Jako válečná zóna. Nemocnice v New Yorku čelí náporu pacientů s COVID-19

Pohotovosti přeplněné pacienty, které sužují neustálé záchvaty kašle. Postele vmáčknuté kdekoli, kde je kousek místa. Přepracovaní, nevyspalí doktoři a sestry, kteří dostávají na příděl jednu obličejovou masku denně a ničí je starost o tenčící se počet dostupných plicních ventilátorů.

Taková je realita uvnitř newyorských nemocnic, které se staly ohniskem koronavirové krize v zemi - a vypadají jako uprostřed válečné zóny, napsala agentura AP.

V New Yorku přibývá nakažených pětkrát rychleji než ve zbytku země a zdravotníci se vystavují riziku ve snaze zastavit vlnu nemoci, která se s každým dnem zhoršuje. Čelí přitom nedostatku potřebného vybavení, místo kterého se jim dostává jen zatím nesplněných slibů federální vlády.

"Jsme tu sto procent času bez ohledu na cokoli," řekl doktor Jolion McGreevy, zdravotní ředitel pohotovosti v nemocnici Mount Sinai. "Už měsíc jedeme naplno a je to hodně stresující."

Pacienti se nejprve objevovali jen s mírnými symptomy sahajícími od rýmy po slabou horečku a strachem, že se nakazili kononavirem. To se minulý týden obrátilo a nyní do nemocnice proudí mnohem nemocnější pacienti, kteří potřebují intenzivní péči.

"Jsou to lidé s vážnými dýchacími problémy, které je třeba intubovat a umístit na jednotku intenzivní péče," řekl McGreevy. "Věděli jsme, že to přijde. Viděli jsme to v Itálii a na dalších místech, takže jsme na to byli připravení. A teď to zažíváme."

Hlavní chirurg Kolumbijské univerzity doktor Craig Smith napsal v poznámce kolegům: "Ještě před týdnem byla představa, že bychom mohli napodobit Itálii, dost absurdní. Dneska už ne."

Podle úterní bilance bylo ve městě New York diagnostikováno s nákazou koronavirem téměř 14.800 lidí a více než 2800 z nich muselo být hospitalizováno - z toho více než 600 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Na město New York připadá více než polovina všech případů zjištěných ve státě New York, který je v USA nejvíce postižený koronavirem. Celkový počet obětí v New Yorku stoupl na 192 a oficiální činitelé, guvernérem počínaje, varovali, že bude hůř, než začne být lépe.

"Nezpomalujeme to. A samo se to zrychluje," řekl guvernér Andrew Cuomo, který předpověděl, že stát může být jen dva týdny od krize, kdy na JIP bude potřebovat být 40.000 lidí. Takový příval by ale zahltil nemocnice, které nyní mají v celém státě jen 3000 lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Cuoma popudila poznámka prezidenta Donalda Trumpa, že by Američané měli být připravení se v řádu týdnů vrátit do práce v zájmu ekonomiky. Tím by ale v zásadě obětovali životy starších a nejzranitelnějších obyvatel, řekl Cuomo. "To není americký způsob. A není to ani newyorský způsob," dodal.

A neodpustil si rýpnutí do federální vlády, která se chválila za to, že poslala městu 400 zoufale potřebných plicních ventilátorů z národních zásob. "Co budu dělat se 400 ventilátory, když jich potřebuju 30.000?" zeptal se.

Khalid Amin, lékař Metodistické nemocnice v Brooklynu, v úterý vyšetřoval sedm pacientů s nemocí COVID-19 ve věku 25 až 72 let. Nemoc všechny postihla stejným způsobem - od únavy až po způsob, jakým lapají po dechu při sebemenším pohybu.

Jeden z pacientů, kterému je něco přes 50 let, měl problém dojít necelé čtyři metry z koupelny do postele. "Nedostává se vám dechu?" zeptal se ho Amin. A následovala tak slabá odpověď, že ji sotva slyšel, přestože od něj byl jen několik desítek centimetrů: "Ano." O několik okamžiků později stetoskop přiložený na pacientových zádech prozradil stejné výmluvné zvuky, jaké už Amin slyšel u jiných pacientů: "Zní to jako praskání, když muchláte papír."

Podle Smithe nemocnice v New Yorku spotřebovávají během krize asi 40.000 masek denně - zhruba desetkrát víc, než je běžné množství. A už začaly zaměstnancům přidělovat jen jednu na den. Starosta Bill De Blasio řekl, že v pondělí dostaly nemocnice asi 2,2 miliónu obličejových masek a další dodávky jsou na cestě od státu i federální vlády. Dodal ale, že jich bude potřeba ještě mnohem více, informuje CNN.

"Jestli nám dojdou, bude to jako poslat vojáka do války, kde mají všichni ostatní ochrannou výstroj, jenom on ne," řekl doktor Joseph Habboushe, který ordinuje na pohotovosti ve zdravotním středisku NYU Langone.

Související

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Více souvisejících

New York USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy