Velikonoční bohoslužbu bude litoměřický evangelický farář dělat online

  12:58
„Zrovna promýšlím, jak to udělám. Ještě nejsem definitivně rozhodnutý, ale na Velký pátek budu asi vysílat živě,“ líčí do telefonu litoměřický evangelický farář Jiří Šamšula. On i všichni jeho kolegové se letos ocitli v dosud nevídané situaci.

Litoměřický farář Českobratrské církve evangelické Jiří Šamšula vysílá v čase pandemie bohoslužby online. | foto: archiv J. Šamšuly

Kvůli pandemii koronaviru a s tím souvisejícími opatřeními není už několik týdnů možné otevřít kostely veřejnosti. Období, kdy věřící tento fakt vnímají vůbec nejvíce, nastává právě teď, v čase velikonočních svátků.

Někteří faráři proto sahají po moderní technice a slouží bohoslužby online. Konkrétně Jiří Šamšula už jich má letos za sebou několik. Například tu z minulé neděle, můžete shlédnout zde:

„Hned ta první se povedla živě. Běžela na YouTube, kde je možné pustit si ji i zpětně. Ale třeba u druhé mě technika trochu pozlobila, tak jsem bohoslužbu natočil a pak ji tam dodatečně nahrál,“ popsal Šamšula.

Bohoslužbu o Velkém pátku chce znovu zkusit živě, o Velikonoční neděli také, pokud to technika dovolí.

Není jediný, kdo se snaží věřícím zprostředkovat bohoslužby touto formou. „Konkrétně v Ústeckém kraji jsme minimálně dva, kteří je přenáší obrazem. Jeden kolega z Chomutova pak vysílá audio,“ popisuje Šamšula.

Přiznává, že ač se považuje za technického hračičku, současná situace ho rozhodně netěší.

„Baví mě si s technikou hrát, ale bohoslužby jsou o setkávání, které je nám nyní odepřeno. Toto je hodně nouzové řešení. Povídat něco v prázdném a plném kostele, to se nedá srovnávat,“ podotkl Šamšula.

Při zpovědi je nutné dodržet dostatečný odstup

Jiní faráři se obdobným moderním postupům raději vyhnou. „Kdepak, já v žádném případě nejsem technicky nadaný,“ usmál se litvínovský katolický farář Gregorz Czerny. „Naštěstí je dnes mnoho možností, kde mohou lidé bohoslužby sledovat,“ doplnil.

Kdyby někdo chtěl přijít ke zpovědi, může. Jen je třeba dodržet určitá pravidla.

„Nejprve mi musí zavolat, abychom se domluvili. V kostele nepůjdeme do zpovědnice, ale zůstaneme v otevřeném prostoru s dostatečným odstupem,“ popsal Czerny, jenž během Velikonoc v kostele několikrát rozezní zvony.

Na pandemii koronaviru nahlíží jako na šanci zamyslet se. „Jsme v rukou božích. Bůh od toho něco očekává. Možná nás v dnešním uspěchaném světě vede za spíše vnitřním prožíváním Velikonoc v úzkém kruhu rodinném,“ dodal Czerny.