Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Předělané šnorchlovací masky budou chránit lékaře. S vojenským filtrem jsou lepší než respirátory nejvyšší třídy

Autor: veef - 
26. března 2020
19:30

Nápad předělat celoobličejové šnorchlovací masky na ochrannou pomůcku pro lékaře vznikl v hlavách 4 mužů. Na jejich designu se kromě Davida Miklase podílel i Martin Hřeben, Robin Fišer a Pavel Koníř. V současné době tým Covid19.cz vyrábí masky jen pro lékaře a zdravotníky, nicméně na jejich webu je volně dostupný podrobný návod, jak masku vyrobit pomocí 3D tisku i doma.

Tým si vytipoval šnorchlovací masky, které běžně prodává Sportisimo a Decathlon. Těch bylo v obchodech dostatek a navíc záměru dobře vyhovovaly. Hlavní výhodou řešení je krytí celého obličeje a zajištění filtrace vzduchu. Díky tomu by se nákaza ke zdravotníkovi neměla dýchacím ústrojím nebo sliznicemi dostat.

Zapojilo se ČVUT i Prusa Research

Na projektu kromě zmíněného týmu spolupracuje i ČVUT, které celou myšlenku podpořilo i finančně. „Projekt těchto celoobličejových respirátorů je sestaven z potápěčských masek. Byl vytvořen prototyp, který byl otestován ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde se ověřila jeho funkčnost. Součástí masky je vojenský filtr P3R, který dokáže zajistit 99,999% filtraci. Filtr je tedy oproti FFP3 respirátorům výrazně účinnější, navíc ho lze také sterilizovat a opakovaně používat,“ řekl Vojtěch Petráček, rektor ČVUT. Nástavce, díky kterým mohou být filtry na masky připevněny, zase vyrábí na svých 3D tiskárnách firma Josefa Průši -  Prusa Research.

Prostory od MČ Praha 6

Na ČVUT se masky i vyrábějí. A to konkrétně v přízemí rektorátu. V současné době je kapacita výroby zhruba 400 masek denně. V následujících dnech je však od Decathlonu očekávána dodávka dalších 10 tisíc kusů. „Podle prvních informací máme potvrzenu nakládku z našeho zahraničního skladu. Doba dodání přímo na místo určené ČVUT je závislá na mnoha faktorech ovlivňující v aktuální situaci přepravu mezi jednotlivými státy. Doufáme, že dodávka bude doručena co nejrychleji,“ řekl Blesku Josef Kalous z Decathlonu.

Prostor pro výrobu nabídla i Praha 6. „Mohu potvrdit, že pan starosta Kolář na základě jednání s rektorem ČVUT Petráčkem nabídl pro výrobu obličejových masek nevyužívané prostory v Poliklinice Pod Marjánkou,“ řekl Blesku Ondřej Šrámek, mluvčí Prahy 6.

S rozvozem pomáhá Liftago

V současné době není tým schopen distribuovat masky jednotlivců. Ale pro nemocnice a integrovaný záchranný systém je dostává zcela zdarma. Na rozvozu tým Covid19cz spolupracuje s firmou Liftago. „Od začátku epidemie registrujeme žádosti o urgentní transporty roušek nebo zdravotnického materiálu, proto jsme se rozhodli to ve spolupráci se skupinou Covid19CZ a za podpory Česko.Digital rozjet ve velkém a doplnit kapacity o naše dobrovolníky,“ říká Ondřej Krátký, ředitel Liftaga.

Nemocnice si masky chválí

Ještě než se do nemocnice na Vinohradech dostaly upravené Miklasovy masky, rozhodli se je zaměstnanci sehnat na vlastní pěst přes sociální sítě. Díky síle sociálních sítí se jejich prosba okamžitě dostala do těch správných rukou a během několika hodin byly Miklasovy upravené masky na místě a zaměstnanci FNKV výzvu stopli.

 „Děkuju za přednostu a všechny svoje další kamarády z ARO FNKV! V takovou rychlost jsem ani nedoufala. FNKV navíc teď zřizuje pavilon pro COVID, kam právě lékaři z ARO půjdou, takže masky budou opravdu tam, kde jsou nejvíc potřeba,“ napsala Tereza D. na facebookovém profilu Davida Miklase.

Tento vynález si chválí i lékaři z Motola. „Ve středu jsme dostali na vyzkoušení dvě masky a můžeme potvrdit, že jsou skvělé. Dobře se v nich pracuje i dýchá, jsou ve dvou velikostech, takže dobře padnou, můžeme je sterilizovat a navíc humorný vzhled lékařů napomáhá k veselé náladě,“ píše nemocnice Motol na svých facebookových stránkách. Mluvčí nemocnice v Motole  Hana Frydrychová také Blesku potvrdila, že nejdříve masky testují na Infekčním oddělení, dále půjdou na III. chirurgickou kliniku a poté na JIP Kardiovaskulární kliniky.

Inspirace Itálií

Miklasův nápad však není úplně takovou novinkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podobně upravili potápěčskou masku už dříve v Itálii. „Prvotním impulsem rozhodně byl projekt firmy Isinnova, který potápěčské masky upravil na kyslíkové přístroje. My jsme to ale upravili primárně jako ochrannou pomůcku pro lékaře,“ nezastírá inspiraci Miklas. Firma Isinnova produkt nabízí zdarma především nemocnicím v Lombardii, která je koronavirem zasažená nejvíce. I italský vynález je volně dostupný na internetu a může si ho vyrobit a používat každý.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa