Lidé kvůli obavám z nákazy udávají ostatní, přicházejí stovky oznámení

Policisté a strážníci v Ústeckém kraji řeší stovky udání, že někdo nemá roušku nebo se shlukuje. Někdy stačí domluva, padly už ale i pokuty nebo případ putoval k přestupkové komisi.

Strážníci litoměřické městské policie při pochůzce po zdejším náměstí. Kontroly, zda lidé nosí roušky a neshlukují se, probíhají nejen při běžné hlídkové činnosti, ale také když někdo někoho udá a zavolá je. Policisté i strážníci v kraji řeší už stovky takových případů. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Děti z teplické čtvrti Třešňovka si chtěly zpříjemnit slunečné víkendové počasí jízdou na kole. Přestože na sobě měly roušky i helmy, někdo z okolí na ně zavolal městskou policii. Netrvalo dlouho a strážníci se na místě začali vyptávat po jejich rodičích.

„Děti tu jezdily na kole, bylo jich asi pět nebo šest. Najednou přijeli strážníci a ptali se po rodičích, tak děti ukázaly. Strážníci se jim pak skoro omlouvali. Viděli, že děti mají roušky i helmy, ale vysvětlovali, že přijet museli,“ uvedl jeden z místních obyvatel Martin N.

„Děti prostě někdo udal. Strážníci neřekli kdo, ale prý šlo o někoho staršího,“ dodal.

Podobných případů řeší policisté na severu Čech spousty. Například v Ústí nad Labem vyjíždějí strážníci na základě telefonických udání do terénu několikrát za den.

„Jsme Češi, takže lidé volají. Nejčastěji jde o děti, které nemají roušky nebo se shlukují. Většinou jde o lokality jako Mojžíř nebo Krásné Březno, ale je to trochu problematické, protože na místě zjistíme, že jde o členy rodiny. A s tím nemůžeme nic dělat,“ přibližuje zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Drtivá většina lidí podle něj vládní nařízení dodržuje. Když už je ale někdo poruší, hrozí mu podle krizového zákona až dvacetitisícová pokuta.

„Některé přestupky dáváme k přestupkové komisi. Takových už byly zhruba tři stovky. Většinou jde o nenošení roušky nebo pití alkoholu na veřejnosti. To se týká převážně bezdomovců,“ říká Novotný.

Náctiletí nevydrží doma a shlukují se

V sousedním Děčíně nejčastěji nedodržuje vládní nařízení mládež. „Typický příklad je sídliště, které je obydlené Romy, a ti náctiletí nevydrží doma a někde se shlukují, ať už v rámci sídliště, nebo si najdou zašívárnu někde u garáží,“ líčí ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

„K tomu si nakoupí pití, sedí tam a povídají si. Přitom by měli být doma,“ dodává Horák a připouští, že lidé na ně občas zavolají právě strážníky.

V Teplicích měli minulý týden až sedm oznámení denně. „V posledním týdnu to ale kupodivu ustalo. Během velikonočního víkendu šlo v průměru o jedno oznámení denně,“ sdělil ředitel městské policie Michal Chrdle.

I zde šlo většinou o skupinky dětí, které se buď scházely ve větším počtu, nebo si ústa a nosy nezakrývaly rouškami.

„Jeden z případů, který mi utkvěl v paměti, byl dělník na zahradě soukromého domu. Pracoval tam na lešení a neměl roušku. Lidé, kteří chodili kolem po chodníku, měli obavu z možné nákazy. Proto jsme tam přijeli a řešili to, přestože vlastně vůbec nešlo o veřejné prostranství,“ podotkl Chrdle.

Uložili jsme sankce za 22 tisíc, říká ředitelka KHS

Za porušení nařízení zatím teplická policie neudělila žádnou pokutu. „Řešíme to domluvou,“ řekl Chrdle s tím, že od pátku do pondělí strážníci domlouvali 86 lidem bez roušky a pěti skupinkám lidí, kteří nedodrželi zákaz shlukování.

„Jediný případ, který jsme poslali až na správní odbor krajské hygienické stanice (KHS), byla oslava asi jedenácti lidí, kteří nám tvrdili, že něco uklízejí, a vůbec neměli roušky,“ dodal.

Sankce za porušení zákona o ochraně veřejného zdraví uděluje právě KHS na základě vlastních kontrol i případů hlášených od policie. K pondělku evidovali hygienici zhruba 200 případů.

„Zatím jsme navrhovali převážně napomenutí, ale dohromady už jsme uložili i sankce za 22 tisíc korun,“ potvrdila ředitelka KHS Lenka Šimůnková s tím, že pokud lidé pokutu nezaplatí, vymáhat ji po nich bude celní úřad.

Autor: