění pohled na seniory. Je to věčné téma, přesvědčovat společnost, že to nejsou jenom nabručené báby a dědkové, kteří potřebují pomoc, ale že to jsou inspirující úžasní lidé, kteří toho mají hodně ve svých hlavách a je potřeba to využívat. Tomu se snažíme pomáhat.

jirku-nadace-charta-77

Ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Foto: Michael Kratochvíl

Jak se vám podařilo rozšířit komunitu kolem SenSen, a kdo ji tvoří?
SenSen je platforma, která nabízí prostor všem, kdo o to stojí. Všimněte si, že vedle vás ve městě, v obci žijí úžasní lidé, nestrkejte je někam do klubu důchodců, kde budou štrikovat dečky. Využijte je, nabídněte jim prostor. Stejně jako jsme s Kontem Bariéry ukázali veřejnosti vozíčkáře a pomohli jim zařadit se do společnosti, chtěla jsem to samé pro seniory. Nešlo mi o lidi, o které je třeba pečovat, na to máme sociální systém.

Šlo mi o ty, kteří jsou ještě plní síly, ale důchodový věk je vyřadí ze společnosti a strčí je do kouta. Řekla jsem si, pojďme ukázat, že tito lidé mají ještě co nabídnout. A našli jsme takových seniorů po republice strašně moc. Já jsem často překvapená a zahanbená, když vidím komunitu, kterou se nám podařilo probudit, jaká je to síla a inspirace pro celou společnost. Cítíme podporu i na Facebooku, kde se komunita propojuje, a máme zde jen pozitivní ohlasy, děláte to dobře, dělejte to dál…

V čem si myslíte, že se změnilo postavení seniorů a jaké jsou možnosti jejich zapojení do moderního života?
Nedávno jsem byla na obědě s Honzou Kačerem, kterému je třiaosmdesát. Bavili jsme se o tom, jestli jsme si dokázali představit, že budeme takhle staří. No vůbec ne! A jak dřív vypadali lidi ve třiaosmdesáti? Dneska Kačer přijede z Bratislavy, kde točil film, zítra jede na besedu do Přelouče.

Lidé jsou v jiné kondici a je to potřeba brát na vědomí, že mají ještě zdravou hlavu, a když mají ještě zdravé nohy a tělo, je to skvělé a je třeba to použít. Řada lidí třeba ve vedení měst a obcí už si to naštěstí uvědomuje. A ozvat se už umí i samotní senioři. Občas se směju, že už nás kluby SenSen, které jsme pomáhali před osmi lety zakládat, už vůbec nepotřebují, že si všechno dohodnou a obstarají samy.

Někteří zástupci mladé generace vnímají seniory jako nerudné a nesnášenlivé lidi. Jak se podle vás dá změnit přístup mladší generace ve vztahu k prarodičům?
Nám jde hlavně o to nezapomínat, propojovat generace skrze vzpomínky, paměti. Máme Národní kroniku, web, kde mohou lidé sdílet svoje vzpomínky, projekt Dopis vnoučeti, ve kterém senioři píší svým potomkům o tom, co je v životě důležité. Pro moje starší vnoučata, kterým je 21 a 17, je třeba radost, když si sedneme a vyprávím jim jen o tom, co dělali a říkali, když byli malí. Co bylo v obchodech, jak se žilo. Tohle chceme se SenSenem probouzet. Sdílejte vzpomínky, není pravda, že to nikoho nezajímá. Zajímá!

Jaký měla kampaň Dopis vnoučeti úspěch?
Je to trochu podobné jako s Národní kronikou. Hodně lidem se myšlenka sdílení vzpomínek líbí, ale už si nenajdou čas si sednout a taky je sepsat, a to je škoda. Dopisů vnoučeti teď máme zhruba stovku – napsat a poslat nám ho může každý, komu už bylo 60 let. Důležité ale je, že se nám vzkazy daří i doručovat. Na podzim jsme měli plnou Knihovnu Václava Havla, kam společně přišli besedovat senioři a studenti dvou pražských gymnázií, teď podobná setkání pořádáme v regionech.

Od roku 2013 vyhlašujete cenu Senior roku. Co vás k tomu vedlo?
Cena Senior roku je takovou ozdobou SenSenu. Třešničkou na dortu té každodenní práce klubů v celé republice. Sbíráme nominace na ocenění z celé republiky. Nutíme lidi, aby se zamysleli: Je třeba vedle mě v ulici senzační senior? A chceme to i po představitelích měst a obcí, aby se rozhlédli kolem sebe a nominovali výjimečného seniora, který dělá nezištně něco navíc, zajímá se o druhé. A když se pak v Pražské křižovatce objeví na vyhlášení Ceny Senior roku čtyři sta úžasně aktivních lidí v seniorském věku, je to ta nejlepší reklama. Loni jsme třeba vzali do Zlaté síně SenSenu pana profesora Pavla Pafka. Když tolik senzačních seniorů na jednom místě viděl, ptal se mě: „Boženko, kde jste ty lidi vzali?“ A já jsme mu na to řekla: „Pane profesore, těch je plná republika.“

Vybavujete si nějaký příběh seniora, kterému komunita kolem SenSenu zlepšila kvalitu života?
Takové zprávy dostáváme každý den, poděkování za inspiraci, nebo že se nám něco povedlo. Mně by jinak práce nebavila. Mám taky ráda Národní kroniku. Nadchne mě, když se mi ozve ředitel pražského nakladatelství a řekne: „Hele já jsem si přečetl u vás vzpomínku, to bude moje teta, co s ní není rodina 30 let ve styku. Nedali byste mi na ní spojení?“ A my takhle propojíme rodinu, která se pozná podle indicií z jedné vzpomínky. To je úžasné. Spojujeme i ty, kteří se dlouho neviděli, a to je dobře.

Čím vás senioři inspirují?
Sama jsem v seniorském věku a myslím, že do skupiny senzačních seniorů patřím. Inspiraci ale hledám stále. Nebudu asi skákat padákem, ale nad každým dobrým počinem se zamyslím a říkám si, nezkusíš to také?  Mám tu jasnou poučku, že každý den se pořád něco nového učím. Opravdu!

Máte nějaké tipy, jak zůstat i v důchodovém věku aktivní?
O všechno se zajímat. Nenechávat si svoje znalosti a zkušenosti pro sebe, ale předávat je dál. Pomáhat druhým. Dělat to, co člověka baví. Je to bohužel ale také o zdraví – dokud je člověk zdravý, není starý. Jakmile onemocní, spadne do skupiny těch, kteří potřebují cizí pomoc. Ale máme v SenSenu i spoustu seniorů, kteří se i díky tomu, že se odmítli vzdát aktivního života, oblíbených činností a kontaktu s přáteli, s těžkou nemocí dokázali poprat.


Autor: red

Vysočanská Véčka zvou seniory do pivovaru

Včera v 15:20

Komentovaná prohlídka 30. dubna s majitelem minipivovaru Beznoska. Minipivovar sídlí v bývalé školní budově na Proseku a od roku 2013 vaří svoje pivo. Výčep zdobí varna a z restaurace můžete sledovat prosklený ležácký sklep.

Praha 1: Začala pétanque sezóna

Včera v 11:48

V parku Lannova proběhl tradiční zahajovací turnaj Pétanque, kterého se zúčastnili tři desítky seniorských sportovců. Do oblíbeného turnaje jednotlivců se zapojili milovníci tohoto sportu z celé Prahy.

Vycházka: Zahrady pod Pražským hradem

Včera v 07:39

Načerpat pozitivní energii a prožít chvíle v nejkrásnějším období roku s výhledem na unikátní pražské panorama procházkou po tichých, zelených a kvetoucích místech v samém srdci Prahy můžete v úterý 7. května.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

24. dubna 2024 v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Praha 15: Cyklus přednášek pro seniory

22. dubna 2024 v 10:47

Praha 15 ve spolupráci s CSOP vytvořila cyklus přednášek pro seniory a jejich blízké, ve kterých zájemce lektor Martin Macura naučí, jak bezpečně a efektivně pracovat s dokumenty v digitální podobě.  

Taxík Maxík přepravil v Praze 15 už přes 4000 klientů

22. dubna 2024 v 10:07

Již od roku 2019 funguje v Praze 15 služba Taxík Maxík, která přepravuje seniory a handicapované občany nejen z patnácté městské části, ale také z Petrovic a Dolních Měcholup. Během pěti let přepravila 4175 klientů a vozy ujely 67 775 kilometrů. Informoval o tom místostarosta pro sociální oblast...

Výlet nejen pro seniory Divokou Šárkou

21. dubna 2024 v 10:54

S průvodkyní Zdenou vyrazíte v pondělí 22. dubna za jarní přírodou a vyhlídkami do Divoké Šárky.

Senioři Prahy 2 mohou zahradničit

13. dubna 2024 v 08:40

Senioři z klubu Dvojka pro seniory mají skvělou novinku – nový kroužek zahradničení. Na propůjčené zahrádce a ve skleníku u základní školy Na Smetance se mohou setkávat a společně zahradničit. 

Setkání s kulturou: Pocta Jaroslavu Seifertovi

9. dubna 2024 ve 12:14

Akce pro seniory Prahy 1 se koná ve středu 10. dubna.

Senior akademie Prahy 9 v dubnu

9. dubna 2024 v 11:57

V Praze 9 probíhá Senior akademie, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování dříve narozených, kteří patří ke zranitelnější části společnosti.

Praha 15: Jak na dokumenty II

5. dubna 2024 v 10:40

Radnice Prahy 15 pořádá další cyklus přednášek, které zodpoví otázky týkající se dokumentů a jejich digitální podoby.

Hodinový ajťák pro seniory Prahy 13

29. března 2024 v 06:24

Senioři Prahy 13 mají opět možnost využít Hodinového ajťáka.

Praha 2 pomáhá seniorům vyřídit příspěvky na bydlení a energie

26. března 2024 v 16:57

Vyplňování formulářů, dokládání příloh a čekání ve frontách může být pro mnoho seniorů velkou překážkou při žádání o podporu na bydlení. Humanitní odbor radnice Prahy 2 jim proto nabízí pomocnou ruku s vyplňováním těchto žádostí, doložením potřebných příloh a doručením na příslušný...

Další články
Nahoru