Europarlament nabídl budovu jako nemocnici, z poslanců jsou dobrovolní lékaři

Evropský parlament a jeho poslanci se hodlají zapojit do boje s koronavirem nejen schvalováním nouzových opatření. Někteří politici se v době omezených zasedání a dálkového hlasování rozhodli, že dají k dispozici své medicínské znalosti a stanou se dobrovolnými lékaři či zdravotníky. Vedení europarlamentu zase ve čtvrtek nabídlo jednu z bruselských budov místním úřadům, aby ji využily jako nemocnici.

Počet obyvatel Belgie, kteří jsou s prokázanou chorobou COVID-19 v nemocnicích, překročil tento týden pět tisíc a ačkoli se jeho růst zpomalil, některá zdravotnická zařízení se blíží naplnění svých kapacit. Několik nemocnic v Bruselu už v tomto týdnu muselo nové případy přesměrovat jinam.

Vedení EP proto ve čtvrtek rozhodlo, že část jedné z bruselských budov dá k dispozici, aby v ní mohla vzniknout nouzová nemocnice. Zdravotníkům navíc parlament nabídl stovku aut ze svého vozového parku.

"Jsme připraveni učinit to samé v případě našich sídel v Lucemburku a Štrasburku, pokud je budou potřebovat," uvedl předseda EP David Sassoli.

Our strength is our solidarity. As @Europarl_EN, we wanted to set a small example: we provided the Brussels authorities with one of our buildings to be used for patient care, as well as 100 vehicles. We are ready to do the same with our Luxembourg and Strasbourg offices. pic.twitter.com/PQHpMya6do

— David Sassoli (@EP_President) April 2, 2020

Belgické úřady zatím na nabídku oficiálně nereagovaly.

V době, kdy poslanci většinou v rámci prevence šíření nákazy neopouštějí své země a hlasují na dálku elektronicky, se několik z nich rozhodlo zapojit přímo do „první linie“ boje s koronavirem.

Francouzská liberální poslankyně řeckého původu Chrysula Zacharopuluová se přidala k týmu lékařů ve vojenské nemocnici poblíž Paříže. Vystudovaná lékařka, která se před začátkem poslanecké dráhy věnovala gynekologii, pomáhá s příjmem a vyšetřováním pacientů v době, kdy se některé francouzské nemocnice potýkají s nedostatkem sil.

"Být lékařem, to je zvláště nyní závazek. Nejsem specialistka na infekce či resuscitaci, ale mohu nabídnout skromnější pomoc," řekla dnes webu Euractiv europoslankyně, která se práci v nemocnici věnuje ve volném čase zhruba dvakrát týdně.

Do práce v nemocnici se zapojil i další vystudovaný lékař mezi europoslanci, Němec Andreas Glück.

Jeho maďarská kolegyně Katalin Csehová se pro změnu přihlásila do dobrovolnického programu, který její země vyhlásila kvůli obavě z nedostatku zdravotnického personálu.

Some personal news — I applied to the call of the Hungarian Ambulance Services to join the #Covid_19 fight as a medical volunteer while #EP is in recess.I’m a trained physician & though my life took a different direction, I believe we all should lend a helping hand if we can. pic.twitter.com/caxdfoEVza

— Katalin Cseh (@katka_cseh) March 21, 2020

"Absolvovala jsem lékařskou praxi a ačkoli se můj život vydal jiným směrem, myslím, že bychom všichni měli pomoci, pokud můžeme," uvedla na twitteru Csehová. Zatím čeká na to, kam ji zdravotnické úřady přidělí.

Související

Více souvisejících

evropský parlament europoslanci Belgie David Sassoli (předseda EP) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy